Usuwanie ósemek obrosło w wiele różnych legend i niedomówień. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że ich usunięcie może być niezwykle proste, a co za tym idzie – praktycznie bezbolesne. Co zatem warto wiedzieć na temat popularnych ósemek i kiedy warto zastanowić się nad jej ekstrakcją?
Kiedy rosną ósemki?
Ósemki to dość specyficzna forma uzębienia. W przeciwieństwie do pozostałych zębów ich wyrzynanie ma miejsce dopiero w okresie dojrzewania. Co więcej, u niektórych osób wyrastają one nawet w 20 – 22 roku życia! Niestety są to zęby, które najłatwiej się psują. Cecha ta wynika przede wszystkim z ich położenia i trudności w utrzymaniu ich w pełnej czystości, ale… nie tylko! Często bowiem za ból ósemek odpowiedzialna jest ich nieprawidłowa budowa.
W związku z tym, że zęby te rosną stosunkowo późno, ich wzrost może w dość dużym stopniu skomplikować codzienne funkcjonowanie. Mowa tu przecież o uzębieniu, które „wyrzyna się” w momencie przechodzenia do dorosłości. Dla wielu młodych osób jest to czas intensywnej nauki, ale też pierwszych kroków na nowej drodze zawodowej (a często nawet i życiowej). Tak czy inaczej, boląca ósemka może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a co za tym idzie – również edukację i życie zawodowe.
Ekstrakcja ósemki – na czym polega?
Ekstrakcja ósemki to zabieg, który polega na całkowitym usunięciu zęba, wraz z towarzyszącymi mu korzeniami. Proces ten jest bardzo złożony i wykonywany nie tylko przez dentystów, ale też – zwłaszcza w przypadku zaburzeń rozwojowych – przez chirurgów szczękowych. Usuwanie ósemek jest najczęściej poprzedzone szeregiem badań, z których część obejmuje prześwietlenie RTG.
Ich zadaniem jest wyeliminowanie niepotrzebnego czynnika ryzyka, jaki mógłby towarzyszyć usunięciu ósemki. W przypadku, gdy w okolicach zęba pojawi się silny stan zapalny (opuchlizna), konieczne będzie podanie antybiotyku. Dopiero po zakończeniu antybiotykoterapii, pacjent będzie mógł wykonać prześwietlenie RTG. Zdjęcie zęba i jego okolic musi zostać przesłane do specjalisty, który na jego podstawie oceni, czy da się usunąć ząb, a jeśli tak, to jakimi metodami należy to zrobić.
Zepsuta ósemka – objawy
Czy wyrywanie ósemek boli? Z pewnością nie tak bardzo, jak towarzyszący im stan zapalny. Dlatego w przypadku wystąpienia poważnych patologii w obrębie tego zęba, należy go w miarę możliwości usunąć. Co ważne – zepsuta ósemka to nie jedyny czynnik, który może wywołać charakterystyczny, ostry ból wraz ze stanem zapalnym. Do wspomnianych zmian może też doprowadzić nieodpowiednie położenie zęba, który może np. krzywo wyrastać.
Schorzenie to jest szczególnie niebezpieczne dla pozostałych elementów uzębienia, gdyż może doprowadzić do deformacji szczęki i umieszczonych w niej zębów. Niezależnie jednak od rodzaju występującego schorzenia, praktycznie zawsze towarzyszy mu ostry, przenikliwi ból, a także stan zapalny z opuchlizną włącznie. Co gorsza, dyskomfort ten jest na tyle silny, że wyeliminowanie go za pomocą nawet dość silnych środków przeciwbólowych, jest bardzo często niemożliwy.