Chirurgiczna ekstrakcja (wyrwanie) zęba


ekstrakcja (wyrwanie) zęba

Ekstrakcja zęba, czy też potocznie wyrwanie zęba, to nadal bardzo często wykonywany zabieg, nawet mimo faktu, że stomatologia rozwija się coraz bardziej. Celem ekstrakcji zęba jest nic innego jak usunięcie zęba z jamy ustnej. Dziś zastanowimy się, co kwalifikuje pacjenta do ekstrakcji zęba, jak wygląda sam zabieg oraz czego można spodziewać się po jego wykonaniu! Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące omawianego zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej!
 

Wskazania do ekstrakcji zęba

 
Na samym początku warto zastanowić się nad tym, co kwalifikuje pacjenta do wykonania ekstrakcji zęba. Należy jednak pamiętać o tym, że ekstrakcja zęba to rozwiązanie ostateczne, zalecane wyłącznie w momencie, gdy na przykład leczenie kanałowe zęba nie przynosi, bądź też nie ma szans przynieść pożądanych rezultatów. Wskazania do wykonania ekstrakcji mogą obejmować poważne choroby tkanek twardych zębów, takich jak nieodwracalne zapalenie miazgi, które nie może być wyleczone zabiegiem endodontycznym. Warunkami, jakie musi spełnić taki ząb jest wystąpienie niedrożnych kanałów czy niedostateczna ilość tkanki. Jednakże w wyniku bardzo poważnych chorób może dojść do uszkodzenia przyzębia, czyli tkanek odpowiedzialnych za podtrzymywanie zębów w odpowiedniej pozycji. W takich sytuacji stomatolog może podjąć decyzję o ekstrakcji zęba.
 

Chirurgiczne wyrwanie zęba

 
Ekstrakcja zęba przebiega w następujący sposób — lekarz stomatolog rozpoczyna swoją pracę od prześwietlenia i znieczulenia miejsca operacji. Pierwszą z faz zabiegu ekstrakcji zęba jest nacięcie dziąsła i zerwanie więzadła okrężnego, otaczającego ząb. Następnie stomatolog nakłada na ząb specjalne kleszcze, umożliwiające zwichnięcie zęba i zarazem przerwanie wszelkich włókien ozębnej. Ząb, który został rozchwiany, może zostać swobodnie poddany ekstrakcji. Ząb w tym momencie znajduje się poza jamą ustną, a powstały zębodół musi być zaopatrzony i zaszyty. Dzięki temu unikniemy wszelkich problemów z infekcjami czy też zmianami zapalnymi. Rana musi być także zaszyta, dzięki czemu możliwe jest zakończenie zabiegu.
 

Powikłania po ekstrakcji zęba

 
Z uwagi na wysoką inwazyjność omawianego zabiegu, możliwe jest wystąpienie pewnych komplikacji, takich jak złamanie zęba sąsiedniego, uszkodzenie sąsiednich nerwów bądź naczyń czy nawet otwarcie zatoki szczękowej. Poza tym, po zabiegu, jakim jest ekstrakcja zęba, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia suchego zębodołu, jak i ropnego zapalenia zębodołu. Właśnie dlatego, w przypadku jakichkolwiek komplikacji, należy skontaktować się z lekarzem.

Kategorie