Choroby dziąseł – jak się objawiają i jak im zapobiegać?


Choroby dziąseł są powszechnie obecne w naszym obecnie. Szacuje się, że nawet 60% Polaków może zmagać się z problemami związanymi z dziąsłami i przyzębiem. Niestety, choroby dziąseł – na przykład zapalenie dziąseł – są brzemienne w skutkach. Za ich sprawą można doprowadzić do wypadnięcia zębów. Dowiedz się więcej na temat najpowszechniejszej choroby i tego, w jaki sposób zapobiegać – zarówno jej, jak i innym chorobom dziąseł.

Zapalenie dziąseł

 

Zapalenie dziąseł, czyli stan zapalny dziąseł, jest początkowym etapem rozwoju choroby dziąseł, np. paradontozy. Zapalenie dziąseł powstaje między innymi z powodu nagromadzonej płytki nazębnej, w której zbierają się szkodliwe bakterie. Dlatego niezwykle ważne jest regularne usuwanie jej, by zapobiegać powstawaniu sytuacji, w której wydziela ona toksyny.

 

Zapalenie dziąseł jest w pełni odwracalną chorobą, którą stosunkowo łatwo jest wyleczyć. Niestety nie można powiedzieć tego o dalszych etapach jej rozwoju – na przykład o zapaleniu przyzębia, które prowadzi do uszkodzenia zębów, żuchwy i szczęki.  Warto jest znać objawy zapalenia dziąseł, by móc możliwie szybko zareagować na jego powstawanie.

 

Zapalenie dziąseł charakteryzuje się zaczerwienieniem dziąseł, opuchlizną wokół nich, krwawieniem zauważalnym w trakcie szczotkowania zębów, a także sporadycznie odsłonięciem szyjek zębowych, przez co zęby wydają się dłuższe.

 

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?

 

Najczęstszym powodem powstawania zapalenia dziąseł jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Brak odpowiedniej higieny prowadzi do nagromadzenia się dużych ilości bakterii, toksyn, które prowadzą do różnych schorzeń – powstawania próchnicy, a także chorób dziąseł.

 

Profilaktyka chorób dziąseł

 

Zapobieganie chorobom dziąseł odbywa się w bardzo prosty sposób. Istnieje kilka ważnych czynników, które warto włączyć do życia, a także z niego wyeliminować, by cieszyć się pełnią zdrowia w zakresie jamy ustnej. Przede wszystkim, konieczne jest zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej – szczeliny międzyzębowe, korona, te wszystkie elementy są niezwykle ważne.

 

Warto jest całkowicie zrezygnować z palenia papierosów, a także ograniczyć spożywanie kawy, gdyż obydwa te produkty są katalizatorami dla rozwoju takiej choroby jak paradontoza. Należy także spożywać produkty, które zawierają składniki, będące elementami wzmacniającymi szkliwo, kości szczęki i nie tylko.

 

Aby zapewnić sobie bieżący wgląd w stan jamy ustnej, należy odbywać regularne kontrole u stomatologa.