Jak walczyć z kamieniem nazębnym? Czy można usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?


Jak walczyć z kamieniem nazębnym? Czy można usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Kamień nazębny, to problem estetyczny, jak też istotny czynnik wpływający na pogorszenie zdrowia jamy ustnej. Może wywołać stan zapalny dziąsła oraz uszkodzenia szkliwa. Prowadzi również do rozwoju próchnicy. Warto zatem dbać o higienę jamy ustnej i stosować odpowiednie mycie zębów, tak żeby pozbyć się osadu z ich powierzchni. Zaniedbania na tym polu będą skutkować mineralizacją płytki nazębnej, odkładaniem złogów przy linii dziąseł i koniecznością usuwania kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. Jak zatem dbać o uzębienie i czy można pozbyć się kamienia z zębów domowymi sposobami?

Czemu należy usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny powoduje wiele niekomfortowych sytuacji w życiu pacjenta. Czym tak naprawdę jest? To zwapniała płytka bakteryjna, która przeważnie umiejscawia się po wewnętrznej stronie zębów. Kamień nazębny rozwija się także między nimi i blisko linii dziąseł. Tworzy się z soli mineralnych i resztek pokarmowych oraz drobnoustrojów bytujących w środowisku jamy ustnej. Początkowo ma białawą barwę, jednak nieusuwany przybiera postać żółto – brązowego nalotu. Ma twardą konsystencję, którą trudno jest usunąć domowymi sposobami.

Pacjenci najczęściej chcą pozbyć się kamienia nazębnego ze względów estetycznych. Jednak ważną kwestią są też aspekty zdrowotne, na które zwraca uwagę każdy stomatolog. Dlatego warto stosować skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego.

Czy kamień nazębny jest szkodliwy dla zdrowia?

Nieusuwany kamień nazębny przyczynia się do osłabiania struktury szkliwa i uszkadzania zębów. Prowadzi to do ubytków i postępującej próchnicy. W takim środowisku doskonale bytują bakterie, które atakują przyzębie powodując jego choroby i stany zapalne w jamie ustnej. Na skutek ucisku kamienia nazębnego i infekcji może dojść do obniżania się poziomu dziąseł oraz odsłonienia szyjek zębowych. Groźne jest również zapalenie przyzębia, czyli paradontoza. Dolegliwość ta prowadzi do infekcji ozębnej, jak również kości wyrostka zębodołowego, co wywołuje rozchwianie zębów. W niektórych sytuacjach dochodzi również do ich utraty. Ponadto stany zapalne dziąseł mogą skutkować ich zwiotczeniem, dolegliwościami bólowymi, a także krwawieniem podczas szczotkowania. Zęby stają się też bardziej wrażliwe na temperatury, co objawia się dyskomfortem w trakcie spożywania gorących i zimnych posiłków. Konsekwencjami zaniedbań w usuwaniu kamienia nazębnego jest również nieprzyjemny zapach z ust.

Jak pozbyć się kamienia na zębach?

Pozbycie się kamienia nazębnego jest konieczne, żeby cieszyć się pięknym i estetycznym uśmiechem. Pozwala również na lepsze zdrowie jamy ustnej i uniknięcie groźnych dolegliwości. W przeciwnym razie konieczne będzie podjęcie leczenia stomatologicznego, które może okazać się bardzo czasochłonne, stresujące i kosztowne. Warto zatem podjąć pewne działania, żeby mieć zdrowe zęby i dziąsła. W tym celu warto postawić na zapobieganie wystąpieniu kamienia nazębnego. Istotna jest właściwa higiena jamy ustnej, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, a także używanie sprawdzonych środków zwalczających osad nazębny.

Jak usuwać kamień nazębny?

Przy wystąpieniu kamienia nazębnego najlepiej jest udać się do stomatologa, który dokona jego usunięcia. Do takiego zabiegu nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Oczywiście warto pamiętać, żeby przed wizytą umyć zęby, zwłaszcza po posiłku. Gdy pacjent wykazuje się szczególną wrażliwością na ból, może poprosić o znieczulenie, co złagodzi dolegliwości i zmniejszy dyskomfort.
Najczęściej stosowany zabieg usuwania kamienia z zębów określa się jako skaling. Specjalista może użyć w tym celu skalera ultradźwiękowego. Złogi są usuwane przy wykorzystaniu wysokich częstotliwości dźwiękowych, w taki sposób, żeby nie uszkodzić tkanek przyzębia. Inną metodą jest zastosowanie skalera mechanicznego. Jest to narzędzie ze specjalnymi, zaostrzonymi końcówkami. Wyróżnia się skaling naddziąsłowy do pozbycia się płytki z powierzchni zęba oraz poddziąsłowy usuwający kamień umiejscowiony pod powierzchnią dziąsła.

Do oczyszczenia zębów oraz przestrzeni międzyzebowych stosuje się zabieg piaskowania przy użyciu piasku stomatologicznego. Trwa on ok. pół godziny. Jest nieinwazyjny i bezbolesny. Po jego wykonaniu lekarz na dwa dni zaleca dietę, która zabezpieczy przed przebarwieniami.

Sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Do pozbycia się osadu oraz niezbyt dużej ilości kamienia nazębnego stosuje się różne  sprawdzone metody. Jednym ze sposobów jest korzystanie z octu jabłkowego. Kilka jego kropel należy nanieść na szczoteczkę i solidnie umyć nią każdy ząb. Takie działanie pozwoli na ochronę przed chorobami dziąseł oraz skutecznie zwalczy bakterie próchnicowe.
Do mycia zębów warto wykorzystać pastę zrobioną samodzielnie. Jej składnikami będą soda oczyszczona (pół łyżeczki), olej kokosowy (jedna łyżka stołowa) oraz olejek miętowy (5 kropel). Należy ją stosować przez 7 dni, co pozwoli na zwalczanie bakterii i usunięcie resztek pokarmowych. Taka pasta działa też wybielająco.
Do higieny uzębienia świetnie też sprawdzą się płukanki. Jedną z nich można przygotować ze świeżych liści szałwii, z których wykonuje się zdrowotny napar. Gdy ostygnie, wtedy należy płukać nim jamę ustną. Taki zabieg pozwoli na skutecznie zwalczanie bakterii. Przed płukaniem ust, zęby trzeba dokładnie wyszczotkować.

Jak walczyć z kamieniem nazębnym w domu?

W zaciszu domowym przede wszystkim starajmy się zapobiegać wystąpieniu kamienia nazębnego. Najważniejsza jest regularna higiena jamy ustnej i szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty, a najlepiej po każdym posiłku. Warto także używać pasty z fluorem. Należy czyścić przestrzenie międzyzebowe wykorzystując do tego nici dentystyczne oraz irygatory. Warto przez 14 dni wykonywać płukanki roztworem zawierającym chlorheksydynę, a następnie zrobić 2-tygodniową przerwę.

Pasty na bazie węgla aktywnego

Węgiel aktywny skutecznie niszczy drobnoustroje oraz wpływa na wybielenie zębów. Nie tyle zwalcza kamień, co rozjaśnia szkliwo. Pastę przygotowuje się łącząc 1 kapsułkę węgla z 30 ml wody. Po wyczyszczeniu zębów spłukuje się ją dopiero po 3-5 minutach. Taki zabieg warto wykonywać 2-3 razy w tygodniu.

Kategorie