Usuwanie złogów nazębnych


Usuwanie złogów nazębnych

Wśród wielu problemów związanych z higieną jamy ustnej i utrzymania uzębienia w dobrej kondycji, na plan pierwszy wysuwają się złogi nazębne. Ta przypadłość dotyka w zasadzie każdego i w mniejszym lub w większym stopniu może wpływać na zdrowie. Ten artykuł ma na celu przedstawienie tej tematyki i odpowiedzenie na pytanie, na czym polega usuwanie złogów nazębnych. Wskazujemy metody i sposoby profilaktyki.

Czym są złogi nazębne?

W zasadzie wszystko, co gromadzi się na zębach i w bezpośrednim sąsiedztwie można zaliczyć do złogów nazębnych. Jest to pochodna jedzenia i picia, a odkładające się cząstki pokarmowe z czasem zalegają w trudno dostępnych miejscach. Jednak tylko część tych naleciałości przyjmuje bardziej trwałą postać – płytki nazębnej, która może być trudniejsza do usunięcia. Wówczas, aby przeprowadzić właściwie usuwanie złogów nazębnych może być konieczne odwiedzenie gabinetu stomatologicznego.

Warto chwilę poświecić naturze złogów nazębnych. Obecne dominuje myślenie, że tylko niektóre gatunki drobnoustrojów w płytce nazębnej są
chorobotwórcze i rzeczywiście przez większość czasu środowisko jamy ustnej wykazuje pewien stan symbiozy lub względnej harmonii między organizmem a mikrobiomem zębów. Dopiero gdy przekroczony zostaje
próg obciążenia bakteryjnego, może dojść do zniszczenia przyzębia i ewentualnych komplikacji zdrowotnych.

Jak usunąć osad nazębny?

Ta część artykułu dotyczy praktycznych sposobów na usuwanie złogów nazębnych. Przedstawione są kluczowe koncepcje, narzędzia i techniki,
które mogą być stosowane przez dentystów w celu zapewnienia właściwej higieny jamy ustnej poprzez redukowanie pojawiającego się osadu.

Najczęściej stosowanym zabiegiem jest bez wątpienia skaling. Istnieje kilka metod jego przeprowadzenia. Do lamusa podchodzi powoli skaling ręczny bazujący na niezbyt przyjemnych narzędziach stomatologicznych (dłutach, motyczkach i pilniczkach). Częściej stosuje się skaling mechaniczny z użyciem specjalnych wierteł frezowych. Stomatologia coraz bardziej idzie jednak w stronę skalingu z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych oraz laserów. Możliwe jest podanie miejscowego znieczulenia podczas procedury skalingu.

Inną metodą jest pokrycie zębów chemicznym (ale bezpiecznym) roztworem perhydrolu – dochodzi wtedy do rozpuszczenia się kamienia nazębnego. Zwieńczeniem wszystkich metod może być wzmacniające efekt estetyczny piaskowanie, jednak nie wszyscy mogą go używać (na przykład osoby z astmą oskrzelową).

Zapobieganie zapaleniu dziąseł i próchnicy

I wreszcie na koniec kilka porad dla pacjentów. Kluczem do wszystkiego jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy dwa razy w ciągu dnia starannie szczotkować zęby, a wieczorami dobrze jest użyć także nici dentystycznej. Pomocny okaże się płyn do płukania ust.

Poza tym warto poświecić nieco czasu na cykliczne kontrole u swojego dentysty. Szybkie wykrycie pojawiających się złogów nazębnych może w znaczny sposób ułatwić procedurę oczyszczania z nich zębów. Będzie to wtedy szybsze i mniej bolesne.

Kategorie