Obecnie coraz częściej zdarza się, że wiele osób ma problem ze swoim uzębieniem. Niestety często nie jesteśmy w stanie określić, co może być przyczyną między innymi ścierania się zębów. Ta dolegliwość dotyczy coraz większej ilości pacjentów, jednak tak naprawdę dużo osób nie ma pojęcia, w jaki sposób sobie z tym poradzić. Co możemy w tym przypadku zrobić oraz kto może postawić nam odpowiednią diagnozę?
Diagnoza – jak jest rozpoznawane schorzenie?
Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że wszelkie schorzenia związane z uzębieniem powinien skonsultować stomatolog. Jeżeli mamy problem właśnie w tej dziedzinie, powinniśmy jak najszybciej umówić się na wizytę. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko dzięki temu możemy przykładowo od razu zyskać diagnozę. Warto wybrać tego specjalistę, ponieważ tak naprawdę nikt inny nam w tej dziedzinie nie pomoże. Nie powinniśmy zapominać o tym, że w ostatnim czasie coraz więcej osób ma bardzo poważny problem ze zgryzem i tym samym warto jak najszybciej o to zadbać, aby rozpocząć leczenie.
Wbrew pozorom problemy ze zgryzem mogą mieć podłoże psychologiczne. Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że bardzo popularna choroba, jaką jest w ostatnim czasie bruksizm sprawia, że w nocy mocno zaciskamy szczękę i zgrzytamy zębami. Nie jest to dla nas oczywiście zbyt komfortowe, ponieważ często nie możemy się wyspać, a także w takich sytuacjach może boleć nas głowa. Wielu z pacjentów nie zauważa, że przykładowo może mieć bardzo napięte mięśnie twarzy. To wszystko są objawy bruksizmu, jednak jeżeli nie jesteśmy zbyt doświadczeni w tej dziedzinie może się okazać, że nie rozpoznamy tych kluczowych objawów i choroba będzie postępować, a nasze zęby będą coraz bardziej uszkodzone.
Niestety systematyczne zgrzytanie zębami w nocy sprawia, że ich powierzchnia się ściera. W przypadku bardzo zaawansowanej formy bruksizmu może okazać się nawet, że słabsze zęby będą się ruszać. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, ponieważ jeżeli to zaniedbamy, pewnych procesów nie będzie już się dało odwrócić i tym samym zęby mogą po prostu wypaść. Leczenie w zależności od stopnia zaawansowania choroby może być bardzo złożone i warto mieć to na uwadze. Zatem na czym polega ten proces oraz w jaki sposób się do niego przygotować?
Leczenie – na czym polega?
Oczywiście jak już wcześniej wspomniano, bardzo ważne jest, aby zwrócić w tym przypadku uwagę na między innymi stopień zaawansowania tego schorzenia. Przykładowo jeżeli mięśnie twarzy po kilku lub też kilkunastu zabiegach są na tyle rozluźnione, nie musimy ich w dodatkowy sposób osłabiać. Jednak w przeważającej części przypadków stomatolodzy zalecają wykonanie botoksu. Tak naprawdę już podczas diagnozy wielu specjalistów jest w stanie określić, czy mamy poważny problem i na tej podstawie dobierze odpowiednie leczenie.
Niestety zazwyczaj nieleczony bruksizm prowadzi do poważnego schorzenia. Zęby są wręcz wytarte od zgrzytania, mogą pojawić się luki pomiędzy nimi. W takich sytuacjach jedynym rozsądnym rozwiązaniem u pacjentów jest podniesienie zwarcia zębów. Wbrew pozorom podniesienie zwarcia zębów nie jest skomplikowanym zabiegiem, jednak aby był on możliwy, należy przeprowadzić szereg równoległych czynności, dzięki którym cały proces przebiegnie sprawnie i raz na zawsze pozbędziemy się problemu.
Na pewno jak już wcześniej wspomniano, pierwszym etapem w tym przypadku jest konsultacja z lekarzem stomatologiem. To właśnie już podczas pierwszej wizyty specjalista jest w stanie określić, co dzieje się z naszym zgryzem oraz w jaki sposób możemy go naprawić. Bardzo ważne jest także dokładne określenie stopnia napięcia mięśni żuchwy. Jest to istotne, ponieważ możemy być zakwalifikowani w późniejszym etapie do wstrzyknięcia toksyny botulinowej, czyli tak zwanego botoksu, aby raz na zawsze pozbyć się problemu. Podczas wizyty zostanie przedstawiony nam szczegółowy plan leczenia, a także zostaniemy zapoznani z kosztami, co nam pewno w dużej mierze pozwoli nam dokładnie zaplanować nasz budżet.
Kolejnym krokiem są zabiegi higienizacyjne, którym należy się poddać na następnych wizytach. Należy do nich między innymi piaskowanie zębów, a także skaling i polerowanie. Jest to bardzo ważne, ponieważ wspomniane podniesienie zwarcia zębów polega między innymi na wyrównaniu powstałych nierówności i zazwyczaj uzupełnieniu koronami protetycznymi. Pacjenci chorujący na bruksizm już od wielu lat mają często bardzo zniszczone zęby i nie da się ich już zwyczajnie opiłować.
Bardzo ważne jest także leczenie ubytków, jeżeli pacjent w kolejnych etapach ma mieć finalnie założone korony. Gdy prace związane z odbudową i leczeniem ubytków zostaną zakończone, dopiero na tym etapie możemy tak naprawdę myśleć o pracy z mięśniami twarzy. To właśnie na tym etapie stosujemy botoks, aby mięśnie nie były tak napięte oraz aktywne, ponieważ taki stan w przyszłości mógłby doprowadzić do uszkodzenia koron protetycznych.
Gdy mięśnie pacjenta zostaną przygotowane do zabiegu, a zęby są odpowiednio opiłowane, zakładane są korony tymczasowe. Ostatni etap to podniesienie zwarcia zębów, czyli finalna odbudowa zębów, poprzez mocowanie koron protetycznych. Podstawowym materiałem, który zdecydowanie jest najbardziej ekonomiczny jest stop cyrkonu. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że podniesienie zwarcia zębów można także wykonać na bazie stopów metali szlachetnych. Jest to z pewnością droższy zabieg, ale materiał wykorzystywany do produkcji tych koron jest bardziej kompatybilny z tkanką ludzką i nie wywołuje praktycznie alergii.
Czas leczenia
Warto pamiętać, że czas leczenia w przypadku takiego schorzenia nie jest krótki. Jak już wcześniej wspomniano, w tym przypadku musimy jednocześnie wykonać kilka prac, aby odpowiednio przygotować pacjenta do zabiegu. Nie jest to łatwy zabieg, dlatego warto dokładnie oszlifować i wyleczyć zęby, aby w przyszłości korony protetyczne prezentowały się doskonale. Na pewno dzięki temu raz na zawsze pożegnamy się z przykrymi dolegliwościami. Wielu specjalistów zaleca także stosowanie specjalistycznych szyn relaksacyjnych, które uniemożliwiają zgrzytanie zębami w nocy.