Zakładanie implantu stomatologicznego


Implanty zębowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, mogące uratować niejedno uzębienie. Zdziwicie się, lecz braki zębowe, pozostawione bez opieki mogą stać się zarzewiem problemów nie tylko w jamie ustnej, ale też zaburzeń symetrii twarzy! Właśnie dlatego, warto zainteresować się tym, co oferują implanty zębowe! Czym jest implant? Z czego się składa proces jego wszczepiania? Jak wszczepia się implant krok po kroku? Odpowiemy na te oraz inne pytania w poniższym artykule!

Czym jest implant zęba?

Implanty zęba to nic innego jak sztuczny korzeń zęba w postaci śruby wykonanej z tytanu lub tlenku cyrkonu. Implant zęba jest wtedy podstawą dla odbudowy protetycznej, która jest nakładana bezpośrednio na nim. Dzięki temu stomatolog może stworzyć uzupełnienie, które jest estetyczne i praktyczne.

Z czego składa się proces wszczepiania implantu zęba?

Proces wszczepiania wykorzystujący implanty przez implantologia składa się z trzech najważniejszych etapów, którymi są:
wszczepienie sztucznego korzenia, jakim jest implant zęba
Wkręcenia śruby gojącej na okres rehabilitacji
Zamontowania korony lub mostu protetycznego

Etap pierwszy zakładania implantu

Pierwszy etap wszczepiania rozwiązania jakim są implanty zęba polega na wszczepieniu samego implantu. Rozpoczyna się on od wykonania zdjęcia pantomograficznego i rozcięcia tkanki miękkiej. Po odsłonięciu kości, implantolog może wywiercić dziurę, w którą zostanie wkręcony implant. Tak umieszczone implanty potrzebuje jednak nieco czasu, aby mógł on się ustabilizować.

Etap drugi zakładania implantu

Etap numer dwa polega na odsłonięciu implantu i wkręceniu specjalnej śruby gojącej. Pozwala ona na przyspieszenie gojenia implantu oraz błony śluzowej zlokalizowanej wokół niego. Śruba ta, nałożona na implant zębowy znajduje się na zębie przez około 14 dni. Następnie możliwe jest przejście do kolejnego etapu, w którym implanty stają się zakończone.

Etap trzeci zakładania implantu

Trzecim etapem przy uzupełnianiu braków poprzez koronę protetyczną. Jeżeli implanty zostały umieszczony we właściwy sposób, może być on zakończony wybranym rozwiązaniem protetycznym, tworzonym na podstawie indywidualnie pobranych wycisków.

Jak dbać o implanty po zabiegu?

Co ciekawe, implanty zębów nie wymagają jakichkolwiek działań higienicznych, poza tradycyjnym szczotkowaniem i nitkowaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że przestrzeń na linii dziąseł przy zębie osadzonym na implancie jest szczególnie wrażliwa na gromadzenie się płytki nazębnej. To właśnie tam najłatwiej o rozwój infekcji mogących przerodzić się nawet w zapalenie przyzębia! Nie ma co ryzykować — czyście swój implant zęba zupełnie tak jak naturalne uzębienie!

Kategorie