Stomatologia to bardzo rozległa dziedzina, która pozwala na utrzymanie zębów w najlepszej kondycji. Dzięki stomatologii i poddziedzinom stomatologii, zęby mogą zostać doprowadzone nawet do lepszego stanu, niż pozwoliłaby nam na to genetyka! W połączeniu z możliwością wykonywania niektórych zabiegów na NFZ okazuje się, że jesteśmy w stanie utrzymać zęby w całkiem niezłej kondycji, jednocześnie nie wydając ani złotówki.
W niektórych przypadkach konieczna okazuje się endodoncja. W takiej sytuacji pacjenci zastanawiają się, czy leczenie kanałowe jest na nfz. Pytanie o to, kiedy leczenie kanałowe jest bezpłatne, jest bardzo istotne – bo jego cena prywatnie jest dość spora. Warto dowiedzieć się, jakie zęby można leczyć na nfz, aby zapewnić sobie komfort leczenia i brak konieczności płacenia za coś, co przecież może zostać zrefundowane. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich tych, którzy planują przeprowadzić leczenie kanałowe. Dowiesz się z tego artykułu, czy leczenie kanałowe jest refundowane.
Czy leczenie kanałowe jest refundowane? Odpowiadamy
Zastanawiasz się, czy leczenie kanałowe jest na nfz? Endodoncja wydaje się dość skomplikowanym zabiegiem, dlatego niektórzy pacjenci mogą twierdzić, że nie ma możliwości, aby uzyskać zwrot poniesionych kosztów za niego od Narodowego Funduszu Zdrowia. Zważając na określone przez rząd zasady, możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że leczenie kanałowe jest refundowane! Należy jednak upewnić się, że wpisujemy się w wymogi, które należy spełnić, aby przystąpić do leczenia kanałowego refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli tak faktycznie będzie – nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z bezpłatnego leczenia i pozwolił sobie na to, by skutecznie rozwiązać wszelkie problemy związane z miazgą twojego zęba.
Skoro jesteś już świadomy, czy leczenie kanałowe jest na nfz, możemy przejść do kwestii, kiedy leczenie kanałowe jest bezpłatne.
Jakie zęby można leczyć na NFZ?
Wiesz już, czy leczenie kanałowe jest na nfz. W kwestii tego, czy leczenie kanałowe jest refundowane, nie ma żadnych wątpliwości! Warto jest teraz doprecyzować, które konkretnie zęby i w jakiej sytuacji przysługuje ci refundacja za przeprowadzony zabieg endodoncji. Przede wszystkim, w ramach NFZ jesteś w stanie przeprowadzić leczenie kanałowe zębów przednich u dorosłych, od jedynki do trójki, czyli siekacze i kły.
Poza tym, kobiety w ciąży i dzieci mogą przeprowadzić leczenie wszystkich zębów kanałowo, niezależnie od tego, które z nich potrzebują leczenia. Niemniej jednak, konieczne jest odpowiednie udokumentowanie ciąży. Trzeba przygotować kartę przebiegu ciąży, lub jeśli kobieta jest po urodzeniu dziecka, trzeba dostarczy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Takie leczenie można przeprowadzić do 42 dni po urodzeniu, czyli w okresie tak zwanego połogu.
Jeśli wiesz już, jakie zęby można wyleczyć w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przystąpił do potrzebnego zabiegu. Życzymy powodzenia!