Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?


czy-sedacja-wziewna-jest-bezpieczna

Wizyty u dentysty stały się codziennością – nic dziwnego, skoro chcemy mieć olśniewający i zdrowy uśmiech to musimy znieść mało przyjemną wizytę u stomatologa. Coraz częściej jednak te wizyty są bardziej przyjemne – w zależności od nowoczesnego sprzętu medycznego. I dlatego właśnie możemy już zapomnieć o bolesnych zastrzykach przeciwbólowych, które coraz częściej są zastąpione znieczuleniem komputerowym (bezbolesnym!).

Coraz częściej w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych mamy do czynienia również z gazem rozweselającym (tak zwana sedacja wziewna), który jest zbawieniem dla dzieci i osób, które panicznie moją się stomatologów. Natomiast bardzo często nasuwa się pytanie czy sedacja wziewna jest bezpieczna? Mimo, że ona coraz bardziej sedacja jest popularna to budzi wątpliwości.

Dzięki sedacji wziewnej przede wszystkim strach nie towarzyszy pacjentom podczas wizyty u dentysty – podanie odpowiedniej dawki podtlenku azotu wprowadza bowiem pacjenta w stan rozluźnienia. Należy również podkreślić, że gaz rozweselający jest metodą w pełni bezpieczną.

Na czym polega sedacja wziewna?

Sedacja wziewna, czyli gaz rozweselający to nic innego jak mieszanina gazów: tlenu i podtlenku azotu. Taką mieszaninę gazów podaje się w odpowiednich proporcjach pacjentom, dzięki czemu strach, niepokój odchodzą w zapomnienie i tym samym uzyskujemy wyciszenie u pacjenta. Zastosowanie sedacji wziewnej sprawia, że dziecko bądź osoba dorosła jest uspokojona i tym samym lekarz może wykonywać swoją pracę bez problemów.

Co ważne, osoba poddana sedacji pozostaje z lekarzem w ciągłym kontakcie, dlatego na pytanie: „Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?” może z całą odpowiedzialnością odpowiedź: „tak, metoda ta jest bezpieczna”. Warto również podkreślić, że gaz rozweselający wykazuje działania znieczulające, co bardzo ułatwia wykonanie zabiegów stomatologicznych.

Przeciwskazania do sedacji wziewnej

Sedacja wziewna jest bezpieczną metodą, jednak nie należy jej stosować u określonych grup pacjentów. Pierwszą grupą są kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Kolejne grupy dotyczą: osób uzależnionych od alkoholu, osób cierpiących na schorzenia psychiczne, stwardnienie rozsiane, przerost migdałków gardłowych, czy porfirię.

Gaz rozweselający nie należy również stosować u osób zakatarzonych i przeziębionych lub które cierpią na rozedmę płuc czy rozstrzenie oskrzeli. Dlatego też kluczowy jest stan zdrowia pacjenta by określić czy sedacja wziewna jest bezpieczna.

Zalety sedacji wziewnej

Kluczową zaletą sedacji wziewnej jest zniwelowanie strachu towarzyszącego podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Podanie gazu rozweselającego ogranicza również odczuwanie bólu, co rzutuje na komfort wizyty i zapewnia poczucie odprężenia. Pacjent wówczas nie ma złych skojarzeń z dentystą i na kolejną wizytę może się udać już bez obaw.

Bez problemu można również połączyć sedację wziewną z innymi metodami znieczulania. Sedacja wziewna jest jedną z łatwych i bezpiecznych form uspokojenia pacjentów, którzy nabyli strach przed wizytami w gabinetach stomatologicznych.