Co to jest lapisowanie zębów?


co-to-jest-lapisowanie-zebow

Zęby są jednym z najważniejszych elementów w ciele człowieka, należących do układu trawiennego organizmu. Warto więc zadbać o ich odpowiednią pielęgnację już od najmłodszych lat.

Lapisowanie zębów – charakterystyka

Lapisowanie zębów jest zabiegiem stosowanych głównie u dzieci mającym na celu odpowiedniego impregnację zębów mlecznych, które dotknięte zostały próchnicą. Po zastosowaniu tego zabiegu znikają zmiany bakteryjne wywołane próchnicą. Ze względu na specyfikę zabiegu zęby, na których wykonana zostało lapisowanie, stają się czarne. Jest to główna przyczyna tego, dlaczego przeprowadza się ją głównie wśród dzieci. Mleczaki bowiem i tak wypadną, a na ich miejsce pojawią się już zdrowe i stałe zęby.

Zabieg lapisowania zębów – opis

Lapisowanie zębów polega na nasączeniu przez stomatologa za pomocą specjalnego preparatu powierzchni zębów dotkniętych próchnicą. Preparat ten ma za zadanie zapobiegnięcie dalszemu rozwojowi bakterii. Zęby mleczne poddane temu procesowi ulegają znacznemu utwardzeniu przez co próchnica nie jest w stanie zaatakować uzębienia stałego, które wyrośnie po wypadnięciu mleczaków. Lapisowanie zębów przeprowadza się na dwa sposoby, w zależności od tego jaki środek chemiczny zdecyduje się zastosować lekarz stomatolog.

Do zabiegu lapisowania używa się azotanu srebra oraz chlorku cynku. To, jaki preparat wybierze lekarz, zależy od stopnia zaawansowania choroby. Azotan jest bezbarwny, odznacza się wyjątkowymi właściwościami antybakteryjnymi, co sprawia, że doskonale zabezpiecza zęby u młodych pacjentów. Roztwór stosuje się w zależności od rozwoju próchnicy w ilości od 10 do 40%. Chlorek cynku stosuje się do zabiegu lapisowania jako roztwór w ilości od 30 do 50%.

Jest to proces lapisowania bezbarwnego, ponieważ w przeciwieństwie do azotanu, zęby nie zmieniają koloru na czarny. Jest jednak o wiele mniej skuteczny od azotanu, dlatego znajduje zastosowanie tylko w przypadku małych zmian próchniczych.

Czy zabieg lapisowania zębów jest bezpieczny?

Zabieg lapisowania jest całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym zabiegiem umożliwiającym skuteczną walkę z próchnicą. Do jego wad można jedynie zaliczyć zmianę koloru zębów na czarny ze względu na wytrącanie się srebra, które wydziela się na skutek zastosowania w leczeniu azotanu srebra. Warto jednak pamiętać, że kolor zmieniają jedynie zęby, które zostały dotknięte zmianami chorobowymi, gdyż lapisowanie jest zabiegiem miejscowym, nie mającym wpływu na inne, zdrowe zęby.

Próchnica zębów mlecznych wśród dzieci może być bardzo niebezpieczna ze względu na możliwe uszkodzenia stałego uzębienia i jego odpowiedniego rozwoju. Warto więc od początku dbać o zdrowe i mocne zęby, a także regularnie odwiedzać lekarza stomatologa. Regularne mycie i nitkowanie zębów może zapobiec wielu chorobom zębów.

W przypadku jednak, gdy w jakimś zębie rozwinie się jednak próchnica, zabieg lapisowania zębów jest sposobem na szybkie, bezbolesne, a także w pełni bezpieczne pozbycie się zmian chorobowych. Warto zastanowić się więc nad zastosowaniem tego rodzaju leczenia, oczywiście po uprzedniej konsultacji z odpowiednim specjalistą.