Dlaczego łamią się zęby?


Dlaczego łamią się zęby?

Dlaczego łamią się zęby? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ przyczyn może być wiele. Złamany albo ukruszony ząb może być spowodowany uszkodzeniem mechanicznym, jedzeniem czegoś co jest twarde, upadku, wypadku, przebytej choroby albo złej kondycji szkliwa. Zęby mogą się także łamać z powodu niedoboru witamin, albo noszenia kolczyka w jamie ustnej.

Ukruszony lub złamany ząb – przyczyny

Główną przyczyną łamania się i kruszenia zębów jest brak fluoru i wapnia w organizmie. Te dwa pierwiastki mają kluczowe znaczenie, ponieważ to właśnie one odpowiedzialne są za budowanie szkliwa na zębach i za mocne kości. Niedobory fluoru można łatwo uzupełnić odpowiednią dietą, w której nie może zabraknąć mleka, jajek, wieprzowiny, herbaty, chleba żytniego. Kruszeniu zębów można zapobiec także poprzez regularne szczotkowanie ich pastą z fluorem.

Do łamania się i kruszenia zębów przyczynia się również palenie tytoniu, ponieważ związki zawarte w papierosach osłabiają szkliwo.

Dlaczego łamią się zęby jeszcze? Ponieważ spożywa się twarde pokarmy, typu orzechy. Siła nacisku jest tak duża podczas próby ugryzienia, że szkliwo kruszy się i pęka.

Główną przyczyną łamliwości zębów jednak jest próchnica, która rozwija się wewnątrz zęba, który mógł być wcześniej leczony i plombowany.

Ukruszony ząb – co robić ze złamanym zębem?

Kiedy zauważy się, że ukruszył się ząb, dobrze jest udać się jak najszybciej do dentysty. Stomatolog po dokładnym zbadaniu ubytku i wykonaniu zdjęcia rentgenem określi, czy i jak należy leczyć ułamany ząb. Wytłumaczy także pacjentowi, dlaczego łamią się zęby.
Jeśli ukruszeniu zęba towarzyszy dotkliwy ból, dentysta zaleci przyjęcie jakiegoś silniejszego środka przeciwbólowego. Jeśli jest taka możliwość to należy fragment ukruszonego zęba lub całkowicie wybitego wziąć ze sobą do dentysty. Jest to ważne, ponieważ w niektórych przypadkach możliwe jest umieszczenie zęba lub jego fragmentu z powrotem w jamie ustnej. Jest to tak zwana reimplantacja.

Jeśli ubytek nie jest zbyt duży to pacjent decyduje kiedy i jak go naprawić. Taki ukruszony ząb można wygładzić, albo podać kosmetycznej korekcie. Można zdecydować się na wypełnienia, licówki oraz korony. Możliwości jest wiele.

O wiele prościej jest kiedy ułamie się sztuczny ząb, ponieważ wystarczy go wtedy wymienić na nowy.
Dlaczego łamią się zęby i czy warto je naprawiać? Oczywiście, że warto i trzeba to zrobić jak najszybciej. Przyczyn łamania zębów jest wiele, ale pewne jest, że pęknięte zęby trzeba naprawiać jak najszybciej, aby uniknąć poważniejszych uszkodzeń. w przypadku złamania lub pęknięcia zęba często konieczne jest jego całkowite usunięcie, albo leczenie kanałowe. Pęknięcia nie zawsze są widoczne na zdjęciu rentgenowskim, więc należy obserwować czy pojawiają się objawy takie jak problemy z przeżuwaniem, nadwrażliwość na zimne i gorące płyny, a także powietrze. Przy pęknięciu szkliwa i zębiny metodą leczenia jest założenie korony.

Jeżeli ząb jest całkowicie wybity najlepszą metodą leczenia jest implantacja w zębodole, przeprowadzona jak najszybciej. Czas jest tu bardzo ważny, ponieważ komórki korzenia obumierają bardzo szybko. Wybity ząb należy przemyć woda i wsadzić z powrotem do jamy ustnej i udać się jak najszybciej do stomatologa. Ząb nie może wyschnąć , dlatego też chwytać go delikatne za koronę, wsadzić z powrotem do dołu zębowego. Jeżeli uda się dotrzeć do dentysty w ciągu pół godziny możliwe jest przeprowadzenie zabiegu reimplantacji. Jeżeli zabieg się powiedzie, to po dwóch tygodniach dentysta przeprowadza zabieg leczenia kanałowego.

Dlaczego łamią się zęby, a często nawet cała szczęka? Do złamania szczęki dojść może na skutek wypadku, upadku, w czasie walk bokserskich, albo podczas bójki. W takim przypadku nie wolno dotykać szczęki, ani nią poruszać. Szczęka musi zostać unieruchomiona, najlepiej przy pomocy ręcznika, albo chusty, która obwiązana jest dookoła głowy. W przypadku opuchlizny lub obrzęku stosuje się zimne okłady. Należy również natychmiast udać się do szpitala.

Ile kosztuje odbudowa zęba?

Zabieg odbudowy zęba jest możliwy do wykonania tylko wtedy, kiedy pozostaje odpowiednia ilość tkanki zębowej i można ją stomatologicznie opracować. Zęby odbudowuje się wtedy, kiedy nie można wypełnić ich plombami, albo wtedy, kiedy chce się poprawić wygląd jamy ustnej. Materiały do odbudowy są bardzo trwałe, nie ulegają przebarwieniu, a także nie uczulają. Są to korony zębowe, włókna szklane, licówki, wypełnienia kompozytowe ze specjalnej żywicy.
Koszt odbudowy zęba uzależniony jest przede wszystkim od wykorzystanego materiału, a także od gabinetu dentystycznego.

Profilaktyka

Dlaczego łamią się zęby? Przede wszystkim dlatego, że za mało się o nie dba i czyści w niewłaściwy sposób. Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem należy dbać na co dzień właściwie o zęby. Dokładne ich czyszczenie, płukanie płynami i nitkowanie to podstawa sukcesu. Ne wolno zapominać także o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa i o naprawianiu ubytków na bieżąco.
Nie bez znaczenia jest zdrowy tryb życia i dieta. Jedzenie powinno być bogate we fluor, wapń. Powinno się unikać bardzo twardych pokarmów, jeść powoli i dokładnie przeżuwać.

Warto od czasu do czasu przeprowadzić zabieg zwany skalingiem. Polega on na usuwaniu kamienia nazębnego, który gromadzi się na zębach. Jest on bardzo niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do wielu chorób w jamie ustnej. Innym, ważnym zabiegiem w profilaktyce zębów jest ich fluoryzacja, czyli lakierowanie zębów fluorem wysokiej jakości. zabieg ten przeprowadza się nie tylko na zębach mlecznych, ale również na stałych. Fluoryzacja chroni zęby przed bakteriami kwasotwórczymi, chroni szkliwo prze uszkodzeniem.

Dzięki regularnym zabiegom zyskuje się nie tylko piękny i promienny uśmiech, ale także zdrowe, mocne zęby, którymi cieszyć się będzie przez długie lata. Najważniejsza w profilaktyce zębów jest dokładność i regularność. Zdrowe i piękne białe zęby to także większa pewność siebie.