Prawidłowe dbanie o stan uzębienia jest bardzo ważne. Nieleczone zęby mogą pociągać za sobą wiele innych chorób. W przypadku zaniedbania uzębienia może dojść do całkowitego ich popsucia, co prowadzi dalej do zabiegu, jakim jest ekstrakcja zęba.
Ekstracja zęba jest niczym innym jak zabiegiem usunięcia zęba stałego. Nie jest to operacja, którą przeprowadza się bez powodu. Jest to już ostateczność w walce o zdrowe uzębienie. Zabieg przeprowadza się pod znieczuleniem miejscowym, tak by zapewnić pacjentowi komfort. Cały zabieg poprzedzony jest serią wizyt stomatologicznym, podczas których lekarz próbuje uratować chory ząb, tak by uniknąć ostatecznego zabiegu.
Ekstrakcja zęba – jej główne przyczyny
Ekstrakcja zęba przeprowadzana jest tylko w wysokiej konieczności. Najczęściej wynika z pojawienia się poważnej infekcji uzębienia. Gdy leczenie kanałowe nie przynosi już efektów, wtedy lekarz może podjąć decyzję o usunięciu zęba. Decyduje się na ten zabieg w ostateczności, gdy nie przeprowadzenie go może prowadzić do pojawienia się poważniejszych chorób i stanów zapalnych. Kolejnym powodem ekstrakcji zębów są też liczne wady zgryzów. Wtedy, by móc odpowiednio dostosować aparat ortodontyczny dentyści decydują się na zlecenie zabiegu ekstrakcji zębów. Niedrożność kanałów lub niedostateczna ilość tkanek zęba potrzebna do jego odbudowy, to kolejne ze wskazań do usunięcia zęba.
Opuchlizna po wyrwaniu zęba
To czy pojawi się obrzęk po wyrwaniu zęba, czy też nie, zależy od wielu czynników. Każdy organizm inaczej reaguje na przeprowadzone zabiegi, dlatego u niektórych może wystąpić silna opuchlizna, po wyrwaniu zęba, a u innych żadna reakcja może nie nastąpić. Wiele zależy od tego, który ząb został usunięty, w jaki sposób się to odbyło oraz czy został on usunięty w całości, czy też nie. Najsilniejsza opuchlizna powinna ustąpić po około 5-6 dniach. By jak najbardziej zniwelować skutki obrzęku można stosować zimne okłady, które będą powodować odczucie ulgi w miejscu bólu, a także zmniejszą stan zapalany. Warto jednak pamiętać, by zimnych okładów nie przykładać bezpośrednio na skórę, a najlepiej przez ściereczkę, bądź ręcznik. Proces można stosować przez około 20 minut, następnie należy zrobić przerwę, by nie doszło do zbytniego ochłodzenia skóry i po pewnym czasie znów można stosować metodę. Na rynku dostępnych jest także wiele maści i żeli, które wspomagają w walce z powiększającym się obrzękiem.
Ile kosztuje usunięcie zęba?
Cena wyznaczona za zabieg ekstrakcji zęba często uzależniona jest od poszczególnych cenników gabinetów stomatologicznych. Zwykle cena zabiegu mieści się w granicach 200-400 złotych. Jeśli jednak zabieg jest bardziej skomplikowany, a ząb wymaga usunięcia chirurgicznego cena może wzrosnąć w przedziale od 600 do 1200 złotych. Jeśli leczenie pozabiegowe będzie konieczne trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Przed usunięciem zęba często wymagane jest zdjęcie panoramiczne szczęki, które także należy odpłatnie wykonać.