Osteointegracja implantów


Osteointegracja implantów

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na założenie implantów. Zdecydowanie w dzisiejszych czasach chcemy, aby nasze uzębienie prezentowało się doskonale niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku. Warto pamiętać o tym, że nawet będąc młodymi osobami na skutek choroby, a nawet wypadków możemy utracić część uzębienia. To może znacznie osłabić nie tylko nasz organizm, ponieważ jak wiadomo zęby są potrzebne do rozdrabniania pokarmu i prawidłowego przeżuwania. Taka sytuacja może wykluczyć nas również społecznie. Zatem w jaki sposób sprawić, aby nasz uśmiech był perfekcyjny?

Osteointegracja – co to takiego?

Na pewno jednym z najlepszych rozwiązań w tym przypadku jest zastosowanie implantów. Nie powinniśmy zapominać o tym, że implantologia tak naprawdę jest obecnie bardzo rozwiniętą dziedziną wiedzy i tym samym na rynku dostępne są tak zaawansowane metody, za pomocą których można uzupełnić braki w uzębieniu, że zastosowane implanty nie będą rzucać się w oczy. Jeżeli ich kolor oraz forma będą zbliżone do naszych naturalnych zębów, z pewnością uzyskamy doskonały efekt. Coraz więcej stomatologów wybiera dla swoich pacjentów nie tylko popularne niegdyś korony, ale nowoczesne rozwiązania, jakimi są implanty. To właśnie dzięki nim mamy możliwość uzyskania protezy, która jest przymocowana na stałe. Tak naprawdę można określić, że implant zachowuje się jak nasz naturalny ząb i warto w niego zainwestować, choć często kosztuje nieco więcej. Nie musimy w tym przypadku martwić się, że proteza się wysunie, odepnie lub też będzie nas obcierać.

Wybrany przez nas implant lub też implanty powinny być biokompatybilne z tkanką, po pewnym czasie od wkręcenia ich w dziąsło są po prostu „obrastane” przez otaczającą ją tkankę. Bardzo ważne jest aby w tym przypadku organizm nie odrzucił obcego ciała, jakim z pewnością może być dla nas implant. W takich sytuacjach bardzo ważna jest właśnie osteointegracja implantów. Polega ona na Jak już wcześniej wspomniano, implant jest wkręcany do kości, dzięki temu jest to najtrwalsze rozwiązanie z możliwych w przypadku protetyki. Jednak pod względem biologicznym jest to ciało obce, które wprowadzamy głęboko do kości i nie zawsze będzie przyjęte przez nas organizm. Taki zabieg może powodować między innymi powstanie alergii na wybrany stop implantu, jak również przykładowo martwicę kości. Możliwości w tym przypadku jest kilka i należy liczyć się z tym, że wspomniana osteointegracja implantów to bardzo długi proces, złożony z poszczególnych etapów, który polega na trwałym połączeniu implantu z kością. Od czego zależy powodzenie tej misji?

Osteointegracja – od czego zależy?

Jeżeli zależy nam na tym, aby osteointegracja implantów przebiegała we właściwy sposób i by finalnie wprowadzony implant nie był odrzucony przez nasz organizm, powinniśmy przede wszystkim odpowiednio przygotować miejsce pod materiał. Cały proces związany jest z tak zwaną traumatyzacją tkanki kostnej. Taki zabieg wymaga jej późniejszej regeneracji, o czym powinniśmy pamiętać.

Na właściwy przebieg całego procesu, jakim jest wspomniana osteointegracja implantów, wpływa w dużej mierze zastosowana technika wprowadzania implantu. Są obecnie różnorodne metody i warto pamiętać o tym, że dobieramy ją w zależności od aktualnych możliwości w jamie ustnej, biorąc pod uwagę stan sąsiednich zębów, jak również stan kości. Kolejno bardzo ważnym czynnikiem, od którego zależy osteointegracja implantów jest na pewno uzyskanie tak zwanej pierwotnej stabilizacji. Następnie powinniśmy pamiętać o tym, że ważna jest również jakość kości, ponieważ musimy zdawać sobie sprawę z tego, że z wiekiem nasze kości stają się coraz słabsze. Jeżeli na przykład również kość jest uszkodzona, zmiażdżona po wypadku lub występuje jej duży brak na skutek różnorodnych schorzeń, także musimy liczyć się z tym, że nie zawsze zamontowanie implantu będzie możliwe. Tak naprawdę jest to duża ingerencja w kość i powinniśmy mieć tego świadomość, że po wkręceniu implantu ona także musi się odbudować.

Warto zwrócić uwagę także na parametry fizyczne implantu. W tym przypadku duże znaczenie ma między innymi jego długość, ponieważ tutaj także powinniśmy pamiętać o tym, że im dłuższy implant, tym dłuższa śruba wkręcana do kości. Znaczenie ma także jego średnica oraz rodzaj powierzchni, ponieważ od tych parametrów w dużej mierze jest także uzależniony ciężar. Są to elementy wykonane ze stopów metali, dopiero na samą górę mocuje się tak zwaną koronę protetyczną wykonaną z ceramiki, która imituje koronę zęba. Zatem jak można zauważyć, cały implant w zależności od wielkości może ważyć dużo. Obciążenie implantu koroną protetyczną także ma spore znaczenie i warto o tym pamiętać.

Dlaczego ma kluczowe znaczenie po wszczepieniu implantów?

Tak naprawdę gojenie się rany po wszczepieniu implantu lub też implantów nie trwa kilka tygodni. Jest to złożony proces, który wymaga specjalistycznego leczenia oraz odbycia kilku nawet do kilkunastu wizyt u stomatologa i później protetyka, w zależności od tego czy stomatolog ma w swoim obszarze kogoś do pomocy z tego zakresu. Jest to jeden z najważniejszych kroków do osiągnięcia założonego celu, którym jest wstawienie implantu. Kiedy podczas gojenia rany i tworzenia się nowej struktury dziąsła dojdzie do niepożądanych skutków, może okazać się że cała praca pójdzie na nic. Z tego powodu, konieczne są kontrolne wizyty u stomatologa podejmującego się wyzwania. Zgodnie z dostępnymi badaniami, implant osiąga większość siły zakotwiczenia po 8 tygodniach od wszczepienia. Jest to bardzo długi czas, podczas którego pacjent musi bardzo uważać na to, co je i w jaki sposób postępuje z nowo wstawionymi zębami.

Podsumowując w krytycznych przypadkach konieczne jest wstawienie implantu zęba. W dzisiejszych czasach protetycy i stomatolodzy mogą naprawiać szczęki nawet w ciężkim stanie. Trzeba jednak wiedzieć, iż implant potrzebuje kilku tygodni na to, aby dobrze się osadzić. Przez ten czas należy bardzo mocno uważać na to, co się je i być uważnym podczas szczotkowania zębów.

Kategorie