Czym jest szkorbut? Rozwiewamy wątpliwości


szkorbut

Wokół szkorbutu powstało wiele mitów i legend, które potęgują lęk przed tą chorobą. Powszechnie znana jako choroba marynarzy w dzisiejszych czasach nie jest już tak popularna. Niemniej jednak nie należy jej bagatelizować, dlatego poniższy tekst przybliży objawy szkorbutu i możliwości jego leczenia.

Niedobór witaminy C wywołujący szkorbut

 

Szkorbut znany jest powszechnie jako choroba marynarzy. Jest wynikiem poważnego niedoboru witaminy C w organizmie. Żeglarze oraz piraci byli pozbawieni bieżącego dostępu do świeżych owoców i warzyw, dlatego tak często cierpieli na szkorbut. Jak zostało wspomniane – obecnie choroba nie atakuje na tak szeroką skalę jak kiedyś, jednak warto przyjrzeć się bliżej najważniejszym informacjom na jej temat.

Głównym pytaniem, jakie zadają osoby cierpiące na szkorbut jest to, jak właściwie go leczyć? Zbagatelizowanie objawów szkorbutu może doprowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet zgonu. Całe szczęście, w obecnych czasach rzadko dochodzi do groźnych powikłań po przebyciu choroby. Sprawne zdiagnozowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia owocuje szybkim powrotem do zdrowia.

Leczenie szkorbutu głównie polega na doustnym podawaniu witaminy C. Pacjenci mogą ją suplementować poprzez łykanie kapsułek, jednak sugeruje się spożywanie naturalnych produktów bogatych w kwas askorbinowy. Do takich należą między innymi papryka, natka pietruszki oraz czarne porzeczki. Przygotowując herbatę warto dodać do niej plaster cytryny, która również jest źródłem witaminy C. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, iż źródłem witaminy C może być także świeże mięso. Większość zwierząt potrafi wytwarzać własną witaminę C, wobec tego zjedzenie takiego mięsa poskutkuje dostarczeniem sporej dawki kwasu askorbinowego organizmowi.

Niekiedy samo spożywanie produktów bogatych w kwas askorbinowy bywa niewystarczające. W takim przypadku należy wdrożyć leczenie kroplówką – jest to pozajelitowy sposób dostarczania organizmowi witaminy C.

 

Objawy szkorbutu

 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, czym objawia się szkorbut. Nieleczony może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego odpowiednio szybka reakcja na objawy i wdrożenie leczenia pozwoli na uniknięcie przykrych konsekwencji choroby.

Najczęstszym objawem jaki występuje u osób cierpiących na szkorbut są samoistne krwawienia. Często można takie zaobserwować podczas szczotkowania zębów, gdzie nawet najmniejsze draśnięcie dziąseł doprowadza do krwotoku. Spowodowane jest to zbyt małą ilością kolagenu w ścianach naczyń krwionośnych, co z kolei jest skutkiem właśnie niedoboru kwasu askorbinowego.

Do innych niepokojących objawów, jakie mogą wskazywać na szkorbut są: brak apetytu, przewlekła ospałość, obrzęki kończyn i podatność na złamania. Przy tej chorobie należy szczególnie dbać o uzębienie. Szkorbut skutkuje przerostem dziąseł oraz chwianiem się zębów, co może doprowadzić nawet do całkowitego ich wypadnięcia.

Bardzo istotne jest szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia, gdyż do powikłań po przebytym szkorbucie należą między innymi problemy z gojeniem się ran, ogólne obniżenie odporności prowadzące nawet do sepsy i w konsekwencji – zgonu.

Kategorie