Gabinet stomatologiczny to miejsce, które umożliwia przeprowadzenie bardzo gruntownego i często nawet bardzo skomplikowanego leczenia zębów, lecz również dziąseł, a nawet kości szczęki i żuchwy. Jak się jednak okazuje, inną niezwykle ciekawą, a także bardzo często wykonywaną czynnością jest tzw. stripping. Co powinno się wiedzieć o tym zabiegu? Czym on jest, jaki jest jego cel, a przede wszystkim ile to kosztuje? Stripping stomatologia — wszystkie najważniejsze informacje dla pacjentów.
Czym jest stripping zębów?
Stripping stomatologia — czym jest ten zabieg i dlaczego powinno się go przeprowadzać? Zanim przejdzie się do dokładnego opisu tego rodzaju leczenia, trzeba się jeszcze na początku dowiedzieć, jak najczęściej leczone są zęby. Najczęściej realizowaną formą leczenia zębów jest usuwanie z nich próchnicy. Polega to na mechanicznym borowaniu zęba przy pomocy niezwykle ostrego wiertła, aż do usunięcia całego zanieczyszczenia. Gdy z zęba zostanie już usunięta próchnica, następnie powstała pusta przestrzeń jest wypełniana plombą.
Stripping to jednak coś innego. Jest to zabieg, który polega na szlifowaniu zewnętrznych warstw szkliwa zęba. W tym celu wykorzystuje się specjalne paski ścierne lub też diamentowe tarcze, które w niezwykle precyzyjny sposób ścierają z zęba kolejne warstwy szkliwa.
Wiele osób może się w tym momencie zastanawiać, jaki jest tego cel. W końcu szkliwo zaliczane jest do najtwardszych i jednocześnie najcenniejszych tkanek w ludzkim organizmie. Bez szkliwa nasze zęby narażone by były na bardzo szybkie zniszczenie, a my na ogromny ból. Co więc sprawia, że szkliwo jest usuwane i dlaczego? W pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, że warstwa usuwanego szkliwa jest niezwykle cienka i nie może przekraczać 0,3 mm. W przeciwnym wypadku oznaczałoby to ogromny ból dla pacjenta, a także ryzyko uszkodzenia zęba. Celem takiego zabiegu jest fizyczne zmniejszenie zęba, co pozwala uzyskać nieco przestrzeni w łuku zębowym. Jest to zabieg konieczny, jeśli chce się przeprowadzić leczenie ortodontyczne, które zapobiegać będzie stłaczaniu zębów, dalszemu pogłębianiu się tego zjawiska, a także wtedy, gdy walczy się z nieprawidłowym zgryzem.
Stripping stomatologia — hasło to często słyszane jest u pacjentów, którzy decydują się np. na leczenie aparatem ortodontycznym, który do założenia wymaga odpowiedniego przygotowania zębów. Pomimo jednak tego, że zabieg ten wydaje się naprawdę bardzo potrzebny, mimo wszystko wiele osób obawia się tego, czy będzie bolesny. Jak się jednak okazuje zupełnie niepotrzebne, ponieważ jest to zabieg zaliczany do zupełnie bezbolesnych. Oczywiście wszystko w tym wypadku zależy od stomatologa i tego, jak precyzyjnie będzie wykonywał swoją pracę, lecz przeważająca większość pacjentów zmagać się będzie musiała jedynie z nieprzyjemnym dźwiękiem oraz zapachem. Ból na pewno podczas zabiegu się nie pojawi.
Jak przygotować się do zabiegu?
Stripping stomatologia — czy zabieg wymaga jakiegoś przygotowania? A może jest to czynność wykonywana od ręki, tak samo, jak zwykłe wypełnianie zęba? Co powinno się o tym wszystkim wiedzieć?
Jak się okazuje, stripping to zabieg, który powinien być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Polegać one powinny na wcześniejszej wizycie u stomatologa, najlepiej na 2-3 dni przed ścieraniem szkliwa. Podczas takiej wizyty założone zostaną na zęby specjalne gumowe separatory, które pozwolą uzyskać przestrzeń między zębową konieczną do poprawnego przeprowadzenia zabiegu. Dzięki nim stworzy się między zębami niewielkie szpary, które znacznie ułatwią specjaliście pracę. Co więcej, umieszczone wcześniej separatory umożliwią również w znacznym stopniu uniknięcie dużego dyskomfort podczas zabiegu. Warto więc o tym pamiętać i nie unikać ich noszenia, ponieważ mogą one bardzo pozytywnie wpłynąć na przebieg całego zabiegu.
Ile kosztuje stripping zębów?
Jak więc widać stripping zębów to naprawdę ciekawy, a często także bardzo potrzebny zabieg stomatologiczny. Realizowany jest on w celu poprawienia wyglądu zębów, a także wpłynięciu na ich pozycje przed założeniem aparatu ortodontycznego. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że ilość usuwanego szkliwa jest bardzo mała, więc nie towarzyszy temu zabiegowi wzrost ryzyka pojawienia się na zębach próchnicy. Szkliwo nadal będzie mocne i doskonale będzie radziło sobie ze wszelkimi zagrożeniami.
O czym powinno się jeszcze pamiętać w zakresie tego zabiegu? Rzecz jasna bardzo ważną sprawą jest to, ile on kosztuje. Stripping stomatologia — jaki jest koszt takiego leczenia? Wiedzieć w tym wypadku trzeba przede wszystkim to, że cena zabiegu zależna jest od wielu czynników. Różnić się ona będzie w zależności od tego, w jakim rejonie kraju będzie wykonywany czy też w jakim konkretnym gabinecie. Co więcej, duże znaczenie ma także to, ile zębów będzie poddawanych zabiegowi. Wszystko to oznacza, że zakres ceny jest dość szeroki i wahać się może od 50 do nawet 300 złotych za leczenie. Co również ważne, pamiętać trzeba, że w wielu przypadkach nie da się przeprowadzić pełnego leczenia zęba na jednej wizycie i konieczne będzie kilkukrotne wracanie do gabinetu, co rzecz jasna podnosić będzie koszt leczenia.