Dentystyczne narzędzia


Dentystyczne narzędzia

Gabinet dentystyczny to nie tylko fotel stomatologiczny, z którym najbardziej jest kojarzone to pomieszczenie. Żaden lekarz stomatolog nie obędzie się bez specjalistycznych sprzętów. Choć wyglądają czasem jak narzędzia tortur, mają na celu pomóc dentyście wyleczyć zęby pacjenta. Warto poznać te najczęściej używane, by wiedzieć, do czego będą one służyć i nie bać się kolejnej wizyty u lekarza stomatologa.

Poznaj najpopularniejsze dentystyczne narzędzia

W zależności od tego, w czym specjalizuje się konkretny lekarz stomatolog, takie narzędzia pracy będą znajdować się w jego gabinecie. Mimo to istnieje pewien zestaw, który powinien znaleźć się w każdym z nich, niezależnie od zabiegów w nim wykonywanych. Są to przede wszystkim narzędzia diagnostyczne. Używane są podczas każdej wizyty pacjenta w celu przeprowadzenia u niego podstawowych badań.

Podstawowym narzędziem diagnostycznym potrzebnym każdemu lekarzowi stomatologii jest zgłębnik stomatologiczny. Z jego pomocą sprawdza się powierzchnię zęba, wytrzymałość oraz szczelność wypełnienia (popularnie nazywanego plombą), a także bada twardość zębiny. Trzon zgłębnika służy do opukiwania zębów, by sprawdzić ich wrażliwość na bodźce. Narzędzia te występują w różnych kształtach, są prostokątne, rozwartokątne oraz sierpowe. Posiadają też różne końcówki.

Kolejnym podstawowym dentystycznym narzędziem diagnostycznym jest lusterko. Najbardziej praktyczne będą takie z wymiennymi końcówkami oraz uchwytem ośmiokątnym. Pozwalają one obejrzeć ząb pacjenta z każdej perspektywy. Niezwykle popularne wśród lekarzy stomatologów są lusterka rodowane, które dają jasny, wyraźny obraz.
Ostatnim podstawowym narzędziem dentystycznym służącym do diagnozy jest pęseta (pinceta) stomatologiczna. Najlepiej by była ona odgięta pojedynczo bądź podwójnie oraz posiadała nacięcia na końcach. Dzięki temu umożliwi ona precyzyjne chwytanie niewielkich przedmiotów, takich jak gaza, tampon czy kulka wypełnienia.
Wszystkie opisane powyżej narzędzia znane są przez każdego i kojarzone z wszystkimi gabinetami stomatologicznymi.

Dentystyczne narzędzia – rodzaje

Poza wspomnianymi powyżej narzędziami służącymi do podstawowej diagnostyki stomatologicznej, wyróżnić można kilka rodzajów sprzętu.

Narzędzia służące do profilaktyki dentystycznej

W ich skład wchodzą wspomniane wyżej narzędzia diagnostyczne (pęseta, lusterko oraz zgłębnik). Zbiór ten poszerzyć można jeszcze o kiret. Jest to sprzęt służący do ręcznego zdejmowania kamienia nazębnego (tzw. scalingu). Używa się go także do eliminowania złogów poddziąsłowych. Kirety mogą mieć różne kształty, rozmiary – by jak najdokładniej dopasować je do kształtu konkretnego zęba.

Ostatnim popularnym narzędziem dentystycznym z tej grupy będzie sonda do pomiaru głębokości kieszonki zębowej. Zakończona jest najczęściej kulką, wkładając ją do kieszonki aż do wyczuwalnego oporu, można sprawdzić jej głębokość.

Dentystyczne narzędzia endodentyczne

W zbiorze tym znajduje się, przede wszystkim ekskawator. Służy głównie do usuwania zmienionych przez próchnicę tkanek, a także nadmiaru podkładu czy wypełnienia założonego czasowo. Najlepiej, jeśli jego końcówka jest wąska oraz dwustronna.

Innym potrzebnym narzędziem endodentycznym jest upychadło kanałowe. Dzięki niemu można ręcznie wypełnić kanały zębowe oraz upchać w nich potrzebne do leczenia materiały.
Ostatnim w tym dziale narzędziem jest pinceta mikrochirurgiczna, czy tzw. pinceta włosowa – posiada ona specjalne, bardzo wąskie czubki.

Dentystyczne narzędzia do wypełnień stomatologicznych

Podstawowym narzędziem z tego działu stomatologii będą, wspomniane już wyżej, upychadła. Drugim sprzętem potrzebnym do założenia wypełnienia jest nakładacz. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne wprowadzenie do ubytku materiału wypełniającego. Może on pomóc także w usunięciu jego nadmiaru. W tym przypadku również znajdziemy narzędzia o różnych kształtach i rozmiarach.

Narzędzia ekstrakcyjne

Ekstrakcja, to prościej mówiąc usunięcie zęba. Do wykonania tego zabiegu potrzebne będą przede wszystkim kleszcze. Warto zainwestować w takie posiadające antypoślizgową rączkę, gdyż niezwykle istotne jest, by pewnie trzymać je w dłoni. Wśród nich znajdują się też kleszcze korzeniowe. Mają one charakterystyczne, bardzo wąskie dzioby. Podczas wywarzania korzenia z zębodołu przydadzą się także dźwignie korzeniowe oraz luksatory, a także łyżeczki zębodołowe.

Narzędzia służące do implantologii

W skład tego rodzaju sprzętu dentystycznego wejdą wszystkie narzędzia chirurgiczne (opisane poniżej). Poza nimi przydać się mogą też osteotomy, młotki implantologiczne oraz narzędzia do podnoszenia zatoki szczękowej.

Dentystyczne narzędzia chirurgiczne

Najczęściej używanymi sprzętami do chirurgii dentystycznej będą wspomniane już wyżej pincety mikrochirurgiczne. Pozwolą one na precyzyjne chwytanie nawet najmniejszych przedmiotów w jamie ustnej. W zależności od preferencji lekarza mogą mieć one płaską bądź okrągłą rączkę. Innym niezbędnym narzędziem będzie igłotrzymacz mikrochirurgiczny. Jak sama nazwa wskazuje, służy on do trzymania igły podczas trwania zabiegu, a także do zawiązywania końcówek nici chirurgicznych. Ostatnim przedmiotem z tego działu będą nożyczki mikrochirurgiczne wykonane ze stali nierdzewnej bądź tytanu.

Narzędzia ortodontyczne

Najbardziej klasycznym i potrzebnym narzędziem z tego działu na pewno będzie pinceta ortodontyczna. Dzięki niej można bez problemu dokręcić zamki i rurki ortodontyczne. Innym sprzętem są kleszcz ortodontyczne. Służą one do cięcia i doginania drutu, klamer, formowania pętli, czy przytrzymywania drutów.
W tym dziale znajduje się też pozycjoner do zamków. Zazwyczaj jest on dwustronny, pomaga w ustawieniu zamka ortodontycznego w slotach.

Jak widać, w zależności od wykonywanego zabiegu czy specjalizacji lekarza stomatologa, może on mieć w swoim gabinecie ogromną różnorodność dentystycznych narzędzi. Wszystkie one pomagają mu wykonać zabieg dokładniej i precyzyjniej.

Kategorie