Ile kosztują kryształki na zęby? Co to jest i ile kosztuje biżuteria nazębna?


Ile kosztują kryształki na zęby?

Osoby, które chcą, żeby ich uśmiech stał się intrygujący i zwracał uwagę innych, mogą to osiągnąć poprzez umieszczenie na zębach fantazyjnych ozdób. Taka biżuteria jest całkowicie bezpieczna, a kiedy się znudzi łatwo daje się usunąć. Ceny zabiegu zależą od rodzaju błyskotki umieszczonej na zębach.

Biżuteria nazębna — najczęstsze pytania pacjentów

Osoby zainteresowane biżuterią nazębną przede wszystkim chcą wiedzieć, czy taki zabieg jest bezpieczny i czy nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji dla zdrowia. Pytają również o to, czy podczas jego wykonywania odczuwa się ból i czy potrzebne będzie zastosowanie znieczulenia. Ważną kwestią są też koszty założenia ozdób. Na te i inne pytania odpowiemy w tym tekście.

Biżuteria nazębna — jak wygląda zabieg?

Zabieg zamocowania biżuterii nazębnej przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym jest bezpieczny i nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Użycie znieczulenia nie jest konieczne, ponieważ jest on bezbolesny. Dentysta najpierw przygotowuje ząb poprzez czyszczenie. Następnie umieszcza na nim ozdobę mocując ją przy pomocy specjalnego nietoksycznego kleju. Kolejnym etapem jest utwardzanie biżuterii do zęba poprzez naświetlanie niebieskim światłem. Cały zabieg trwa ok. 20 minut i jest komfortowy dla pacjenta.

Jak zakłada się biżuterię nazębną?

Należy pamiętać, że biżuterię nazębną zakłada się tylko na zdrowe zęby posiadające mocne szkliwo.  W przypadku ubytków i próchnicy najpierw uzębienie należy poddać leczeniu stomatologicznemu. Ozdoby zakłada się najczęściej na najbardziej wyeksponowane zęby, czyli siekacze boczne oraz kły.

Jak wygląda uśmiech jamy ustnej po mocowaniu cyrkonii przez stomatologa?

Wiele osób decydujących się na założenie ozdoby na zęby wybiera właśnie cyrkonie. Ten syntetyczny kamień jest bardzo trwały i wytrzymały. Umieszczony w jamie ustnej nie działa toksycznie. Jego charakterystyczną cechą jest mocny blask, a także wygląd imitujący diament. Dlatego ktoś kto zdecyduje się na założenie cyrkonii na pewno będzie miał promienisty uśmiech.

Jak dbać o higienę po założeniu biżuterii na zęby?

Po założeniu biżuterii nazębnej ważna jest systematyczna higiena jamy ustnej. Zęby należy szczotkować, a także nitkować po każdym posiłku ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, gdzie znajduje się ozdoba, ponieważ na jej brzegach mogą osiadać resztki pokarmowe. Zaleca się też co pół roku wizyty w gabinecie stomatologicznym. Po zabiegu nie należy spożywać pokarmów przez godzinę, a przez następne 12 godzin nie jeść twardych produktów.

Kryształki na zęby a kolczyk w zębie

Kryształki na zęby są różnego kształtu, wielkości i koloru. Mogą to być ozdoby z diamentu, szmaragdu, szafiru, rubinu, cyrkonii, a także złota i srebra. Zwykle zakładane są na rok, jednak mogą być zdjęte wcześniej, gdy znudzą się klientowi. Taką biżuterię mocuje się do zęba za pomocą kleju, który nie jest toksyczny dla ludzkiego organizmu. Zabieg profesjonalnie wykonany w gabinecie stomatologicznym jest bezbolesny i w pełni bezpieczny. Nie uszkadza szkliwa i nie wpływa destrukcyjnie na tkanki przyzębia.

Na powierzchni zęba można też umocować kolczyk, który również nie uszkadza szkliwa. Jednak niektóre osoby mogą życzyć sobie wywiercenia dziury w zębie, żeby umieścić w niej ozdobę. Ten inwazyjny zabieg może wpłynąć na uszkodzenie struktury szkliwa. Poza tym po wyjęciu kolczyka, w zębie pozostanie otwór, który trzeba będzie zasklepić, ponieważ łatwo mogą się w nim rozwijać bakterie, co może doprowadzić do próchnicy. Tego sposobu mocowania kolczyka stomatolodzy nie polecają.

Ile kosztuje biżuteria nazębna?

Ceny biżuterii nazębnej zależą od użytego materiału, rodzaju i kształtu ozdoby. Kryształki można nabyć już za ok. 50 zł, natomiast cyrkonie i kryształki Swarowskiego kosztują między 100, a 300 zł.  Droższe są ozdoby wykonane ze złota, czy też srebra. W tym przypadku ceny zaczynają się od ok. 200 zł i sięgają nawet do 1000 zł. Wykonanie zabiegu założenia biżuterii nazębnej przez stomatologa wynosi 100-300 zł, a jej usunięcie to koszt ok. 200 zł.

Cena kamieni szlachetnych

Cena kamieni szlachetnych kształtuje się średnio między 500, a 1000 zł i zależy od ich rodzaju oraz kształtu. Za diamenty trzeba zapłacić nawet 5000 zł.