Kiedy wykonywana jest tomografia zębów?


Tomografia komputerowa zębów pełni funkcję diagnostyczną. Tomografia sprawia, że pacjent jest w stanie precyzyjnie określić, w jakim stanie znajduje się jego jama ustna i zęby. Tomografia zębów jest często stosowanym badaniem – wyniki, które uzyskuje się z obrazu wygenerowanego przez tomografię, są niezwykle ważne w leczeniu. Sprawdź, czym jest tomografia komputerowa i dlaczego komputerowa pełni ważną funkcję w stomatologii.

 

Co to jest tomografia komputerowa zębów?

 

Tomografia komputerowa zębów jest rodzajem badania, którego niezbędnym elementem jest promieniowanie RTG. Z zastosowaniem tomografii zębów pacjent jest w stanie uzyskać obraz, pozwalający na określenie sposobu na leczenie dolegliwości konkretnego pacjenta. Tomografię komputerową określa się także jako „TK” – jest to skrót dla nazwy tego badania.

 

Tomografia jest wykonywana w różnych celach, dlatego nie generuje się jednakowego obrazu w każdym przypadku. Tomografia wykonuje obrazy o różnych rozmiarach i o różnym stopniu szczegółowości. Tomografia przydaje się w każdej poddziedzinie stomatologii – w ortodoncji, endodoncji, implantologii i nie tylko. Tomografia pozwala także wykryć wszelkie zęby zatrzymane, które są niewidoczne gołym okiem.

 

Kiedy wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej?

 

Tomografia jest rodzajem badania, który znajduje zastosowanie w wielu sprawach związanych ze stomatologią. Z tego powodu wykonuje się ją przed większością zabiegów dentystycznych. Tomografia pozwala wykryć wszelkie miejsca, w których rozwija się próchnica, oszacować jakość tkanki kostnej w jamie ustnej, określić występowanie zębów zatrzymanych i wiele innych.

 

Tomografia przydaje się przykładowo w implantologii. Leczenie implantologiczne wymaga dokładnego określenia jakości tkanki kostnej, a także innych rzeczy; tomografia sprawia, stomatolog jest w stanie dobrać odpowiedni implant, który wpisze się w potrzeby konkretnego pacjenta.

 

Jakie korzyści przynosi tomografia komputerowa zębów?

 

Tomografia sama w sobie nie posiada widocznych korzyści. Tomografia służy diagnostyce, dlatego zalet należy szukać w uzyskanym obrazie, a także w korzyściach uzyskanych dzięki niemu. Tomografia generuje obraz, który umożliwi opracować stomatologowi skuteczną drogę leczenia. Dzięki temu można stwierdzić, że tomografia przekłada się na trwałość wykonanego zabiegu, a także na jakość jego wykonania. Tomografia jest niezbędnym zabiegiem, bez którego ciężko jest wyobrazić sobie prawidłowe przeprowadzanie różnych zabiegów stomatologicznych