Fluoryzacja zębów


fluoryzacja zębów

Z pewnością, każdy choć raz spotkał się z pojęciem fluoryzacji, która jest zabiegiem stomatologicznym. Sama fluoryzacja jest procesem szybkim, bezbolesnym, a przede wszystkim relatywnie bezpiecznym i niedrogim.

Co to jest fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja wykonywana jest przede wszystkim za pomocą fluoru – pierwiastka chemicznego, cechującego się dużą aktywnością chemiczną. Do jej wykonania stosuje się preparaty na bazie fluoru, takie jak pianki, żele czy specjalne lakiery. Przed jej wykonaniem wymagane jest dokładne i staranne oczyszczenie zębów. Następnie nakładany jest specjalistyczny preparat, posiadający dość specyficzną strukturę. Może on sprawiać uczucie brudnych zębów, jednak po kilku godzinach wszystko powinno wrócić do normy. Ważne jest także, aby po przeprowadzonym zabiegu nie jeść około 1-2 godziny, aby nie zaprzepaścić przyszłych efektów. Należy także pamiętać, że umycie zębów za pomocą pasty i szczoteczki możliwe jest dopiero po 12 godzinach od zakończenia zabiegu. Aby zabieg ten był skuteczny, konieczne jest wykonywanie go w systematycznych odstępach czasowych. Co istotne, fluoryzacji nie należy wykonywać samodzielnie w domu. Może wówczas dojść do przedawkowania fluoru, a co za tym idzie bardzo poważnych powikłań. Uszkodzone mogą zostać nie tylko zęby, ale i narządy wewnętrzne.

Fluoryzacja zębów u dzieci

Zgodnie z zaleceniami, fluoryzacja w szkole powinna być przeprowadzana około sześć razy w roku, co sześć tygodni. Wykonanie tego zabiegu możliwe jest przez higienistkę szkolną bądź pielęgniarkę. Aby była ona możliwa, niezwykle istotna jest pisemna zgoda rodziców, ale także odpowiedni poziom fluorków w wodzie pitnej, na obszarze na jakim znajduje się dana placówka szkolna. Co ważne, skuteczność wykonywania takiego typu zabiegu u dzieci potwierdzona jest badaniami. Fluorek działa doskonale na przeciwdziałanie tworzenia się złogów nazębnych, przeciwdziała próchnicy a także uodparnia i remineralizuje szkliwo. Może on także poprawić kondycję okolic przyszyjkowych, usuwając ich nadwrażliwość. Należy jednak pamiętać, aby dzieci poddane zabiegowi znajdowały się pod stałą opieką osób dorosłych. W kilka godzin po wykonaniu czyszczenia może pojawić się pierwsza reakcja alergiczna organizmu, należy ją dokładnie obserwować a w razie potrzeby wezwać lekarza. Niezwykle istotne jest także edukowanie najmłodszych o prawidłowym myciu zębów owym produktem. Przede wszystkim istotne jest aby nie został on połknięty, ani użyty w nadmiernych ilościach – może to powodować liczne skutki uboczne.

Przeciwwskazania do fluoryzacji

Fluoryzacja jest dość prostym i mało inwazyjnym zabiegiem, dlatego też istnieje niewiele przeciwwskazań do jej rozpoczęcia. Pomimo to, bardzo istotne jest zapoznanie się z nimi a co przede wszystkim – pamiętanie o nich. Pierwszorzędnym, a zarazem najczęściej spotykanym ograniczeniem jest uczulenie na fluorek. Posiadając informacje na temat takiej nadwrażliwości organizmu, zdecydowanie warto omijać ten zabieg. Przeciwskazania do zabiegu fluoryzacji mają także osoby borykające się w danym momencie z zapaleniem czy owrzodzeniem jamy ustnej.

Kategorie