Rodzaje licówek – jakie są i czym się charakteryzują?


Rodzaje-licówek

Sposobów na zdrowy i piękny uśmiech jest wiele. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, regularnym wizytom u stomatologa oraz szybkiemu wdrażaniu ewentualnego leczenia można cieszyć się uzębieniem w dobrej kondycji. Chętnie wybierane są także zabiegi stomatologii estetycznej, poprawiające ogólną prezencję zębów – należy do nich zakładanie licówek. Na jaki efekt można liczyć, wybierając takie rozwiązanie? Jakie są rodzaje licówek i ile kosztuje taki zabieg?

Co to są licówki?

Licówki są sposobem na uzyskanie pożądanego kształtu i koloru uzębienia w szybki i bezbolesny sposób. Zabieg zakładania licówek polega na przyklejaniu cienkich nakładek do przedniej strony zębów, dzięki czemu możliwe jest ukrycie niedoskonałości w jamie ustnej. Kiedy warto rozważyć założenie licówek? Głównie, kiedy chce się pozbyć przebarwień zębów, wyrównać ich kształt, zamaskować liczne wypełnienia lub ukryć nieestetyczne zmiany, wynikające ze złamania zęba i wad zgryzu.

Warto pamiętać o tym, że przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są m.in. wszelkiego rodzaju stany zapalne dziąseł i próchnica – przed rozpoczęciem serii zabiegów trzeba więc dokładnie zbadać pacjenta i wykluczyć schorzenia jamy ustnej. Zakładanie licówek zwykle przebiega w kilku etapach – potrzebne są więc dwie lub trzy wizyty, by ukończyć zabieg. Proces ten można zamknąć w kilku częściach. Najpierw pobiera się wycisk, dzięki któremu możliwe jest wykonanie odpowiednich nakładek. Następnie przeprowadzane jest piaskowanie i cementowanie, a później szlifowanie zębów.

Wyróżnić można cztery rodzaje licówek. Wśród nich są:

– licówki akrylowe – zakładane tymczasowo; wykonane z mało trwałej masy akrylowej,

– licówki kompozytowe – ich trwałość ocenia się na kilka lat (ok. 2-3 lata); wykonane z różnych materiałów; należą do jednych z tańszych rozwiązań,

– licówki ceramiczne – trwalsze od licówek kompozytowych; przypominają naturalne uzębienie; ograniczają nadmierne osadzanie się kamienia nazębnego,

– licówki porcelanowe – najcieńszy wariant nakładek; trwałe i elastyczne; najbardziej odzwierciedlające wygląd naturalnych zębów (najlepszy wybór dla zębów przednich); odporne na tworzenie się przebarwień i osadzanie się kamienia; ich trwałość to nawet 10 lat.

Ile kosztuje licówka?

Założenie licówek nie należy do najtańszych inwestycji. Wynika to głównie z wykorzystania niezwykle precyzyjnych i nowoczesnych technologii do ich wytworzenia. Licówki są też bezbolesnym zabiegiem, który niemal natychmiast funduje pacjentowi uzębienie bez niedoskonałości. Cena zabiegu uzależniona jest od rodzaju zakładanych licówek oraz kliniki, w której wykonywany jest zabieg. Warto pamiętać, że cennik może być bardzo zróżnicowany w wielu miejscach. Do najtańszych opcji należą licówki akrylowe – założenie nakładki na jeden ząb to koszt ok. 60-200 zł. Warto jednak pamiętać, że tego typu licówek używa się wyłącznie na krótki okres – np. podczas czekania na te bardziej trwałe. Cena kompozytowych to około 250-550 zł, ceramicznych – ok. 900 zł, a porcelanowych od 700 do 2000 zł.

Zwykle jest to jednorazowy wydatek na wiele lat, warto więc wziąć pod uwagę korzyści z jego wykonania.