Hiperdoncja – leczenie


Hiperdoncja - leczenie

Problemy z uzębieniem mogą powodować pogorszenie samopoczucia, liczne kompleksy, a także problemy zdrowotne. Przypadłość jaką jest hiperdoncja to pewna anatomiczna wada, która może być konsekwencją określonych zespołów wrodzonych lub też nieprawidłowym funkcjonowanie skroniowo-żuchwowego stawu. Hiperdoncję można jednak leczyć i tym samym efektywnie podnosić jakość własnego życia.

Czym jest hiperdoncja?

Schorzenie jakim jest hiperdoncja to inaczej posiadanie większej liczby zębów. Schorzenie może dotyczyć zarówno uzębienia mlecznego, jak i później wyrzynających się zębów stałych. W sytuacji, gdy to właśnie uzębienia mlecznego dotyczy hiperdoncja leczenie nie jest niezbędne i wykonuje się je dopiero po pojawieniu się zębów stałych. Schorzenie oznacza pojawienie się nadliczbowych lub dodatkowych zębów w jamie ustnej. W przypadku uzębienia mlecznego o hiperdoncji mówi się, gdy w jamie ustnej jest więcej niż 20 zębów. Z kolei zębów stałych prawidłowo każdy powinien posiadać w nie większej liczbie niż 32. W sytuacji świadomości, że w jamie ustnej występuje hiperdoncja leczenie jest niezbędne, gdyż nie podjęcie żadnych działań może prowadzić do przesunięć poszczególnych zębów oraz ich stłoczenia.

Przyczyny hiperdoncji

Przeważnie występowanie hiperdoncji spowodowane jest innymi wrodzonymi zespołami wad. Zespół Downa, zespół Ehlersa-Danlosa, zespół Gardnera, zespół Aperta oraz wiele innych stanowi przyczynę występowania schorzeń związanych z nieprawidłowym uzębieniem. Innymi przyczynami mogą być rozszczepione wargi lub podniebienie. Niezależnie od przyczyny jaką ma hiperdoncja leczenie jest niezbędne dla podniesienia jakości życia, poprawy ogólnego wyglądu twarzoczaszki i lepszego samopoczucia.

Rodzaje hiperdoncji

Hiperdoncja nie zawsze objawia się w ten sam sposób, choć z założenia oznacza nadliczbową ilość zębów w jamie ustnej. Hiperdoncja rzeczywista, czyli inaczej prawdziwa oznacza więcej zawiązek zębów konkretnego rodzaju. Hiperdoncja pozorna, nazywana rzekomą to sytuacja, w której po wyrżnięciu się uzębienia stałego w jamie ustnej wciąż przetrwały zęby mleczne. Trzecie ząbkowanie to niezwykłe zjawisko polegające na wyrzynaniu się zębów w miejscu wcześniejszego usunięcia zębu stałego. Taki rodzaj wyrzynających się zębów nazywany jest zatrzymanym.

Objawy hiperdoncji

U każdej osoby, u której występuje hiperdoncja leczenie jest konieczne, gdyż schorzenie to powoduje szereg nieprzyjemnych i często również mało estetycznych objawów. Przemieszczanie i stłoczenie zębów wpływają na liczne kompleksy związane z krzywym uśmiechem. Z kolei resorpcja korzeni zębów lub powstawanie torbieli może powodować uciążliwe dolegliwości, a nawet odczuwanie bólu. Pierwsze objawy mogą występować bardzo wcześnie w przypadku uzębienia mlecznego, lecz właściwe leczenie należy rozpocząć po wyrżnięciu się uzębienia stałego. Leczenie zębów mlecznych nie gwarantuje bowiem zapobiegnięcia hiperdoncji w przypadku uzębienia stałego.

Hiperdoncja – leczenie

Najbardziej skuteczne leczenie hiperdoncji to takie, które zostało dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta. Choć hiperdoncja zawsze oznacza nadliczbową ilość zębów to z pewnością każdy przypadek jest nieco odmienny. Dlatego też plan leczenia hiperdoncji u każdej osoby będzie wyglądał i przebiegał nieco inaczej.

Leczenie i usuwanie zębów

W pierwszej kolejności po zgłoszeniu się do specjalisty sprawdzany jest stan uzębienia. Część zębów z pewnością zostanie zakwalifikowana do trwałego usunięcia, aby uniknąć dalszego postępowania próchnicy oraz innego rodzaju chorób przyzębia. Usuwanie zębów powinno odbywać się w odpowiednich ostępach czasu, aby możliwe było wygojenie się jamy ustnej przed kolejnymi etapami leczenia. Zęby, które nie zostaną usunięte, lecz są dotknięte chorobami należy bezwzględnie wyleczyć. Stłoczenie zębów i przesunięcia bardzo często sprawiają, że w przestrzeniach niewidocznych gołym okiem każdego dnia zbierają się resztki pokarmowe. W takich przypadkach zęby narażone są na szybsze psucie się, dlatego kluczowa jest świadoma i prawidłowo stosowana higiena jamy ustnej oraz regularne kontrolowanie stanu uzębienia u specjalisty. Po wyleczeniu wszystkich zepsutych zębów, a także usunięciu tych, których nie należy już naprawiać można rozpocząć kolejny etap leczenia hiperdoncji.

Leczenie ortodontyczne

Leczenie zębów i usunięcie wszystkich, które zostały do tego zakwalifikowane może trwać nawet kilka miesięcy. Jest to jednak niezbędny etap skutecznego leczenia hiperdoncji. Dopiero po usunięciu i naprawieniu uzębienia można rozpocząć leczenie ortodontyczne. Ze względu na wcześniejsze stłoczenie zębów lub ich nieprawidłowe przesunięcie pomoc specjalisty ortodonty jest niezbędna. Proste zęby to nie tylko jednak z cech atrakcyjnego wyglądu. Przede wszystkim jest to gwarancja dobrego stanu uzębienia i braku gromadzenia się resztek pokarmowych w nadmiernych ilościach w przestrzeniach między zębowych. Jeśli więc problemem z zębami jest hiperdoncja leczenie ortodontyczne jest niezbędne. Specjalista wykona dokładny odcisk wszystkich zębów, a następnie przedstawi proponowany plan leczenia. Rodzaje aparatów ortodontycznych i metod leczenia krzywego uzębienia jest bardzo dużo i wciąż są unowocześniane. Dlatego też warto zaufać doświadczonemu specjaliście, który najlepiej dobierze właściwą z metod. Leczenie ortodontyczne bardzo często trwa przynajmniej kilka lat, lecz z całą pewnością pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty. Hiperdoncja to schorzenie, które w dużej mierze wpływa na postrzeganie siebie w lustrze i własną pewność siebie. Leczenie hiperdoncji jest jednak nie tylko sposobem na dużo lepsze samopoczucie, lecz przede wszystkim poprawę jakości codziennego funkcjonowania. Nadmierna liczba zębów w jamie ustnej jest przyczyną wielu uciążliwych objawów, takich jak przesunięcia, stłoczenia i gromadzenie się nadmiernej ilości resztek pokarmowych. Choć leczenie może trwać długo to zdecydowanie jest warte zaangażowania oraz wysiłku pacjenta oraz specjalistów.

Kategorie