Jak działa szyna relaksacyjna?


Jak_dziala_szyna_relaksacyjna

Zastanawiasz się, co to jest szyna relaksacyjna? Jej nazwa może Ci się kojarzyć pozytywnie — bo kto nie lubi relaksu? Warto jednak nadmienić, że nie chodzi o ogólny relaks, a jedynie o relaks.. stawów skroniowo-żuchwowych, który w przypadku bruksizmu jest niezwykle ważny! Powinieneś wiedzieć, jak wygląda szyna relaksacyjna, a także jak działa szyna relaksacyjna, aby zapewnić sobie odpowiednią opinię w tym temacie.

 

Co to jest szyna relaksacyjna?

 

Szyna relaksacyjna jest nakładką na zęby. Wyróżnia się nakładki spersonalizowane, wykonywane u stomatologa, a także nakładki gotowe — które można zakupić na przykład w internecie czy aptece. Jej głównym celem jest ulżenie pacjentom, którzy zmagają się z problemem zgrzytania zębów, zaciskania ich i nie tylko. Najczęściej wykorzystuje się ją w terapii bruksizmu. Warto wiedzieć, jak działa szyna relaksacyjna.

Różnica między szynami zazwyczaj polega na ich twardości i oczywiście kształcie. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie nakładek u stomatologa, będzie on w stanie dopasować je do naszych potrzeb. Od stomatologa dowiemy się także, przez ile czasu i w jakich porach dnia powinniśmy nosić szyny relaksacyjne. Możemy także liczyć na opis, jak działa szyna relaksacyjna i jak może ona przydać się w terapii bruksizmu.

Szyny dzieli się na:

  • twarde: wykonane przez stomatologa. Ich wykonanie polega na pobraniu odcisku zębów pacjenta, stworzeniu szyny i dopasowaniu jej do szczęki pacjenta. Z racji tego, że są one dobrze dopasowane, przynoszą one zadowalający efekt i są bardzo trwałe,
  • miękkie: możesz je zakupić w internecie lub aptece. Jej dopasowanie polega na zanurzeniu nakładki w gorącej wodzie, włożeniu do ustnej i ściśnięciu zębami. To tańsze rozwiązanie jednak często mniej skuteczne od szyn zrobionych w gabinecie stomatologicznym.

Bruksizm to wbrew pozorom groźna choroba, z którą zmaga się przede wszystkim sam pacjent, ale także osoby mu towarzyszące, na przykład partner. Niestety stukanie zębów, zgrzytanie nimi jest dość uciążliwe i może to na przykład przeszkadzać w komfortowym śnie, bynajmniej nie dla samego pacjenta, a dla partnera czy partnerki. Jednocześnie partner jest zazwyczaj pierwszą osobą, która zauważa bruksizm, a nie sam pacjent. Bruksizm często występuje u osób, które mają w życiu bardzo dużo stresu.

Stosowanie szyny relaksacyjnej może uchronić nas od niszczenia stawów skroniowo-żuchwowych, co mogłoby prowadzić na przykład do intensywnych bólów głowy, kręgosłupa, karku i nie tylko.

 

Jak wygląda szyna relaksacyjna?

 

Na pewno masz już w głowie przybliżony obraz szyny relaksacyjnej. Powinieneś dokładnie wiedzieć, jak wygląda szyna relaksacyjna. Warto wspomnieć o kolorze takiej szyny, mianowicie jest ona przezroczysta, co czyni ją stosunkowo mało widoczną. Pod względem kształtu jest ona mocno dopasowana do naszych zębów. Szyny najczęściej są wykonywane z akrylu, aczkolwiek znane są także szyny wykonane z silikonu.

Jak widzisz kwestia tego, jak działa szyna relaksacyjna, nie jest tak trudna do przyswojenia. Jednocześnie masz pewność, że będziesz w stanie zareagować na bruksizm.