Paradontoza – jak się przed nią bronić?


Paradontoza–jak-sie-przed-nia-bronic

Paradontoza to choroba przyzębia, która może prowadzić nawet do wypadania zębów. W jaki sposób dochodzi do rozwoju paradontozy? Jakie są jej główne objawy? W jaki sposób jej zapobiegać? Sprawdź teraz, by zadbać o zdrowy uśmiech na lata!

Co to paradontoza?

Paradontoza, która określana jest także jako zapalenie przyzębia, jest chorobą infekcyjną dotykającą tkanek przyzębia, czyli tkanek znajdujących się wokół zębów.

Do paradontozy dochodzi na skutek odkładania się nadmiernej ilości płytki i kamienia nazębnego. Do ich gromadzenia przyczyniają się bakterie bytujące w jamie ustnej oraz niedostateczna higiena zębów. Bakterie mogą przechodzić również w obszar szczelin między dziąsłami i korzeniami zębowymi, powodując tworzenie się tzw. patologicznych kieszeni dziąsłowych.

Ponadto paradontoza, jak wskazują stomatolodzy, może być też efektem działania mechanizmów odpornościowych. Gdy system immunologiczny organizmu nie działa prawidłowo, istnieje wyższe ryzyko pojawienia się zapalenia przyzębia. Sprzyjają jej też palenie papierosów oraz czynniki genetyczne, dlatego może ona występować rodzinnie.

Objawy paradontozy

Wśród głównych objawów paradontozy znajdują się:
– Krwawiące dziąsła – podczas mycia zębów lub samoistnie,
– Zaczerwienienie tkanek,
– Obrzęki,
– Nadmierna wrażliwość na dotyk, temperaturę,
– Cofanie się dziąseł powodujące odsłonięcie szyjek zębowych,
– Ruchomość zębów,
– Nieprzyjemny zapach z ust,
– Tworzenie się kieszeni dziąsłowych – otwartych przestrzeni między zębem a dziąsłem,
– Ropnie i przetoki tkanek przyzębia, z których wypływa ropa.

We wczesnej fazie choroby najczęściej dochodzi do krwawienia, zaczerwienienia tkanek oraz do cofania się dziąseł. Warto wtedy od razu umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Szybko rozpoczęte leczenie pozwala na całkowite cofnięcie objawów.

Jak zapobiegać paradontozie?

Zapaleniom przyzębia najlepiej zapobiegać, aby nie doprowadzić do poważnych stanów chorobowych dziąseł i utraty zębów.

1. Systematyczna higiena jamy ustnej
Najważniejszym sposobem zapobiegania paradontozie jest systematyczna higiena jamy ustnej.

Należy pamiętać o tym, by myć zęby przynajmniej 2 razy w ciągu dnia, zwracając szczególną uwagę na linię dziąseł oraz na przestrzenie międzyzębowe, gdzie gromadzi się duża ilość resztek pokarmowych, które sprzyjają tworzeniu się płytki i kamienia nazębnego. Należy pamiętać o tym, by szczotkować zęby ruchami pionowymi, wymiatającymi.

Do czyszczenia zębów warto stosować dodatkowe akcesoria jak nitki dentystyczne, irygatory, szczoteczki międzyzębowe.

2. Higienizacja jamy ustnej u stomatologa
Drugim ważnym sposobem zapobiegania paradontozie jest systematyczna higienizacja zębów, czyli zabieg ich czyszczenia w gabinecie stomatologicznym.

Higienizacja polega na wykonaniu skalingu zębów, czyli usunięciu kamienia nazębnego skalerem, a także na piaskowaniu, czyli na usunięciu osadów strumieniem wody zmieszanej z drobnym piaskiem stomatologicznym. Zabieg może być dodatkowo uzupełniony o fluoryzację, która zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy.