Jak zbudowany jest most zębowy?


Most zębowy jest rozwiązaniem protetycznym, który do stabilizacji może wykorzystywać implanty zębowe. Implanty zębowe są rozwiązaniem protetycznym, o którym mówi się, że jest obecnie najlepszym sposobem na wypełnienie braków w uzębieniu. Implanty są w stanie świetnie zrekonstruować braki i posłużyć jako filar dla innych rozwiązań protetycznych, w tym mostu zębowego.

Mosty protetyczne, nazywane także mostami zębowymi, sprawdzą się w momencie, gdy pacjent ma częściowy brak uzębienia – mowa o kilku zębach. Do wyboru pacjenci mają most zębowy lub protezę ruchomą – mimo wszystko warto jest zdecydować się na most zębowy. Dowiedz się, czym jest most zębowy, z czego się składa i czy mosty zębowe faktycznie są w stanie zagwarantować wysoki poziom stabilności.

 

Filar protetyczny – łącznik

 

Na most protetyczny składają się następujące składniki – przęsło, filar protetyczny, korona protetyczna. Zastosowanie mostu protetycznego, nazywanego także mostem zębowym, jest w pewnym stopniu odwracalne, jednak jego demontaż nie jest możliwy na własną rękę. 

 

Za sprawą tego, że most protetyczny jest mocowany na stałe, jest on w stanie zagwarantować wyższy poziom stabilności, niż proteza ruchoma. Most mocuje się na zębach filarowych – przytwierdza się go z pomocą filaru protetycznego, czyli pierwszego elementu. Aby most mógł zostać zamocowany, konieczne jest wykonanie szlifowania zębów, które znajdują się bezpośrednio obok luki. 

 

W momencie, gdy pacjent nie posiada żadnych zębów wokół luki, lub brakuje mu np. Jednego zęba, rolę zęba filarowego może przyjąć uprzednio wszczepiony implant stomatologiczny. Implanty są jednak stosunkowo drogie i ich wykorzystanie mocno wpływa na cenę całkowitą leczenia.

 

Oszlifowany ząb, który służy jako ząb filarowy, jest odbudowywany z pomocą korony protetycznej. Dzięki temu zachowuje on swoje właściwości – estetyczne i funkcjonalne.

 

Korona protetyczna

 

Korona protetyczna, która jest widocznym elementem mostu, znajduje się na przęśle – ten element jest bezpośrednio połączony z filarem. Pacjenci mają do wyboru wiele koron protetycznych – porcelanowe, pełnoceramiczne, kompozytowe – które wybiorą w zależności od swoich możliwości i potrzeb. Stosowane korony protetyczne oferują bardzo wysoki poziom funkcjonalności i estetyki. Korony pełnoceramiczne są wizualnie niezwykle widoczne do naturalnego zęba, a dodatkowo są wytrzymałe, przez co spożywanie ulubionych posiłków (nawet tych najtwardszych!) nie powinno być dla pacjenta niekomfortowym przeżyciem.

 

Kategorie