Ząb zatrzymany — garść wiedzy


ząb zatrzymany

Ból, przesunięcia zębów, czy nawet nacisk na nerw sąsiadującego zęba… to tylko część czynników mogących być mocnym utrudnieniem codziennego życia. Problem, jakim jest ząb zatrzymany może doprowadzić do naprawdę wielu nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych o których sobie nawet nie zdajemy sobie sprawy! Dziś wytłumaczymy wam czym tak naprawdę jest, jakie daje objawy oraz to, czym jest usunięcie takiego zęba!

 

Czym jest ząb zatrzymany?

 

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest ząb zatrzymany. Otóż pod tym terminem kryje się każdy ząb, w jamie ustnej, który podczas procesu wzrostu nie wyrżnął się na powierzchnię dziąsła, bądź też nie zrobił tego w całości. Przyczyny takiego problemu są zróżnicowane. Przede wszystkim, ząb zatrzymany może powstać w momencie, gdy w łuku zębowym nie ma miejsca na poprawny wzrost zęba, toteż zostaje on zatrzymany w kości. Innymi powodami takiej sytuacji mogą być chociażby uwarunkowania genetyczne (zdarza się, że pacjenci po prostu rodzą się bez zawiązków zębowych konkretnych elementów uzębienia) czy też sytuacje, w których zęby mleczne są zbyt wcześnie utracone!

 

Objawy zęba zatrzymanego

 

Co sprawia, że możemy podejrzewać jego istnienie? Dość oczywistą kwestią jest to, że w danym miejscu w uzębieniu pacjenta brakuje zęba. Warto jednak omówić inne, równie ważne czynniki! Przede wszystkim mowa tutaj o bólu, wynikającym z nacisku zęba na nerw sąsiadującego zęba. Jest on niemalże chroniczny! Jeżeli jednak zauważycie u siebie stan zapalny w miejscu potencjalnego zęba, macie problemy z bezbolesnym otworzeniem ust, czy też sąsiednie zęby zaatakowała paradontoza lub próchnica — być może potrzebujecie zabiegu, jakim jest usunięcie zęba zatrzymanego? Zaufajcie nam, ząb zatrzymany nie powinien być ignorowany!

 

Usunięcie zęba zatrzymanego

 

Każdy z tych zabiegów  rozpoczyna się od wykonania zdjęcie panoramiczne zębów, aby zlokalizować ząb, który zaburza nasz zgryz. Stomatolog po przygotowaniu planu leczenia zajmie się nacięciem dziąsła i odsłonięciem zęba ukrytego w kości. Następnie przy pomocy specjalnych dźwigni ząb zostanie wydłutowanie z kości. Tak opracowany zębodół, po pomyślnym zakończeniu operacji będzie oczywiście zaszyty na poziomie dziąsła. Dzięki temu miejsce wykonania zabiegu będzie zabezpieczone przed nie tylko bakteriami i drobnoustrojami, lecz także przed ewentualnym zaleganiem resztek pokarmów!