Jama ustna to miejsce, w którym pojawić się może wiele poważnych chorób. Większość osób zdaje sobie sprawę, jak poważne są choroby zębów czy też nawet dziąseł. Mało kto jednak wie, że nie tylko zęby i dziąsła mogą zostać objęte chorobą. Stosunkowo często zdarza się, że także na języku pojawiają się pewne niepokojące zmiany. Jedną z nich jest nalot w kolorze białym. O czym świadczy biały nalot na języku i czy trzeba go leczyć?
Biały nalot na języku — czy mam się bać?
Każdy doskonale wie, czym jest próchnica i jak należy z nią walczyć. Mało tego większość osób wie, z jak wielkim zagrożeniem wiążą się różnego rodzaju choroby dziąseł i dlaczego czym prędzej należy się z nimi udać do stomatologa. Jak się jednak okazuje, zaskakująco mało osób zdaje sobie sprawę z tego, o czym świadczy biały nalot na języku. Czym jest taka przypadłość i czy jest się czym martwić?
Jak wygląda całkowicie zdrowy język? Ma on barwę różowo-czerwoną, jest delikatnie wilgotny, a także ma raczej gładki obrys. Nic więc dziwnego, że gdy tylko znajdzie się na języku jakieś zmiany i odstępstwa od wyżej wymiotnych cech, wzbudza to wielki niepokój. Często pacjenci sygnalizują bowiem że na ich języku pojawia się np. biały nalot. Co więcej, często razem z nim odczuwać zaczynają bardzo nieprzyjemny przykry zapach z ust.
O czym świadczy biały nalot na języku? Przede wszystkim jest on sygnałem, że najpewniej nieodpowiednio dba się higienę jamy ustnej. W przeważającej większości to jest właśnie główną przyczyną pojawiania się białego nalotu na języku. Wiedzieć jednak trzeba, że nie jest to jedyna prawdopodobna możliwość. Oprócz tego zmiany tego rodzaju na języku bardzo często spowodowane są przyjmowanymi wziewnie sterydami, a także odwodnieniem organizmu. Bardzo często biały nalot pojawia się w sytuacji, gdy ma się nieprawidłową dietę lub też cierpi się na niedobory pokarmowe. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że bardzo często pojawia się on w sytuacji, gdy nadmiernie pije się alkohol, kawę lub herbatę, a także jest on typowym objawem u palaczy.
Rzecz jasna biały nalot na języku to także potencjalne ryzyko o wiele poważniejszych chorób. Często bowiem jest on wynikiem zakażenia grzybiczego, lecz także obecności takich przypadłości jak dur brzuszny, leukoplakia czy też kiła.
Czym wyleczyć biały nalot na języku?
O czym świadczy biały nalot na języku? Jak doskonale widać, może on być oznaką braku higieny jamy ustnej, niezdrowych nawyków i uzależnień, lecz także bardzo poważnych chorób. Co więc powinno się zrobić w sytuacji, gdy zaobserwuje się u siebie takie właśnie zmiany na powierzchni języka? Gdzie się udać i poprosić o pomoc?
Jak się okazuje, na samym początku najlepiej zadbać o podstawowe zmiany w zakresie higieny jamy ustnej. Pamiętać trzeba o myciu zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a także o delikatnym szczotkowaniu powierzchni języka. Wiele szczoteczek do zębów wyposażonych jest w specjalną powierzchnię, którą można czyścić język. Oczywiście zalecane jest w tym zakresie także płukanie jamy ustnej płynem oraz używanie nici dentystycznej. Oprócz tego powinno się pomyśleć o zmianie diety, ograniczeniu lub najlepiej rzuceniu palenia, a także zmniejszeniu ilości wypijanej kawy, herbaty i alkoholu.
Wprowadzają w życie wszystkie te zalecenia, biały nalot powinien z języka zniknąć po około 3-4 tygodniach. Jeśli jednak tak się nie stanie, czym prędzej należy udać się do stomatologa, aby ocenił zachodzące na języku zmiany i przeprowadził odpowiednie badania diagnostyczne. Być może wystawione zostanie skierowanie do innego lekarza specjalisty do przeprowadzenia dalszej diagnostyki w innym kierunku. Jak bowiem wspominane to zostało na początku, biały nalot na języku może świadczyć o naprawdę wielu chorobach i przypadłościach, często niezwykle poważnych.
Jak usunąć biały nalot na języku domowe sposoby?
Skoro już wiadomo, o czym świadczy biały nalot na języku, warto się teraz na sam koniec zastanowić jeszcze nad tym, czy istnieją jakieś domowe sposoby na to, aby można się było takiego problemu pozbyć. Jak bowiem każdy wie, w przypadku wielu przypadłości, chorób i problemów zdrowotnych o wiele lepiej sprawdzają się domowe, czasem już zapomniane rozwiązania, a nie lekarstwa czy też inne specyfiki farmakologiczne. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Jak się okazuje, faktycznie istnieje dość sporo różnych domowych metod, które mogą być wykorzystywane do walki z biały nalotem na języku. Jedną z lepszych propozycji jest przykładowo czosnek. Wystarczy tylko pokroić go na małe plasterki i co jakiś czas gryźć je. Pozwoli to nie tylko bardzo skutecznie usunąć z języka nieprzyjemny osad, lecz zabezpieczać również będzie przed jego ponownym pojawieniem się. Inną ciekawą propozycją jest także specjalna pasta z kurkumy. Wystarczy raz dziennie posmarować nią język, aby bardzo szybko poczuć wyraźną różnicą na jego powierzchni. Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba o wielu olejkach, które wykonywane są z drewna kokosowego, sandałowego czy też herbacianego. Również one mają doskonały wpływ na usuwanie białego nalotu z języka.