U niektórych osób w czasie mycia zębów pojawia się krwawienie z dziąseł. Jest to nie tylko bolesne, ale również mało komfortowe. Krwawiące dziąsła uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.
Skąd się bierze krew z dziąseł?
Z reguły przyczyną jest mechaniczne uszkodzenie dziąseł, ale nie należy tego bagatelizować i warto zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Może być to objaw paradontozy lub cukrzycy. Istnieją różne przyczyny krwawienia z dziąseł. Krwawienie oznacza, że pacjent ma zaburzenia krzepnięcia krwi. Odpowiedni specjalista powinien się zająć leczeniem krwawień. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego i renomowanego lekarza, który cieszy się dobrą opinią. Niedobór żelaza to jeden z najczęstszych powodów niedokrwistości.
Należy jednak pamiętać, że do lekarza warto się zgłosić niezależnie od przyczyny krwawienia. Lekarz zleci wykonanie morfologii. Czasami wykonuje się też test na krew utajoną w kale. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niedokrwistość jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lub życia pacjenta, dlatego trzeba reagować bardzo szybko. Należy też regularnie badać poziom cukru we krwi. Jeżeli krwawiące dziąsła już się pojawiły, to należy pilnować diety i dbać o higienę jamy ustnej.
Krwawienie z dziąseł – jak leczyć?
Czasami niezbędne jest przyjmowanie leków, ale muszą być one brane pod kontrolą lekarza. Jeżeli w organizmie brakuje witaminy K lub C, to dziąsła zaczynają krwawić. Niedobór witamin wynika z niewłaściwego odżywiania się. Może to być między innymi skutek braku owoców oraz warzyw w diecie. Niekorzystnie wpływa również długa kuracja antybiotykowa, która powoduje wyjałowienie przewodu pokarmowego. Dlatego tak ważne jest, żeby w czasie przyjmowania antybiotyków wspomagać się dodatkowo probiotykami.
Pomóc może włączenie do diety produktów takich jak wątroba, pomidory, szpinak oraz włoska kapusta. Zawierają one duże witaminy K. Warto mieć na uwadze, że w ostrym stanie zapalnym i marskości wątroby dosyć często występują krwawienia z dziąseł. Błony śluzowe są bardzo delikatne i czułe na uszkodzenia, dlatego może dochodzić do zaburzeń czynności płytek krwi.
Krwawiące dziąsła – zapobieganie
Parodontoza atakuje dziąsła i prowadzi do krwawienia. Wśród przyczyn parodontozy można wymienić niezdrowe nawyki oraz niewłaściwą higienę jamy ustnej. Należy pamiętać, że zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Warto też używać nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Brak właściwej higieny powoduje, że zaczyna powstawać płytka nazębna, która następnie przeradza się w kamień nazębny.
Dlatego trzeba bardzo dokładnie szczotkować zęby przez minimum dwie minuty. Niezwykle przydatna będzie elektryczna szczoteczka do zębów, która czyści znacznie lepiej niż klasyczna. Ryzyko rozwinięcia się stanów zapalnych oraz parodontozy jest znacznie większe w przypadku palaczy. Dlatego właśnie palacze powinni szczególnie dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Warto mieć na uwadze, że stany zapalne są wywoływane przez substancje zawarte w papierosach. To sprawia, że dziąsła są zdecydowanie gorzej ukrwione i w efekcie dochodzi do podrażnień.