Co to jest halitoza? Jak ją rozpoznać?


Co_to_jest halitoza

Halitoza ostatnio bardzo często pojawia się w reklamach. Tymczasem nie do końca możemy wiedzieć, co to tak naprawdę jest. Co to jest halitoza? Skąd bierze się halitoza? Jak się objawia halitoza? — na te pytania postaramy się znaleźć dzisiaj odpowiedź. Przede wszystkim zacznijmy od tego, co to jest halitoza. Jest to pewne zjawisko, które pojawia się najczęściej u tych osób, które niewłaściwie dbają o higienę jamy ustnej. Przejawia się to nieprzyjemnych zapachem z ust. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie uporać się z efektem tego zjawiska.

 

Skąd bierze się halitoza?

 

Masz już przybliżony obraz tego, co to jest halitoza. Teraz warto byłoby dowiedzieć się, jakie jest źródło tego problemu. Okazuje się, że trudno jest jednoznacznie określić, skąd bierze się nieświeży zapach z ust. Źródeł jest na tyle dużo, że tak naprawdę tylko profesjonalna diagnostyka będzie w stanie jakkolwiek pomóc pacjentowi w rozwiązaniu tego problemu. Jesteśmy jednak w stanie wyróżnić jedne z najpopularniejszych przyczyn wykrywanych u pacjentów. Należą do nich między innymi:

  • Zaniedbania higieniczne — czyli po prostu nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
  • Zapalenie dziąseł,
  • Próchnica,
  • Grzybica,
  • Choroby metaboliczne, na przykład cukrzyca,
  • Choroby okolic nosa, gardła,
  • Choroby ucha, oskrzeli,
  • Palenie tytoniu,
  • Nieprawidłowa dieta,
  • Schorzenia nerek.

Jak widzisz, lista potencjalnych „sprawców” jest bardzo duża. W związku z tym dobrze jest pójść do lekarza i przebadać się pod kątem każdej z nich, aż do momentu, gdy znajdziemy prawdziwą przyczynę bruksizmu. Niektóre z nich możemy zdiagnozować podczas tej samej wizyty, na przykład w trakcie wizyty konsultacyjnej u dentysty, który zbada naszą jamę ustną i zęby, a także dodatkowo określi ich stan.

 

Jak się objawia halitoza?

 

Zastanawiasz się, co to jest halitoza? Okazuje się, że jest to problem z którym może zmagać się nawet co czwarta osoba. Objawia się ona nieświeżym oddechem, który wynika z różnych powodów. Jest to w zasadzie jedyny objaw tego problemu. Przyczyn rozwoju jest jednak na tyle dużo, że trudno jest jednoznacznie to stwierdzić. Z tego powodu jeśli ktoś zwraca ci uwagę, że masz nieświeży oddech — rozsądnie jest skontaktować się z lekarzem, który dokona szczegółowej analizy na temat tego, co konkretnie ci dolega i jak zwalczyć ten problem.

Warto jest wspomnieć także o pseudohalitozie, która, jak sama nazwa wskazuje, halitozą nie jest. Osoby zmagające się z pseudohalitozą są wręcz pewne, że z jego ust stale wydobywa się nieprzyjemny zapach. Takie osoby twierdzą, że są w stanie wyczuć zapach swojego oddechu — tymczasem człowiek ukształtował się w taki sposób, że tak naprawdę nie jest w stanie „powąchać” swojego oddechu.

Powiązanym terminem jest także halitofobia, związana z lękiem przed nieświeżym oddechem. W takiej sytuacji konieczna jest przede wszystkim wizyta u lekarzy, którzy są w stanie wykluczyć obecność halitozy. Jeśli jednak pacjent nadal nie wierzy w to, że halitoza go nie dotyczy, będzie musiał przejść przez terapię psychologiczną lub psychiatryczną.