Czy wstawianie implantu boli? Rozwiewamy wątpliwości.


Czy-wstawianie-implantu-boli

Implanty to ciała obce wszczepiane do naszego organizmu. Mają one na celu odtworzenie naturalnej funkcji uszkodzonego organu. Natomiast w stomatologii używa się implantów głównie w celu poprawienia estetyki uzębienia, choć mają też zastosowanie zdrowotne.

Co to jest implant zęba – po co je wstawiamy?

Stan zdrowia i wygląd nie wpływają jedynie na odbiór naszej osoby przez innych, a również na pewność siebie. Śnieżno-biały uśmiech nie jest w naszym kraju standardem, jak chociażby w USA, jednak i my zaczynamy zwracać większą uwagę na barwę zębów. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na wstawianie implantów, czyli czego?

Implanty to po prostu sztuczne zęby, które wstawiamy głównie w celach estetycznych. Wymieniają one zepsute, stałe zęby, które niezależnie od stosowanej pielęgnacji nie są już w stanie osiągnąć śnieżno-białej barwy.

Poza estetyką jest to również sposób na uzupełnienie luk w uzębieniu, które powstały na przykład na skutek wypadku.

Implant zęba – znieczulenie do zabiegu

Wizyta u stomatologa, szczególnie wśród starszych osób, niemalże od razu kojarzy się z bólem i powoduje niechęć. Jednak w 21 wieku zabiegi dentystyczne, szczególnie jeśli wykonuje je doświadczony stomatolog, są całkowicie bezbolesne. Dotyczy to zarówno drobnych ubytków jak nawet wstawiania implantów.

Brak bólu przy zabiegach tego typu wynika z rozwoju środków znieczulających oraz rozwoju technologii, a więc o wiele lepszego sprzętu niż jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie wizyta u stomatologa, który dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, może się odbyć nawet bez znieczulenia, choć do poważniejszych zabiegów jest ono zalecane dla samego komfortu pacjenta. Jakie są rodzaje znieczuleń?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje:

1. Znieczulenie Nasiękowe. Polega na podaniu leku znieczulającego, np. lignokainy, w okolice zęba za pomocą igły. Jest to najczęściej spotykane znieczulenie w przypadku mniej wymagającej wizyty.

2. Znieczulenie Przewodowe. Polega na podanie leku znieczulającego w okolice większego nerwu. Jest to częściej stosowane znieczulenie, które daje pewność braku bólu w przypadku właśnie wstawiania implantu.

To właśnie dzięki znieczuleniom wstawianie implantu nie boli, choć zdarzają się przypadki, gdy jest inaczej i na ich postawie powstają mity. Ból w przypadku zabiegów stomatologicznych to głównie wina stomatologa lub nieodpowiedniego sprzętu, więc warto do wstawiania implantu wybrać doświadczonego lekarza i nie oszczędzać na zabiegu.

 

Ile kosztuje wstawienie zęba?

Wstawienie implantów wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Koszt wstawienia jednego zęba waha się od 2000 do nawet 7000 złotych, a zależy od jakości usługi czy użytych materiałów. W cenę należy wliczyć również liczne konsultacje z lekarzem, dodatkowe usługi, czy badania radiologiczne. Procedura ta nie jest nawet w najmniejszym stopniu finansowana przez NFZ, bo w większości przypadków nie ma to związku ze zdrowiem, a estetyką. Wymiana całego uzębienia na implanty to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc nic dziwnego, że decydują się na to tylko osoby, którym jest to potrzebne do wykonywanej pracy, na przykład, prezenterzy telewizyjni.