Jaka szczoteczka do zębów dla dzieci?


Pierwsze ząbki u dziecka pojawiają się stosunkowo wcześnie, bo nawet w 6 miesiącu życia. Jest to często sporym szokiem dla rodziców, którzy już wtedy muszą zastanowić się nad tym, jaka szczoteczka do zębów dla dzieci będzie najlepsza. Żeby nie być zaskoczonym, warto już teraz dowiedzieć się, jak dobierać szczoteczki dziecięce.

Szczoteczka do zębów dla dziecka – jaką wybrać?

Wiedzieć musimy, że dziecko powinno otrzymać swoją własną szczoteczkę do zębów możliwie jak najwcześniej. Wielu rodziców sądzi, że pierwszy okres życia nie wymaga tak skrupulatnego czyszczenia uzębienia, gdyż i tak zostanie ono wymienione niedługo na nowe i stałe. Takie podejście może jednak skutkować wieloma problemami z próchnicą, które przejdą również na zęby stałe.
Jaka szczoteczka do zębów dla dzieci będzie odpowiednia? Podczas jej wybierania trzeba brać pod uwagę kilka cech, które dopasują jej właściwości pod potrzeby malucha, a jednocześnie nie zniechęcą dziecka do codziennego szczotkowania zębów.

Czym w takim razie musi cechować się taka szczoteczka? Oczywiście pamiętać trzeba o tym, że musi być ona mniejszych rozmiarów niż wersja dla dorosłych. Co więcej, jej włosie musi być możliwie jak najdelikatniejsze. Dzieci nie tylko nie potrzebują sztywnego i twardego włosia, gdyż nie mają jeszcze tak dużych złogów płytki nazębnej, lecz dodatkowo ich jama ustna i dziąsła są bardzo wrażliwe na dotyk i twarde włosie mogłoby je bardzo podrażnić.

Szczoteczka elektryczna dla dziecka – jakie są rodzaje?

Coraz większa grupa rodziców dostrzega zachodzące na rynku zmiany i pojawiające się na nim nowości w zakresie higieny jamy ustnej. Dobrym tego przykładem są liczne szczoteczki elektryczne dla dzieci. Czy są one dobrym wyborem, a także jakie są dostępne ich rodzaje?

Na rynku dostępne są cztery podstawowe wersje szczoteczek tego typu, czyli odmiana obrotowa, rotacja, lecz także soniczna i ultradźwiękowa. Dwie pierwsze zaliczane są do rozwiązania dość standardowego, które imituje klasyczny ruch zwykłej szczoteczki. W ich wypadku siła mięśni zastąpiona jest silnikiem elektrycznym.

Znacznie ciekawszym rozwiązaniem są jednak szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe. Nie ma się tu do czynienia z klasyczną wersją napędu, czyli silnikiem elektrycznym, lecz z generatorem, który wytwarza fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości.

Która lepsza do mycia zębów dziecka?

Jak więc widać po powyższym opisie, na rynku dostępne są naprawdę bardzo ciekawe rozwiązania w zakresie czyszczenia zębów. Naturalnie jednak rodzice zastanawiają się teraz, jaka szczoteczka do zębów dla dzieci będzie najlepsza.

Nie da się ukryć, że ze względu na skuteczność czyszczenia, ale też przyjemność całego szczotkowania, wersje soniczne są wyraźnie na czele polecanych przez specjalistów szczoteczek dla dzieci. Sposób ich pracy sprawia, że dziecko nie tylko nie czuje żadnego dyskomfortu, lecz dodatkowo ultradźwięki docierają we wszystkie zakamarki zębów, dzięki czemu skuteczność ich mycia jest na najwyższym możliwym poziomie.