Charakterystyka zabiegu endodontycznego


Leczenie kanałowe, nazywane także endodontycznym to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w stomatologii, a mimo tego… wciąż budzi strach, wynikający głównie z niewiedzy. To właśnie dlatego, dziś dla wspólnego dobra, pokażemy wam, że leczenie kanałowe wcale nie musi być straszne. Przeprowadzimy was przez jego proces, a także wyjaśnimy wszystkie pozornie trudne do wyjaśnienia kwestie! Mamy nadzieję, że dziś będziecie bogatsi w kolejne doświadczenia!

Leczenie kanałowe — wskazania

 

Spośród wskazań do wykonania zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe możemy wyodrębnić przede wszystkim nieleczone zmiany na tle próchnicowym. Jeżeli nie zostaną one wyleczone, to ogniska bakterii będą się rozwijać i atakować zębinę. Z czasem dotrą one do miazgi i spowodują jej stan zapalny — powodując niezwykle silny ból. Zakładając, że nadal nie wyleczymy próchnicy, możliwe jest powstanie martwicy a czasami nawet zgorzeli zęba, wraz z powstawaniem ropy przy stanie zapalnym. Właśnie dlatego, warto zdecydować się na leczenie kanałowe!

 

Leczenie kanałowe — przebieg

 

Przebieg leczenia kanałowego jest stosunkowo podobny. Pierwszym jego etapie, jest jego prześwietlenie, aby możliwe było zrozumienie powstałej wady. Następnie, korona tego zęba zostaje otwarta, a miazga z jego wnętrza stopniowo usuwana. Na tym etapie, po usunięciu całej tej tkanki kluczowe jest zdezynfekowanie i wysuszenie kanału zęba, dzięki czemu ryzyko ponownej infekcji będzie zminimalizowane. Dzięki temu możliwe staje się wypełnienie kanału przy pomocy płynne gutaperki. To pewnego rodzaju uszczelnienie pustego kanału, sprawiające, że leczenie kanałowe może być zakończone.

 

Czy leczenie kanałowe boli?

 

Leczenie kanałowe zęba jest jednym z najbardziej „unikanym” zabiegów z uwagi na potencjalne dolegliwości bólowe wynikające z jego wykonania. Stąd też nietrudno zadać sobie pytanie: czy leczenie kanałowe faktycznie jest tak bolesne? Zakończymy was — nie! Współcześnie realizowane leczenie kanałowe wykonywane jest pod wpływem znieczulenia miejscowego, przez co dolegliwości bolesne są zredukowane do absolutnego minimum. Jedyne, co może poczuć pacjent będąc pod jego wpływem, to dotyk narzędzi używanych przez endodontę, gdyż znieczulenie nie „wyłącza” czucia u pacjenta. Po pozbyciu się miazgi, ząb nie ma prawa boleć.

 

Leczenie kanałowe — cena

 

Na pewno interesuje was to, ile tak naprawdę należy zapłacić za wykonanie zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe. Otóż cena oczywiście jest zależna od tego, gdzie wykonujemy ten zabieg, ale też od tego — ile kanałów pragniemy wyleczyć. Leczenie kanałowe zęba jednokorzeniowego (mowa tutaj o zębach takich jak jedynki dwójki czy trójki) jest znacznie tańsze niż w przypadku zębów wielokanałowych, takich jak przedtrzonowce (dolne czwórki i piątki) czy też trzonowce górne lub dolne (szóstki, siódemki czy także ósemki, zwane zębami mądrości). Ostatnia grupa może mieć nawet 4 korzenie, jednak najczęściej mają one po 3 korzenie. Stąd też, zanim zdecydujecie się na zabieg, warto zapytać waszego stomatologa, ile kosztuje leczenie kanałowe!

 

Kategorie