Okres ząbkowania to bardzo ważny czas w życiu dziecka. To wtedy kształtują się jego pierwsze zęby, z których będzie korzystać przez pierwsze lata życia. Od ząbków mlecznych wbrew pozorom bardzo dużo zależy — to, jak będzie przebiegać ich rozwój i później dalsze funkcjonowanie, może przełożyć się na to, jak będą rozwijać się zęby stałe. Z tego powodu warto jest mieć na względzie to, że dbanie o nie jest bardzo ważne.
W tym artykule objaśnimy proces wyrzynania, czyli to, jak rosną zęby mleczne, kiedy rosną zęby mleczne, a także do kiedy wychodzą zęby mleczne. Postaramy się objaśnić przybliżone terminy wyrzynania poszczególnych zębów — tak, aby zapewnić rodzicom wgląd w to, jak to wygląda w większości przypadków. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Do kiedy wychodzą zęby mleczne?
Rozwój zębów rozpoczyna się już w życiu płodowym. Tak naprawdę wszystkie zęby są gotowe do
„wyjścia” już po narodzinach dziecka, gdyż wszystkie z nich są już wykształcone w momencie narodzin. Niektóre dzieci rodzą się już z nawet jednym, w pełni wyrżniętym ząbkiem, a u jeszcze innych proces ten trwa bardzo długo. Wpływ na to ma wiele czynników, na które nie zawsze mamy wpływ.
Niezależnie od tego, jak rosną zęby mleczne, każde dziecko najprawdopodobniej będzie cierpieć z tego powodu. U dzieci, które są akurat w trakcie wyrzynania zębów, często pojawia się gorączka, drapanie okolic jamy ustnej i nie tylko. Jako rodzice możemy postarać się ten proces łagodzić poprzez na przykład stosowanie masażu dziąseł.
Istnieje kilka teorii wyjaśniających to, jak rosną zęby mleczne i do kiedy. Z reguły pierwsze wychodzą siekacze dolne — powinny się one pojawić do ukończenia przez dziecko pierwszego roku. Następne ząbki powinny rozwinąć się do najpóźniej 31-32 miesiąca życia dziecka. Taki termin został założony, gdyż większość dzieci kończy ząbkowanie właśnie przy 31 miesiącu życia. Gdyby tak się nie działo, warto jest skontaktować się z lekarzem, który dokona rozeznania.
Kiedy rosną zęby mleczne?
Wiesz już, jak rosną zęby mleczne. Kwestia ta jest o tyle istotna, że dzięki niej jesteś w stanie ocenić, czy rozwój zębów mlecznych u dziecka odbywa się prawidłowo. Zęby mleczne tak naprawdę rosną już w trakcie, gdy dziecko jest jeszcze w łonie matki, a dopiero po tym, gdy dziecko wyjdzie na świat, zaczynają się ujawniać.
To, kiedy ząbki wyrastają, można zaobserwować gdy dziecko jest zaniepokojone, a na jego dziąsłach pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna. W takiej sytuacji warto jest wiedzieć, jak zwiększyć spokój dziecka i dać mu odrobinę ukojenia w trakcie ząbkowania. Przede wszystkim, gdy dziecko nie może zasnąć z powodu bólu, możesz mu podać lek przeciwbólowy — pod warunkiem, że jego ilość dopasujesz do wieku i wagi dziecka.
Prócz tego, warto jest obserwować temperaturę dziecka. Jeśli oscyluje ona w okolicach 38 stopni — należy obserwować dziecko, jednak póki co nie ma konieczności kontaktowania się z lekarzem. Gdy temperatura ciała dziecka wzrośnie, skontaktuj się jak najszybciej ze specjalistą.