Paradontoza – objawy i leczenie


paradontoza-objawy-i-leczenie

Pomimo największych chęci i odpowiedniego dbania o stan posiadanych zębów, zawsze istnieje ryzyko, że dojdzie do powstania różnego rodzaju chorób i dolegliwości w jamie ustnej. Dobrym tego przykładem jest paradontoza, która jak się szacuje, dotyka nawet 70% Polaków. Czym jest ta przypadłość, jakie są jej najbardziej charakterystyczne objawy, a także co najważniejsze, jak się paradontozę powinno leczyć?

Czym jest paradontoza?

Jeśli chce wiedzieć, jakie są sposoby leczenia paradontozy, a także jak się ją powinno rozpoznawać, najpierw powinien poznać zupełne podstawy w tym zakresie, czyli czym tak właściwie jest ta choroba.

Jest to choroba jamy ustnej, która dotyka przyzębie, czyli strukturę otaczającą i podtrzymującą zęby. Specjaliści wyróżniają cztery rodzaje paradontozy, czyli jej wersję typową, która pojawia się zdecydowanie najczęściej, lecz oprócz niej występuje także postać gwałtowna, młodzieńcza i przedpokwitaniowa.

Jak więc widać, większość z nich związana jest po prostu z okresem życia danego człowieka. Czy jest to poważna choroba? Oczywiście tak, ponieważ stopniowo doprowadza ona do degradacji zębów, ich rozchwiania, a nawet całkowitej utraty.

Symptomy występowania paradontozy

Jak więc widać, paradontoza to poważne schorzenie, którego nie można zignorować. Zasadne jest więc to, aby wiedzieć, w jaki sposób choroba ta się objawia, aby można było odpowiednio wcześnie zareagować i zastosować odpowiednie leczenie. Jakie są zatem najczęstsze symptomy występowania paradontozy?

Podstawowym, pojawiającym się na samym początku objawem jest nieświeży oddech, a także często powtarzające się zapalenia dziąseł. Oprócz tego sygnałem, który powinien nas zaniepokoić i skierować nasze kroki do specjalisty, jest rozchwianie zębów, krwawienie dziąseł czy też występujący na nich obrzęk. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na nadwrażliwość zębów, odsłonięcie się ich szyjek, a także zaczerwienie się dziąseł.

Jak leczyć paradontozę?

Na sam koniec pozostaje najważniejsza kwestia dotycząca tej choroby, czyli to jak się ją powinno leczyć. Czy są jakieś specjalne sposoby i zabiegi, które mogą pomóc uporać się z tym problemem?


Zdecydowanie najważniejszą sprawą na samym początku jest wyeliminowanie licznych czynników ryzyka, które mogą powodować powstanie tej choroby, a także jej szybszy rozwój. Mowa tu jest w pierwszej kolejności o zaprzestaniu palenia papierosów, a także o zmianie diety na zdrowszą.


Kolejnym krokiem, jeśli chodzi o leczenie tej przypadłości, jest udanie się do stomatologa. Pierwszym etapem będzie z pewnością dobranie odpowiedniego rodzaju szczoteczki do zębów. Dodatkowo pacjent zostanie poinstruowany, jak powinno się jej efektywnie używać, a także jak stosować takie dodatki do higieny jamy ustnej, jak nić dentystyczna czy też płyn do płukania ust.


Jeśli osad nazębny będzie zbyt duży, stomatolog przeprowadzi zabieg jego usunięcia, co z pewnością zabezpieczy zęby przed ryzykiem pojawienia się paradontozy. W przypadku jednak gdy pacjent będzie posiadał zaawansowaną postać paradontozy, nie pozostaje nic innego, jak tylko zabiegi chirurgiczne w celu zregenerowanie tkanki przyzębia.