Jak przygotować się do wizyty u dentysty?


Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

Wizyta u dentysty zazwyczaj wywołuje wiele obaw i powoduje dyskomfort. Jednak warto zrozumieć, że stomatolog, to specjalista, który chce i może nam  pomóc w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej.  Jeśli wcześniej odpowiednio nastawimy się psychicznie oraz właściwie przygotujemy, to wizyta może okazać się komfortowa i nie taka straszna jak nam się początkowo wydawało. O czym więc należy pamiętać przed odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego?

Czy należy tuż przed wizytą umyć zęby?

Umycie zębów przed wizytą w gabinecie stomatologicznym pozwoli oczyścić jamę ustną z resztek pokarmowych, ponieważ mogą one wpłynąć na utrudnienie pracy dentysty. Poza tym liczą się też  względy estetyczne. Dlatego dobrze jest umyć zęby korzystając z pasty, jak też użyć nici dentystycznej, czy też irygatora, co skutecznie pozwoli pozbyć się zalegających pozostałości po posiłku. Warto również skorzystać z płynu do płukania ust. Dzięki tym zabiegom pacjent ułatwi pracę stomatologowi, a sam poczuje się pewniej.

Kiedy zjeść ostatni posiłek przed wizytą u stomatologa?

Odradza się przyjmowania pokarmów i napojów na co najmniej pół godziny przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.  Posiłek, który spożyjemy powinien być lekki , co dotyczy zwłaszcza osób ze skłonnościami do odruchów wymiotnych i nie powodujący uczucia ciężkości w żołądku.  Wskazane jest też, aby nie pić przed wizytą napojów cytrusowych, ponieważ mogą one wpływać na osłabienie szkliwa i jego uszkodzenie. W przypadku gdy planowane jest czyszczenie zębów w gabinecie stomatologa, niektórzy specjaliści zalecają, żeby pacjent nie jadł nawet do ok. 5 godzin przed zabiegiem, co zabezpieczy zęby przed osadem. Warto przed wizytą zadzwonić do specjalisty i dowiedzieć się, czy planowane jest znieczulenie ogólne, czy też miejscowe, a następnie zastosować się do zaleceń, kiedy można zjeść posiłek. W przypadku wykonania zdjęcia RTG również należy to ustalić. Po zastosowaniu fluoryzacji nie powinno się jeść przez ok. 30 minut. Przed wizytą u stomatologa ważne jest, żeby zadbać o higienę jamy ustnej, co ułatwi mu pracę.

Czy należy się bać wizyty u dentysty?

Obecnie stomatologia, to dziedzina, z którą współczesny człowiek styka się już w wieku niemowlęcym. Wizyta w gabinecie dentystycznym nie zawsze jest komfortowa, jednak nie należy się jej obawiać. Osoby wrażliwe na ból mogą poprosić o znieczulenie przy każdym zabiegu. Przede wszystkim warto wykazać się pozytywnym nastawieniem i zaufaniem do stomatologa oraz jego doświadczenia. Lęk przed wizytą u dentysty można zredukować słuchając odprężającej muzyki, skorzystać z technik relaksacyjnych, medytacji, a także odpowiednio przygotować się na wizytę. Pomoże też szczera rozmowa ze specjalistą, który rozwieje nasze obawy i uspokoi.

Jak przygotować do wizyty u dentysty dziecko?

Wizyta u dentysty nie powinna być dla dziecka stresująca, dlatego należy go o niej poinformować. Warto też wcześniej umówić się ze stomatologiem, żeby pokazał on maluchowi gabinet i znajdujące się tam sprzęty. Młody pacjent poczuje się bardziej komfortowo, jeśli w gabinecie będzie ubrany wygodnie, a nie zbyt elegancko. Dobrym pomysłem jest też poczytanie mu książeczek, w których bohaterowie są zadowoleni po wizycie u dentysty.

Jakie pytania warto zadać stomatologowi podczas wizyty?

Oto kilka przykładowych pytań, które warto zadać dentyście, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu. – Ile będzie trwała dana wizyta?

  • Czy odczuję ból podczas zabiegu?
  • Czy istnieje możliwość podania znieczulenia?
  • Jak dbać o higienę jamy ustnej, żeby uniknąć częstych wizyt u stomatologa?
  • Jakie produkty spożywcze oraz używki wpływają na uszkodzenie szkliwa zębów?
  • Jaki jest koszt zabiegów i które z nich pokrywa ubezpieczenie?
  • Jak często umawiać się na wizytę u stomatologa w ciągu roku?
  • Czy trzeba usunąć ósemki?
  • Co warto wiedzieć przed planowaną wizytą u dentysty?

Przeciwwskazania do wizyty u dentysty

Wizyta u dentysty nie jest wskazana podczas przeziębienia, gorączki, chorób gardła oraz infekcji jamy ustnej, co utrudnia normalne oddychanie. Przeciwwskazaniem do spotkania ze stomatologiem jest również opryszczka wargowa. Kobietom w czasie menstruacji odradza się usuwania zębów, a także wstawiania implantów. Natomiast paniom będącym w ciąży i w okresie karmienia piersią, wybielania zębów. Z wizyty u dentysty powinny też zrezygnować osoby będące na kwarantannie np. w trakcie chorowania na COVID-19.