Zgrzytanie zębami u dorosłych


zgrzytanie_zebami

W trakcie życia nasze zęby są narażone na wiele szkodliwych czynników. Naszym zadaniem jest zapobieganie im — w przeciwnym razie nasz uśmiech ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Jednym z problemów, na który jesteśmy narażeni, jest zgrzytanie zębów u dorosłych. Na pewno warto jest wiedzieć, co oznacza zgrzytanie zębami, gdyż jest to stosunkowo uciążliwy problem — wynika to z faktu, że zarówno osoba cierpiąca na tę dolegliwość, jak i ta, która jej towarzyszy, będzie odczuwać skutki tego problemu. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest zgrzytanie zębami przez sen i jak zwalczyć zgrzytanie zębami u dorosłych. Zapraszamy do lektury!

Co oznacza zgrzytanie zębami

Jako przyczyny bruksizmu uważało się niegdyś… owsiki! Dokładnie — lekarze zalecali pacjentom, którzy zmagali się z bruksizmem, rutynowe badanie kału, celem określenia, czy dany pacjent faktycznie zmaga się z bruksizmem ze względu na owsiki. Aktualnie bruksizm został sklasyfikowany jako choroba psychosomatyczna.

Istnieje kilka przyczyn, dla których bruksizm może się rozwinąć. Przede wszystkim, pacjenci zmagający się z bruksizmem często zmagają się z nim ze względu na stres odczuwany w ciągu dnia. Brak odreagowania go przed snem powoduje, że „wylewa się” on z pacjenta podczas snu — co skutkuje właśnie nerwowym stukaniem zębami i nie tylko. Wbrew pozorom bruksizm to dość powszechny problem — szacuje się, że obejmuje on nawet 21% całej populacji Europy. Na powstawanie bruksizmu może przekładać się także samotność.

Partner jest w stanie zauważyć, że dzieje się z nami coś niepokojącego. Nasz bruksizm może nie dać mu spać — stąd możemy liczyć na bardzo szybką reakcję w tym zakresie. Warto jest zwracać uwagę na zgrzytanie zębami u dorosłych, gdyż ten problem może doprowadzić zarówno do zniszczenia naszych zębów, ale także stawów skroniowo-żuchwowych.

Zgrzytanie zębami przez sen

Chciałbyś wiedzieć, zgrzytanie zębami u dorosłych? Bruksizm aktualnie uznawany jest za problem, który powinno się leczyć u stomatologa — jednak powinno być to powiązane między innymi z leczeniem u psychologa (o ile jest to związane z chorowaniem na tle nerwowym), czy też ze zmianą stylu naszego życia. U stomatologa możemy przede wszystkim dokonać rekonstrukcji uzębienia utraconego na skutek zgrzytania, czy też wykonać dopasowaną szynę relaksacyjną.

Zgrzytanie zębami u dorosłych może być powiązane między innymi z wadą zgryzu — wówczas rekomendowane jest zastosowanie aparatu ortodontycznego. Jeśli jednak wynika to na przykład właśnie ze stresem, bądź też z inną, niezdiagnozowaną przyczyną, to warto jest skontaktować się z lekarzem celem wyrobienia właśnie silikonowej czy akrylowej szyny relaksacyjnej.

W internecie można znaleźć gotowe szyny relaksacyjne, jednak dużo bardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest wykonanie ich na zamówienie. Ich koszt tak naprawdę mocno się nie różni, a pozwoli zapobiec szkodliwym skutkom dolegliwości, jaką jest zgrzytanie zębami u dorosłych.

Wiedząc już, że zgrzytanie zębami u dorosłych jest szkodliwe, powinieneś się z tym jak najszybciej uporać. Powodzenia!