Czy implant zęba może się nie przyjąć?


implant-zęba

Implant zęba jest sztucznym korzeniem, który wszczepiany jest w szczękę, gdy straciliśmy swój ząb. Jego wielkość odpowiada wielkości naturalnego korzenia. Wykonany jest z tytanu. Na takim implancie umocowuje się sztuczny ząb. Na jednym implancie może być zamocowany jeden ząb lub nawet cała szczęka.

Jak wygląda implant zęba?

Implant zęba jest to tytanowa śruba, którą wkręca się w kość szczęki lub żuchwy. Jest to zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub czasami ogólnym. Po wkręceniu implantu musi zrosnąć się on z kością, co trwa kilkanaście tygodni. Rana na dziąśle musi się zagoić. Kolejnym etapem jest odsłonięcie implantu i zastąpienie go śrubą gojącą. Ponownie konieczne jest założenie szwów. Etap ten trwa około dwóch do trzech tygodni. Jeśli wszystko goi się zgodnie z planem, to można zabrać się za protetyczną odbudowę zębów. Najpierw lekarz stomatolog pobiera protetyczny wycisk, tak aby korona została wykonana odpowiednio do kształtu i rozmiaru każdego pacjenta. Na tym etapie pacjent decyduje także o kolorze nowych zębów. Korona mocowana jest specjalnym łącznikiem, który przykręcany jest do implantu.

Implant zęba – rodzaje i cechy

Występują różne rodzaje implantów zęba. Jednymi z popularniejszych są szwajcarskie systemy, niemiecki, izraelskie i amerykańskie. Implanty zębów różnią się także ze względu na sposób ich umiejscowienia, materiał z jakiego zostały wykonane, kształt i rozmiar oraz czas użytkowania i proces zakładania. Jeśli chodzi o sposób umiejscowienia, to dawniej stosowano implanty podokostne, które w tym momencie ze względu na słabe wyniki są bardzo rzadko używane. Zdecydowanie częściej używa się śródkostne. Najczęściej implanty zębów wykonane są z tytanu, gdyż są wyjątkowo trwałym materiałem i nie pojawiają się skutki uboczne u większości pacjentów. Jedynym minusem jest ich szarawy kolor. Alternatywnie stosowane są implanty cyrkonowe. Przypominają naturalną tkankę kostną oraz charakteryzują się dużą odpornością na czynniki zewnętrzne. Nie powodują reakcji alergicznych i nie reagują na zmiany temperatury. Smak potraw się nie zmienia i są całkowicie bezpieczne. Stosowane są także implanty metalowe – niestety różnią się bardzo od pozostałych zębów, porcelanowe – wytrzymałe, ale dość drogie oraz akrylowe, które nie są już aż tak trwałym materiałem.

Objawy odrzutu implantu zęba

Implanty zębów mogą się czasami nie przyjąć. Jakie oznaki są tego dowodem? Między innymi stan zapalny dziąsła w okolicy protezy świadczy o tym, że implant został odrzucony. Dodatkowo może występować ból, zaczerwienienie, czasami nawet gorączka i krwawienie. Bardzo ważne jest także, aby zwracać uwagę na to, czy implant się nie porusza. Jeśli występuje jakikolwiek ruch, to może doprowadzić taka sytuacja do komplikacji i nie wolno tego lekceważyć. Widząc jakiekolwiek niepokojące sygnały należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa, który zrobi badania i rozpocznie proces leczenia, który bardzo często po szybkiej reakcji może zakończyć się jedynie terapią antybiotykową.