Co powinniśmy wiedzieć o nakładkowym wybielaniu zębów?


nakładkowe-wybielanie-zębów

Nakładkowe wybielanie zębów to jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybkie pozbycie się szpecących zabrudzeń i przebarwień. Proces ten jest bardzo prosty: wystarczy nałożyć na zęby specjalną nakładkę, a następnie usunąć ją po ściśle określonym czasie. Oczywiście ograniczenie metodologii tego zabiegu do jednego zdania jest mocnym uproszczeniem. I właśnie dlatego poniższy artykuł powinien rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące tej formy zabiegu.

Jak wybielać zęby?

Co powinniśmy wiedzieć o nakładkowym wybielaniu zębów? Głównie to, że jest to zabieg realizowany w sposób dwutorowy. Ma on swój początek w gabinecie stomatologicznym, w którym to stomatolog przygotowuje specjalny, gipsowy odlew szczęki pacjenta. Na jego podstawie modelowana jest trójwymiarowa nakładka, którą pacjent będzie nakładał na powierzchnię zębów. Co ważne – przed wykonaniem tego odlewu konieczne będzie dokładne oczyszczenie zębów. Obecność kamienia nazębnego może bowiem utrudnić rzetelne wykonanie nakładki, a co za tym idzie – zmniejszyć skuteczność metody nakładkowej.

Na tym jednak nie koniec! Nakładkowe wybielanie zębów wymaga również dogłębnego wyleczenia wszystkich schorzeń stomatologicznych. Uszkodzona struktura zęba, próchnica, czy też zwyczajna dziura to czynniki, które mogą doprowadzić do przedostania się substancji czyszczącej bezpośrednio do zębiny. Jak łatwo się domyślić, będzie to wiązało się z możliwością wystąpienia poważnych urazów w wewnętrznej strukturze uzębienia, a także – co oczywiste – z intensywnym bólem okolic przyzębia i z koniecznością odłożenia procesu wybielania na później.

Ile kosztuje nakładka na zęby?

Po wykonaniu nakładki, pacjent będzie musiał stosować ją zgodnie z zaleceniami dentysty. Proces ten trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni (maksymalnie około dwóch tygodni), w trakcie których powierzchnia zębów powinna zostać skutecznie rozjaśniona. Cena tejże nakładki jest zależna od wielu różnych czynników i oscyluje pomiędzy 400 a 1000 złotych. Koszt zakupu nakładek będzie zależny przede wszystkim od:

– zastosowanych środków czyszczących,
– konstrukcji nakładek,
– ilości środka czyszczącego i częstotliwości jego stosowania,
– intensywności przebarwień zęba itd.

Oczywiście można skorzystać z nakładek wybielających, które są dostępne w Internecie, ale ich skuteczność (chociażby z racji nieodpowiedniego dolegania) może być – delikatnie mówiąc – dość różna. Zaleca się, by nakładka została przygotowana przez specjalistę i to po konsultacji w gabinecie (konsultacja zdalna nie wchodzi w grę).

Uwaga! Zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu kuracji, pacjent jest zobowiązany do unikania wszelkich barwiących potraw. Zaleca się wręcz – zwłaszcza w pierwsze dwa tygodnie po wybieleniu – by stosować tak zwaną „białą dietę”.

Podsumowując, wybielanie zębów za pomocą specjalnych nakładek jest w pełni bezpieczne, ale też wymaga dużej ostrożności i – koniecznie – konsultacji specjalistycznej. Tylko w ten sposób można uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt przyjętego leczenia.