Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu periodontologicznego


Kiretaż otwarty jest zabiegiem, który służy leczeniu chorób przyzębia. Kiretaż to zabieg, który wlicza się do zakresu zabiegów periodontologicznych. Celem kiretażu otwartego jest dotarcie do kieszonek przyzębnych, a następnie oczyszczenie ich z kamienia nazębnego. Kiretaż jest zabiegiem, który wykonuje się na dwa sposoby – kiretaż otwarty sprawdza się w przypadku sporych skupisk kamienia nazębnego. Dowiedz się, czym jest kiretaż otwarty i w jakich przypadkach się go wykonuje.

 

Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu

 

Kiretaż otwarty jest stosunkowo inwazyjnym zabiegiem, który wykonuje się w przypadku zgromadzenia dużej ilości kamienia nazębnego w kieszonkach przyzębnych. Kiretaż otwarty jest zabiegiem, wymagającym przecięcia dziąsła, odsunięcia go, a następnie – przesunięcia korzenia. Kiretaż to złożony zabieg, który mimo wszystko przynosi niesamowite efekty, dlatego warto jest go wykonać.

 

Po zabiegu stomatolog wykonuje założenie szwów, dzięki czemu proces gojenia odbywa się bardzo sprawnie. Z racji inwazyjności zabiegu, kiretaż wykonuje się wyłącznie w znieczuleniu miejscowym – po to, by pacjent odczuwał możliwie wysoki komfort leczenia.

 

Skutki uboczne

 

Po zabiegu kiretażu otwartego mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Kiretaż wymaga ingerencji w tkankę, dlatego niestety należy się ich spodziewać. Po zabiegu pacjent może spodziewać się między innymi obrzęku. Obrzęk, spowodowany przez kiretaż, można niwelować z pomocą zimnych okładów. Kiretaż otwarty może także spowodować utratę czucia (przez pewien okres po zabiegu) i krwawienie z rany. 

 

Innymi skutkami które powoduje kiretaż jest także zsiniały policzek i/lub warga. Przejściowo może pojawić się zmniejszona stabilność zębów. Warto jednak wiedzieć, że te skutki są jedynie tymczasowe i zostaną one zniwelowane w miarę postępowania procesu gojenia.

 

Zalecenia do kiretażu otwartego

 

Kiretaż otwarty jest inwazyjnym zabiegiem, dlatego po tym, jak znieczulenie utraci moc, pacjent może spodziewać się sporego bólu. Występujący ból można redukować z pomocą leków przeciwbólowych, jednak należy pamiętać, że nie można w tym celu stosować aspiryny.

 

Zdarza się, że na czas gojenia stomatolog proponuje kurację antybiotykową, warto ją rozważyć. Ograniczenie spożywanego alkoholu i papierosów wpłynie pozytywnie na proces gojenia i znacząco go przyspieszy. Twarde pokarmy również są stosunkowo obciążające dla zębów, warto ich unikać przez pierwszy tydzień po zabiegu. Higiena podczas gojenia jest niezwykle ważna, należy używać odpowiedniej szczoteczki, by nie uszkodzić szwów.