Zapalenie okostnej zęba


okostna zęba

Okostna jest to włóknista, dwuwarstwowa błona otaczająca całą powierzchnię kości. To niezwykle mocno unerwiona i silnie ukrwiona tkanka, dlatego też podczas jej naruszenia dochodzi do silnego, promieniującego bólu.

 

Czym jest okostna?

 

Okostna składa się z dwóch warstw: zewnętrznej jak i wewnętrznej. Pierwsza z nich składa się przede wszystkim z włókien kolagenowych, dzięki którym błona jest wytrzymała. W skład wewnętrznej warstwy wchodzi wiele naczyń krwionośnych, komórek kościotwórczych oraz zakończeń nerwowych.
Okostna pełni trzy bardzo ważne funkcje. Jest to przede wszystkim ochrona kości, dbanie o ich regenerację i odnowę, a także odżywienie kości za pomocą naczyń krwionośnych.

 

Objawy zapalenia okostnej

 

Z racji tego, iż okostna jest błoną niesamowicie unerwioną, każde niepożądane zjawiska w niej zachodzące – objawiają się silnym bólem. W przypadku zapalenia okostnej zęba, ból ten może promieniować do szyi, zatok, czy nawet całej głowy. Objawy te zazwyczaj pojawiają się podczas spożywania posiłków. Dodatkowo, może dojść także do silnej opuchlizny i zaczerwienienia. Ponadto, ząb w takim stanie może być dość rozchwiany, a w najgorszych przypadkach dochodzi nawet do wysadzenia go z zębodołu. Mogą pojawić się także objawy podobne do grypy, na przykład towarzyszące pacjentowi ogólne rozdrażnienie i osłabienie, złe samopoczucie, bóle głowy czy duszności. W poważniejszych wypadkach może dojść także do szczękościsku.

 

Leczenie zapalenia okostnej

 

W pierwszej kolejności należy udać się do specjalisty. Leczenie na własną rękę nie wróży nic dobrego, a może spowodować tylko poważniejsze powikłania. Zapalenie okostnej diagnozowane jest zazwyczaj za pomocą zdjęcia rentgenowskiego. W trudniejszych przypadkach konieczne jest także wykonanie tomografii komputerowej. W dalszej kolejności, podawany jest pacjentowi odpowiedni antybiotyk. W wielu przypadkach sprawdza się klindamycyna, która jest półsyntetyczną pochodną linkomycyny.

 

Dodatkowo, w wielu przypadkach konieczne jest podawanie środków przeciwbólowych, łagodzących uciążliwy ból. W zależności od tego, jakie objawy towarzyszą podczas zapalenia, stosuje się odrębne zabiegi redukujące. W przypadku silnej opuchlizny może to być okład z lodu.

 

Kolejnym a równocześnie ostatnim etapem leczenia jest ponowne udanie się do stomatologa, w celu zniwelowania źródła problemu. W tym przypadku zazwyczaj stosuje się etapowe leczenie kanałowe. Jednak sprawa ta jest indywidualna, zależna od stanu zębów. Niekiedy, w skrajnym przypadkach, koniecznością staje się usunięcie zepsutego zęba, w celu uniknięcia ponownego zapalenia, bądź rozsiania próchnicy na inne zęby. Jest to jednak rzadko stosowana praktyka, stomatolodzy robią wszystko co w ich mocy aby uratować uzębienie pacjentów.

Kategorie