Jak uratować pęknięty ząb?


jak_uratowac_pekniety_zab

Pęknięcie zęba to mało komfortowy problem, z którym jednak może przyjść nam się zmagać. Posiadanie pękniętego zęba to spora uciążliwość, dlatego warto jest wiedzieć, jak leczyć pęknięty ząb. W kwestii tego, jak wygląda pęknięty ząb — niestety jego wygląd wpływa niekorzystnie na nasz wizerunek, wygląda nieestetycznie, dlatego warto jest go jak najszybciej zrekonstruować. Pękniętego zęba praktycznie nie da się nie zauważyć, a dodatkowo stanowi on problem w codziennym funkcjonowaniu i może doprowadzić do powstawania różnych chorób. Dowiedz się, jak uratować pęknięty ząb.

 

Jak wygląda pęknięty ząb?

 

Pęknięty ząb wygląda nieestetycznie, dlatego warto jest zastanowić się, jakie są źródła tego problemu. Pęknięcie zęba łatwo jest nabyć poprzez uszkodzenie mechaniczne zęba, na przykład przy uderzeniu. Prawdą jest, że szkliwo jest jedną z najmocniejszych tkanek w organizmie ludzkim, jednak w przypadku uderzenia nawet szkliwo potrafi pęknąć – szczególnie wtedy, gdy zostało zaatakowane przez próchnicę.

Szczególnie ostrożnym należy być przy spożywaniu twardych posiłków, takich jak landrynki. Sporo pękniętych zębów zdarza się także wśród amatorów otwierania butelek z kapslem zębami. Czasem jednak wystarczy niefortunny upadek, by stać się niechlubnym posiadaczem pękniętych zębów. W niektórych przypadkach zdarza się, że pacjenci

Im mniejszy obszar obejmuje pęknięcie, tym mniej inwazyjne będzie leczenie. W zależności od tego, jak bardzo ząb został ukruszony, a także czy był już wcześniej naruszony (na przykład przez wcześniej wspomnianą próchnicę), czasem funkcjonowanie z takim zębem jest do zaakceptowania. Niemniej jednak warto pamiętać, że życie z nawet nieznacznie pękniętym zębem jest obarczone ryzykiem powstawania chorób, gdyż uraz zęba stwarza bakteriom przestrzeń do przedostania się w głąb zęba.

 

Jak leczyć pęknięty ząb?

 

W zależności od tego, jak ząb zostanie ukruszony, podejmuje się różne formy leczenia. Możesz to ocenić patrząc na to, jak wygląda pęknięty ząb. Ostateczną decyzję o tym, jak powinno wyglądać leczenie, warto jest mimo wszystko pozostawić lekarzowi. W tym podrozdziale wyjaśnimy, jak uratować pęknięty ząb.

Przede wszystkim bezpośrednio po pęknięciu zęba postaraj się jak najszybciej skontaktować ze stomatologiem. Nie istnieją żadne skuteczne metody przyklejenia zęba na własną rękę, dlatego w takim przypadku nie da się uciec od kontaktu z lekarzem. Do czasu spotkania uważaj na zęba i postaraj się nie ukruszyć go jeszcze bardziej, jedząc na przykład twardy posiłek.

Jeśli pojawi się u ciebie ból, możesz zastosować leki przeciwbólowe. Rozważ także wzmocnienie higieny jamy ustnej, bo złamany ząb jest szczególnie narażony na działanie bakterii. W kwestii tego, jak uratować pęknięty ząb — niewielkie złamania leczy się poprzez założenie plomby. W niektórych przypadkach można zastosować licówki. Złamanie wraz z naruszeniem miazgi wymaga najczęściej leczenia kanałowego.

Teraz wiesz już, jak uratować pęknięty ząb. Mamy nadzieję, że poradzisz sobie, gdy twój ząb zostanie uszkodzony!