Leczenie korzenia zęba – resekcja


Leczenie korzenia zęba - resekcja

Resekcja korzenia zęba to dość poważny zabieg, który wykonywany jest w wielu klinikach stomatologicznych. Polega on na amputacji wierzchołka oraz usunięciu zmian, które znajdują się w obrębie korzenia zęba. Leczenie korzenia zęba to popularny zabieg, który przeprowadzany jest w wielu gabinetach stomatologicznych.

Czym jest resekcja korzenia?

Resekcja korzenia zęba to inaczej apikoektomia. Jest to zabieg z zakresu chirurgii dentystycznej, który wykonywany jest przeważnie w przypadku zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zęba. Nierzadko jest to jedyny sposób, żeby dostać się do źródła stanu zapalnego, który wywołuje ból u pacjentów. Wiele osób zastanawia się, jaki jest przebieg resekcji korzenia zęba. Warto najpierw powiedzieć, że apikoektomia polega na amputacji wierzchołka oraz usunięciu zmian chorobowych w obrębie korzenia zęba.

Trzeba też zaznaczyć, że wykonywana jest przeważnie w zębach jednokorzeniowych. Mowa tutaj o siekaczach oraz kłach. Dzięki temu można zapobiec następnym zmianom zapalnym w obrębie korzenia zęba. Dodatkowo dzięki apikoektomii można uratować ząb przed jego usunięciem, dlatego taki zabieg jest bardzo ceniony i wykonywany w wielu renomowanych klinikach stomatologicznych. Leczenie korzenia zęba to dość skomplikowany zabieg, jednakże doświadczony chirurg nie powinien mieć z nim problemów.

Wskazania do resekcji korzenia zęba

Leczenie korzenia zęba jest dokonywane w przypadku braku sposobności przeprowadzenie powtórnej endodoncji bądź gdy zmiany okołowierzchołkowe zęba nie mogą być kwalifikowane do takiego leczenia. Inne wskazania do przeprowadzenia resekcji korzenia zęba to między innymi złamanie wierzchołka korzenia zęba, a także zwyrodnienia miazgi zębowej, które są pod postacią zwapnionych złogów soli mineralnych. Takie patologie mogą pojawiać się w siekaczach, trzonowcach, zębach zatrzymanych, a także niewyrzniętych. Innym wskazaniem do resekcji korzenia zęba jest zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, nieudane leczenie endodontyczne, a także powikłania, które po nim występują. Istnieją jeszcze inne wskazania do resekcji korzenia zęba. Mowa tutaj na przykład o powikłaniach pojawiających się w leczenie zębów z uzupełnieniem protetycznym – mowa tutaj zwłaszcza o wkładach koronowo-korzeniowych. Trzeba też wspomnieć o złamaniu narzędzia dentystycznego znajdującego się w kanale korzeniowym, bowiem jest to kolejne wskazanie do resekcji korzenia zębowego. Apikoektomia zalecana jest w przypadku samoistnego obumarcia zęba oraz utrzymywania się zmian zapalnych wokół korzenia. Leczenie korzenia zęba to poważny zabieg, który wymaga specjalistycznej wiedzy chirurga stomatologicznego.

Czy resekcja korzenia boli?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy resekcja korzenia boli. Warto zaznaczyć, że takowy zabieg przeprowadzany jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dlatego powinien być on całkowicie bezbolesny. Warto zaznaczyć, że czasami może pojawić się po takim zabiegu opuchlizna, obrzęk, zaczerwienienie, a także ból oraz krwawienie. Nierzadko po leczeniu korzenia zęba występuje delikatne mrowienie, które pojawia się w okolicy poddanej zabiegowi. Takowe objawy powinny minąć po paru dniach, pod warunkiem, że pacjent przestrzega ściśle zaleceń po zabieg. Trzeba pamiętać o tym, że po takowym zabiegu trzeba unikać większego wysiłku fizycznego, a także nie spożywać gorących pokarmów. Ponadto nie wolno intensywnie płukać jamy ustnej.

Przebieg leczenia

Leczenie korzenia zęba to dość wymagający zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. W Polsce znajduje się wiele renomowanych gabinetów dentystycznych, które mają w swojej ofercie resekcje korzenia. Warto zaznaczyć, że przeprowadzenie takiego zabiegu poprzedzone będzie zdjęciem RTG. Dentysta dokonuje także dokładnego wywiadu lekarskiego z pacjentem, bowiem celem jest wypytanie o przebyte oraz aktualne schorzenia. Warto wiedzieć, że w przypadku braku przeciwwskazań do zabiegu oraz braku sposobności przeprowadzenia leczenia kanałowego, stomatolog przystępuje do kolejnych etapów resekcji korzenia. Pierwszym z nich jest podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego. Kolejno stomatolog nacina śluzówki w okolicy korzenia zębowego, a następnie wycina w kości okienko. Następnym etapem w resekcji korzenia jest usunięcie zmienionego chorobowo wierzchołka korzenia i wypełnienie wsteczne – mowa tutaj o szczelnym wypełnieniu kanału korzeniowego od strony jego wierzchołka. Na końcu resekcji korzenia zszywana jest rana. Warto zaznaczyć, że apikoektomia przeprowadzana jest przy zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego, który zapewnia skuteczność takiego leczenia. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że szwy zdejmowane są z rany po upływie siedmiu dni od zabiegu resekcji korzenia.

Zalecenia pozabiegowe

Warto zaznaczyć, że wskazania po zabiegu resekcji są bardzo podobne, jak po ekstrakcji zęba. Podstawowym wskazaniem jest to, że przez parę dni od zabiegu trzeba unikać większego wysiłku fizycznego. Oprócz tego nie wolno spożywać gorących pokarmów bądź intensywnie płukać jamy ustnej. Przez okres 2-3 tygodni warto też stosować dietę półpłynną. Dzięki temu nie uszkodzimy wyleczonego korzenia zęba. Trzeba też pamiętać o tym, że po zabiegu resekcji korzenia zęba nierzadko pojawia się obrzęk, ból opuchlizna czy zaczerwienienie. Pacjent może stosować środki przeciwbólowe, które mogą okazać się pomocne. Wszelki ból czy obrzęk powinien szybko zniknąć – mowa tutaj maksymalnie o paru dniach od zabiegu. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że zdecydowanie rzadziej dochodzi do podrażnienia bądź uszkodzenia nerwu czy zęba sąsiadującego. W niewielu przypadkach resekcja korzenia zęba daje powikłania w postaci otwarcia zatoki szczękowej, a nierzadko i zakażenia rany bądź wypadnięcia zęba. Warto zaznaczyć, że zabieg resekcji korzenia jest dość poważnym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej. Dlatego warto go przeprowadzić w renomowanej klinice dentystycznej. Dzięki temu można być spokojnym o to, czy zabieg resekcji zostanie przeprowadzony na najwyższym poziomie, bowiem jest on poważny.