Mleczne zeby u dzieci


Mleczne zeby u dzieci

Pierwszymi ząbkami dziecka są zęby mleczne. Z reguły w 5-10 miesiącu życia zaczynają się wyrzynać. Można śmiało powiedzieć, że do 5. roku życia utrzymują się w jamie ustnej. Na rozwój próchnicy narażone są mleczne zeby u dzieci, ponieważ są słabsze od stałych zębów. Trzeba też o nie odpowiednio zadbać, czyli podstawą jest przestrzeganie zasad pielęgnacji.

Ile jest zębów mlecznych?

Wyrzynanie się zębów mlecznych to z pewnością nie jest przyjemny proces. Dzieciom nie dopisuje wtedy humor, a do tego bardzo się ślinią. Wkładają też do buzi różne rzeczy, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą zrobić zrobić sobie krzywdę. Mleczne zeby u dzieci po 5 roku życia zaczynają już wypadać. Niezwykle przydatne są schłodzone gryzaki, które można podawać dziecku, żeby załagodzić dolegliwości związane z wyrzynaniem się pierwszych zębów. Do szczotkowania dziąseł można wykorzystać specjalną nakładkę na palec. Ostatecznie dziecko ma 20 zębów mlecznych, czyli 10 na dole i 10 na górze. Można wyróżnić 8 zębów trzonowych, 4 kły oraz 8 siekaczy. Zęby rosną w odstępach i to jest charakterystyczne dla rozwoju mleczaków. Gdy zaczną wyrastać zęby stałe to szpary między zębami znikną. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że zęby stałe mają dłuższe korzenie i są zdecydowanie większe od mleczaków. Może się okazać, że dziecko urodzi się już z zębem. Zęby mogą również pojawiać się za szybko, czyli na przykład w pierwszym miesiącu życia. Jeśli dziecko urodziło się z zębami to można mówić o zębach mlecznych wrodzonych. Karmienie dziecka może być bardzo utrudnione w takiej sytuacji. Jeśli ząb jest ruchomy to wtedy jeszcze gorzej, ponieważ dziecko może się zadławić. W takim wypadku najlepiej od razu stale usunąć zęba. Zęby mleczne cechują się cieńszą warstwą szkliwa oraz niższą mineralizacją. Dlatego są mocno narażone na rozwój próchnicy. Z tego powodu od najmłodszych lat, trzeba uczyć dziecko prawidłowych nawyków. Podstawą jest mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeszcze lepiej, jeśli szczotkujemy zęby po każdym posiłku. Warto mieć na uwadze, że mleczne zeby u dzieci mają zdecydowanie krótsze korzenie niż zęby stałe. Predyspozycje do rozwoju próchnicy powodują, że o zęby trzeba dbać już od pierwszego miesiąca życia dziecka. Najlepiej myć zęby dwa razy dziennie, za każdym razem po dwie minuty. Na początku zalecane jest używanie specjalnej nakładki na palec. Gdy już ząbków będzie trochę więcej to można zakupić szczoteczkę z miękkim włosiem. Pasty nakłada się bardzo mało, na pewno nie na całą główkę szczoteczki. Rodzice powinni myć zęby dzieciom do 7 roku życia. Potem powinny to robić pod kontrolą. Maluch, który dopiero przyszedł na świat nie jest w stanie tego zrobić dobrze. Należy pamiętać, że w określonej kolejności wypadają mleczne zeby u dzieci. Najpierw wypadają górne oraz dolne siekacze. Zęby trzonowe dolne i górne wypadają między 9 a 11 rokiem życia. Na końcu wypadają górne kły. Twarde pokarmy można podawać dziecku, jeśli zacznie ruszać się ząb.

Po co ludziom zęby mleczne?

Żucie pokarmu pomoże przyspieszyć wypadnięcie zęba. Samemu raczej nie powinno się usuwać zębów. Można zainterweniować tylko wtedy, jeśli ząb bardzo się rusza i występuje ryzyko zachłyśnięcia. Zęby mleczne, które ledwo co się ruszają powinny być zostawione w spokoju. Zęby stałe będą wyrastać pod zębami mlecznymi. Należy pamiętać, że zębów stałych jest więcej, bo aż 32. Gdy dziecko skończy dwa lata to warto udać się na pierwszą kontrolę stomatologiczną. Natychmiastowa konsultacja jest niezbędna, jeśli na zębach pojawiły się ciemne plamki. Może się okazać, że dziecko ma próchnicę, czyli chorobę zębów, którą trzeba leczyć bardzo szybko. Warto mieć na uwadze, że próchnica rozprzestrzenia się w ekspresowym tempie, dlatego jeśli w odpowiednim czasie nie podejmiemy odpowiednich kroków to potem może już być za późno. Różne techniki są stosowane, żeby przygotować dziecko do wizyty u dentysty. Najlepiej opowiedzieć wcześniej dziecku, jak przebiega taka wizyta. Można też dziecku towarzyszyć w czasie wizyty, żeby czuło się pewniej. Ciekawym pomysłem jest również zakup zestawu małego dentysty. Na próchnicę narażone są zarówno zęby dorosłych, jak i zęby mleczne niemowlaków. Dlatego regularne wizyty u stomatologa zalecane są kobietom w ciąży. O stan jamy ustnej przyszłej matki powinien zadbać dentysta.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych dentystów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią wśród klientów. Stomatolog leczy zepsute zęby i usuwa stany zapalne przyzębia. W ochronie przed próchnicą można także lakować łuki zębowe. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że bakterie kariogenne przyczyniają się do powstania próchnicy. Ząb mleczny ma mniejszą odporność na kwasy niż ząb stały. Właśnie dlatego próchnica rozwija się w nim zdecydowanie szybciej. Niestety przez większość czasu nie pojawiają się nawet żadne objawy. Stany zapalne miazgi mogą być skutkiem braku leczenia stomatologicznego. Próchnica może zostać przeniesiona na stałe zęby. W okolicach 6 miesiąca życia dziecka pojawiają się mleczne zeby u dzieci. Ze swędzeniem oraz bólem wiążę się zazwyczaj ich wyrzynanie. Niemowlakowi bardzo to doskwiera, więc dziecko może płakać. Jeśli matka nie była leczona stomatologicznie podczas ciąży to rozwijająca się próchnica może być widoczna na pojawiających się mleczakach. Nie powinno się nigdy lekceważyć zębów mlecznych. Ich stan ma ogromny wpływ na zęby stałe, które je później zastępują. Dlatego najlepiej pomiędzy 6-12 miesiącem życia dziecka udać się konsultację dentystyczną. Na stan zębów u dziecka ma wpływ przede wszystkim higiena jamy ustnej. Ważny jest również stan uzębienia matki przed narodzinami maleństwa. Kobieta w ciąży powinna przynajmniej dwukrotnie udać się do gabinetu stomatologicznego. Krótko przed porodem musi się odbyć druga wizyta kontrolna. Bakterie wywołujące próchnicę nie zostaną przeniesione do organizmu dziecka, jeśli zęby matki będą zdrowe. Próchnica może też wynikać ze zbyt długiego używania butelki do karmienia.

Kategorie