W przypadku nieestetycznego uzębienia i ubytków nowoczesna stomatologia dysponuje różnymi metodami na przywrócenie pacjentowi ładnego uśmiechu i poprawy zdrowia jamy ustnej. Wśród uzupełnień protetycznych należy wyróżnić licówki i korony zębowe. Pierwsze mają za zadanie maskować wady i przebarwienia, a drugie stosuje się przy odbudowie zęba np. zniszczonego przez próchnicę. Czym jeszcze różnią się od siebie licówki i korony? Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować w gabinecie lekarza stomatologa? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi czytając niniejszy tekst.
Korony zębowe – rodzaje koron i krótka charakterystyka
Taki rodzaj uzupełnień protetycznych stosuje się głównie w celu odbudowy zębów bardzo zniszczonych przez próchnicę, w wyniku złamań, a także gdy szkliwo zostało znacznie starte. Korony mogą też być wykorzystane przy rekonstrukcji zgryzu do odtwarzania braków w uzębieniu po usuniętym zębie. W tym przypadku często są mocowane na implantach. Stosuje się je również w celu wzmocnienia słabych zębów po leczeniu kanałowym, ponieważ są one narażone na uszkodzenia np. w trakcie spożywania posiłków. Korony sprawdzają się też przy wadach zgryzu. Można je zastosować zamiast długotrwałego noszenia aparatów ortodontycznych.
Rodzaje koron zębowych:
- korony pełnoceramiczne – są estetyczne i przypominają naturalne zęby pacjenta,
- korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub złotej – rozwiązanie ze złotem stosuje się przy bardzo zniszczonych zębach, ponieważ metal ten działa przeciwpróchniczo,
- korony akrylowe i kompozytowe – najczęściej stosuje się je tymczasowo lub w przypadku, gdy niemożliwe jest wykorzystanie porcelany.
Licówki – rodzaje licówek i krótka charakterystyka
Licówki to cienkie nakładki mocowane na zęby. Stosuje się je do poprawy nieestetycznych wad uzębienia, czyli przebarwień, uszkodzeń, a także przy diastemie i nieproporcjonalnych zębach.
Rodzaje licówek:
- licówki porcelanowe – wytrzymują ok. 8 lat. Nie osadza się na nich kamień nazębny,
- licówki ceramiczne – są twardsze od szkliwa zębów i droższe od nakładek kompozytowych,
- licówki kompozytowe – są tańsze od porcelanowych i podatne na przebarwienia. Wymagają szczególnej dbałości podczas higieny jamy ustnej,
- licówki akrylowe – to rozwiązanie tymczasowe stosowane przed założeniem np. nakładek porcelanowych, od których są grubsze i mniej wytrzymałe.
Korony porcelanowe vs licówki porcelanowe
Korony i licówki wykonane z porcelany charakteryzują się dużą estetyką oraz bardzo dobrze imitują kolor naturalnych zębów pacjenta. Są też trwałe i wytrzymałe na obciążenia. ich zaletą jest odporność na plamy i przebarwienia, dlatego nie jest konieczne ograniczanie spożywania produktów zawierających substancje barwiące. To rozwiązanie protetyczne bardzo często polecane przez lekarzy stomatologów. Po jego zastosowaniu uśmiech zyskuje nową jakość.
Licówki czy korony – co wybrać? Jakie są różnice między licówką a koroną?
Jest kilka istotnych różnic między tymi obydwoma rozwiązaniami protetycznymi.
- Licówka jest przyklejana na szkliwo, podczas gdy koronę stosuje się jako nadbudowę zęba.
- Nakładkę umocowuje się najczęściej na przednie uzębienie, natomiast koronę można umieszczać również w niewidocznych częściach jamy ustnej.
- Licówka ma za zadanie zamaskować wady, niewielkie krzywizny zębów, pęknięcia szkliwa, plamy i przebarwienia. Korona zastępuje naturalną i zniszczoną lub usuniętą koronę zęba.
- Licówka zakrywa niedoskonałości uzębienia, a korona jest nieco inwazyjną oraz zaawansowaną metodą leczenia stomatologicznego.
- Różnica pomiędzy licówką , a koroną dotyczy także ceny, co zależne jest od materiału z jakiego zostały wykonane.
Obydwa rozwiązania mają też wspólną cechę. Są dobierane do każdego pacjenta indywidualnie, tak żeby pasowały do pozostałego naturalnego uzębienia pod względem barwy, odcienia i kształtu.
To czy skorzystać z licówki lub korony zależy od problemu oraz indywidualnych zapotrzebowań danej osoby. Ważne zatem są czynniki estetyczne oraz zdrowotne. W każdym przypadku istotna jest konsultacja ze specjalistą, który zbada pacjenta, postawi odpowiednią diagnozę i zaleci właściwe kroki naprawcze.