Wypadająca plomba – co robić?


Zabieg plombowania jest zabiegiem stomatologicznym wykonywanym od pokoleń. Niektórym z nas plomby kojarzyć mogą się z niezbyt estetycznym, czarnym wypełnieniem, które nie wygląda wcale lepiej od próchnicy. Jest to jednak relikt przeszłości. W dzisiejszych czasach plomby wyglądem mogą nawet przypominać szkliwo, a swoje zadanie pełnią tak dobrze, jak plomby z amalgamatem.

Wypadająca plomba — co robić?

Wypadająca plomba może nam się zdarzyć z wielu powodów takich jak jedzenie bardzo lepkich rzeczy, zużycia się plomby lub jej nieprawidłowego założenia. Niestety w większości przypadków winę ponosi pacjent, ponieważ nieprawidłowo dba o higienę jamy ustnej. Jeśli nasz ząb ulega stopniowemu psuciu się, plomba nie ma się czego trzymać i w efekcie wypada. W takim przypadku możemy skorzystać z plomby tymczasowej, którą bez problemu zakupimy w aptece i założymy samemu w domu. Jednak rozwiązanie to powinno być stosowane jedynie celem uniknięcia dyskomfortu w okresie oczekiwania na wizytę u dentysty. Ponieważ jedynym wyjściem jest wyleczenie chorego zęba i ponowne założenie plomby, dlatego warto, aby pamiętać, że raz wykonany zabieg wcale nie jest gwarantem tego, że ząb nie będzie już narażony na próchnicę. Z założeniem nowej plomby nie można czekać, ponieważ każdy dzień, w którym otwarty ząb ma kontakt z bakteriami może powodować konsekwencje zdrowotne. Dlatego w sytuacji wypadnięcia plomby czym prędzej powinniśmy skontaktować się ze swoim lekarzem i umówić wizytę, której celem będzie uzupełnienie ubytku. Czas, w jakim można stosować plombę tymczasową, nie powinien przekroczyć 28 dni, dlatego ważne jest, aby reagować od razu i nie zwlekać.

Plomba czarna a plomba tymczasowa

Plomba amalgamatowa, zwana inaczej czarną plombą to jedyny typ wypełnienia, jaki możemy uzyskać, lecząc zęby na NFZ. W przypadku gabinetów prywatnych od jej stosowania odeszło się już jakiś czas temu, a wszystko z powodu jej nieestetycznego wyglądu oraz obecności rtęci. Jej założenie wymaga dużej obróbki zęba, który jest leczony, a wszystko za sprawą tego, że plomba amalgamatowa trzyma się jedynie siłami fizycznymi. Jej niewątpliwą zaletą jest trwałość, ponieważ może wytrzymać na zębie nawet 20 lat.

Do wykonania plomb tymczasowych używa się cementu glassjonomerowego. Jego zaletą jest duża wszechstronność, która pozwala na wykonanie z niego zarówno plomb tymczasowych, jak i wypełnień właściwych, a także umożliwia zakładanie opatrunków. Jest to niezwykle trwały materiał, który wiąże się zarówno z tkankami zęba, jak i z innymi stosowanymi wypełnieniami. Dodatkowo plomba wykonana z cementu galssjonomerowego charakteryzuje się tym, że cały czas uwalnia jony fluoru, które przenikając do tkanek zęba, tworzą fluoroapatyt. Cechuje się on dużo większą trwałością niż występujący naturalnie hydroksyapatyt. Niestety wadą tego rozwiązania jest jego chropowata struktura, która może dość wyraźnie kontrastować z gładką powierzchnią szkliwa. Ma on także tendencję do zmiany koloru szczególnie w wyniku spożywania czerwonego wina i kawy oraz palenia papierosów.

Kategorie