Siny ząb po leczeniu kanałowym


Siny ząb po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe uważane jest za jedno z lepszych rozwiązań, jeśli miazga zębowa zaatakowana zostanie przez próchnicę. Tego rodzaju leczenie nie tylko charakteryzuje się ogromną skutecznością i pozwala zachować ząb przez pacjenta, lecz dodatkowo realizowane jest w bardzo bezpieczny i komfortowy sposób. Jak się jednak okazuje, zdarzyć się może i tak, że w wyniku takiego leczenia ząb zacznie zmieniać kolor. Siny ząb po leczeniu kanałowym będzie naprawdę brzydko się prezentował na tle innych. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka informacji na temat tego, jak sobie z takim przebarwieniem poradzić.

Przed wybielaniem zęba leczonego kanałowo

Siny ząb po leczeniu kanałowym to naprawdę poważna przypadłość, która niezwykle nieestetyczne wpływa na uśmiech. Zanim jednak przejdzie się do analizowania metod usuwania takiego przebarwienia, koniecznie trzeba się najpierw zastanowić nad tym, z jakiego powodu ząb sinienie. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Przed wybielaniem zęba leczonego kanałowo warto się najpierw zastanowić nad tym, z jakiego powodu doszło w ogóle do takiej zmiany jego barwy. Jak się okazuje, spowodowane jest to oczywiście usunięciem miazgi zębowej. Jest to warstwa zęba, która dostarcza do niego składniki odżywcze. Niestety w sytuacji, gdy dojdzie do powstania w niej stanu zapalnego, jedyną metodą jego leczenia jest usunięcie miazgi. Powoduje to, że ząb obumiera i sinieje.
Siny ząb po leczeniu kanałowym spowodowany może być także niefachowo przeprowadzonym leczeniem. Jeśli w zębie zostanie część miazgi lub nieodpowiednio zostanie on wypełniony, może spowodować to pojawienie się stanu zapalnego i sinienie zęba.

Metody przywracania naturalnego koloru zęba

Jak więc widać, siny ząb po leczeniu kanałowym spowodowany może być naprawdę wieloma czynnikami. Z tego też powodu, zanim zacznie się analizować i wybierać poszczególne metody wybielania takiego zęba, w pierwszej kolejności sprawdzić należy, czy wszystko z nim w porządku. Oczywiście najlepszym na to sposobem jest wykonanie zdjęcia RTG, które będzie w stanie rewelacyjnie wskazać ewentualne problemy. Jeśli jednak na zdjęciu nic nie wyjdzie, należy przejść do kolejnej kwestii, czyli wybrania metody wybielenia danego zęba.
Jaka jest zdecydowanie najczęściej wybierana metoda wybielania martwych i sinych zębów? Jak się okazuje, najczęściej wykorzystuje się do tego metodę Walking Bleaching. Na czym ona polega? Żeby wybielić ząb w ten sposób, konieczne jest jego otworzenie. Substancja wybielająca podawana jest nie od zewnątrz, lecz od środka. Wiedzieć bowiem trzeba, że zmiana koloru zębów w tym wypadku ma miejsce wewnątrz zęba, a nie tak jak np. przebarwienia od papierosów na zewnętrznej warstwie zęba. Po podaniu środka wybielającego należy ząb zabezpieczyć i pozostawić na 3-4 dni. Po tym czasie koniecznie trzeba podać kolejną dawkę. Zwykle wybielanie takiego zęba wymaga podania 3 dawek. Co bardzo ważne, podczas tego procesu koniecznie trzeba kontrolować kolor i stan zęba, ponieważ może on zostać nadmiernie wybielony.

Oczywiście na tym dostępne możliwości się nie kończą. Inną bardzo ciekawą metodą jest Power Bleaching. Polega ona mniej więcej na tym samym co poprzednia, lecz zamiast powtarzać aplikację substancji wybielającej, jest ona naświetlana specjalną lampą. Proces ten trwa kilka minut, po czym ząb jest zamykany wypełnieniem. Na kontrolę należy stawić się po kilku dniach od zabiegu. Jak więc widać, jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż kilkukrotnie podawanie substancji wybielającej.

Oczywiście nawet pomimo tego, że Power Bleaching wykonuje się tylko raz, wiele osób może nie chcieć tak ingerować w ząb. Na szczęście istnieją o wiele prostsze metody na to, aby poprawić wygląd zęba. Szczególnie polecane są w tym wypadku licówki, czyli specjalne nakładki na ząb umieszczane na jego przedniej stronie. Licówki skutecznie maskują prawdziwy wygląd zęba, a także umożliwiają zwykłe korzystanie z niego. Montuje się je podczas jednej wizyty, a ich cena może wynieść około 300-400 złotych za sztukę.

Jaka skuteczność wybielania?

Jak więc widać, siny ząb po leczeniu kanałowym może być usuwany na kilku różnych i często bardzo interesujących sposobów. Tak duży wybór powoduje jednak, że wiele osób ma problem z wybraniem odpowiedniej dla siebie metody.
Najczęściej przez wielu specjalistów polecaną metodą jest podawanie środka wybielającego od środka, czyli Walking Bleaching lub Power Bleaching. Obie te metody charakteryzują się naprawdę doskonałymi efektami i niezwykle szybkim wybieleniem zęba. Wiedzieć jednak trzeba, że taki efekt jest stosunkowo krótkotrwały i już po kilku latach konieczne będzie powtórzenie zabiegu. Co bardzo ważne każde podanie środka wybielającego osłabia nieco strukturę zęba, więc wielokrotne jego wybielanie może spowodować powstanie uszkodzenia.
O wiele lepszą skutecznością charakteryzują się natomiast licówki, które nie wpływają na strukturę zęba, a przede wszystkim wykazują się znacznie większą trwałością. Dobrej jakości modele są w stanie przetrwać bez widocznych zmian nawet 10 lat. Jest to więc rozwiązanie naprawdę godne polecenia.

Kategorie