W przypadku leczenia ortodontycznego czasem konieczne jest zastosowanie specjalnych wyciągów, które pomagają w zniwelowaniu wady zgryzu, ułatwiają uzyskanie pożądanych efektów. Możliwe staje się przez to dopasowanie położenia górnych i dolnych zębów. Kluczowe będzie zawsze to, aby stosować się ściśle do zaleceń lekarza w celu uzyskania pożądanych efektów. Pora zastanowić się nad tym, jak długo nosi się wyciągi ortodontyczne, co jaki czas je zmieniać i jaką pełnią funkcję.
Wyciągi w aparacie – jaką pełnią one konkretnie funkcje, czyli po co je stosujemy?
Wyciągi ortodontyczne mają postać niewielkich gumek lateksowych, które cechuje duża elastyczność, co stanowi ich dużą zaletę. Zakłada się je na stały aparat dentystyczny, zostają zamocowane między łukami zębowymi. Sięga się po nie w celu prawidłowego ustawienia łuków zębowych, aby można było cieszyć się w końcu pięknym uzębieniem. Noszenie aparatu ortodontycznego wiąże się z dyskomfortem, natomiast po umieszczeniu specjalnych gumek możliwe staje się normalne funkcjonowanie, bez problemu ze spożywaniem jedzenia i oddychaniem.
Lekarz zawsze dokładnie poinstruuje pacjenta, jak prawidłowo zakładać gumki, na które konkretnie zęby je zamocować. Trzeba trzymać się ściśle zaleceń, bo w przeciwnym razie można nie uzyskać pożądanych efektów lub nawet sobie zaszkodzić w niektórych przypadkach. Warto od razu zaznaczyć, że pacjent sam wymienia wyciągi ortodontyczne, dostaje ich komplet od dentysty, więc nie musi często go odwiedzać. Warto zdecydować się na gumki lateksowe ze względu na to, że podczas żucia zostaje wspierany proces poprawiania ustawienia zgryzu.
Jak długo nosi się wyciągi ortodontyczne?
Wyciągi ortodontyczne nosi się zwykle długo, średnio przez dwa lata, czasem krócej. W przypadku gumek możliwe staje się ich wyciągnięcie w dowolnej chwili, ale niektóre modele muszą być użytkowane przez cały okres terapii. Najczęściej po gumki sięga się wyłącznie na początku, czyli we wczesnym etapie leczenia ortodontycznego. Najlepiej byłoby mieć gumki przez całą dobę, ale zwykle nie ma takiej konieczności. Oczywiście w celu uzyskania jak najlepszych efektów powinno się wyciągać je wyłącznie na czas zmieniania na nowy model, dobrze byłoby nie ściągać ich nawet podczas jedzenia. Jeżeli wyciągi ortodontyczne będą często wyjmowane, to niestety wydłuży się cały proces prostowania zębów.
Wyciągi ortodontyczne jak często zmieniać?
Wiedząc już, jak długo nosi się wyciągi ortodontyczne, czas zastanowić się nad tym, kiedy powinna zostać wykonana ich wymiana. Zaleca się to robić mniej więcej co 4 godziny, szczególnie po posiłku i wyszczotkowaniu zębów. Oczywiście szybsze zmienienie nie sprawi, że uzyska się lepsze efekty, dlatego nie ma sensu robić tego częściej. Możliwe jest nawet wymienianie wyciągu ortodontycznego raz na kilka godzin, ale nie powinno się tego robić rzadziej niż dwa razy na dobę, czyli co 12 godzin. Nie należy również zdejmować wyciągów podczas spożywania pokarmu. Z kolei po zjedzeniu posiłku można wymienić gumki, które stosunkowo szybko tracą swoją pierwotną elastyczność. Kluczową kwestią zawsze staje się to, aby wyciągi były prawidłowo zakładane, w przeciwnym razie nie będą działać jak należy i staną się bezużyteczne, czasem nawet szkodliwe i pogorszą obecny stan zgryzu.