Jak leczyć suchodół zęba?


jak-leczyc-suchodol-zeba

Osoby, u których trzeba było wyrwać ząb – najczęściej trzonowy – mogą borykać się z bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi, które na dłuższą metę są bardzo uciążliwe. Suchy zębodół jest powikłaniem po zabiegu ekstrakcji zęba. Istota tej dolegliwości tkwi w tym, że w miejscu po usuniętym zębie nie tworzy się skrzep. Jego brak jest skutkiem przypadkowego wypłukania, rozpuszczenia bądź też niewytworzenia się go.

Bardzo często bywa tak, że skrzep z rany znika, jeśli pacjent nie przestrzega zaleceń pozabiegowych – na przykład spożywa posiłek zbyt wcześnie po przeprowadzonej ekstrakcji. Ten artykuł odpowie na pytanie, jak leczyć suchodół zęba.

Objawy suchego zębodołu

Trzeba wiedzieć, że tego rodzaju powikłanie powstaje u niewielkiej liczby pacjentów. Najczęściej dotyka osób, u których został przeprowadzony zabieg wyrwania dolnych trzonowców. Powikłanie to w dużej części dotyka kobiety po czterdziestym roku życia. Występuje o wiele częściej u osób, które posiadają stany zapalne w jamie ustnej, borykają się z cukrzycą bądź też nadciśnieniem tętniczym.

Jeśli chodzi o objawy suchodołu, to są one bardzo dotkliwe i mogą pojawić się już w 2 dni po zabiegu wyrwania zęba. Ból z dnia na dzień narasta i staje się trudny do wytrzymania. Ciężko go uśmierzyć przy pomocy dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych.

Pacjenci, którzy borykali się z suchym zębodołem bardzo często mówią o tym, że ból jest niesamowicie przenikliwy i promieniujący. Można go odczuwać także w okolicy skroni, oka czy też ucha. W okolicy wyrwanego zęba można odczuwać zwiększoną wrażliwość na dotyk, a okoliczne węzły chłonne mogą wydawać się powiększone.

Suchodół zębowy – kuracja

Dzięki wizycie u stomatologa można rozpocząć terapię dolegliwości. Tym samym pacjent z dnia na dzień będzie odczuwał mniejsze dolegliwości bólowe. Warto przestrzegać wszystkich zaleceń stomatologa, by jak najszybciej ulga była odczuwalna. Terapia trwa zazwyczaj około 10 dni – w tym czasie bardzo ważne jest zachowanie prawidłowego poziomu higieny jamy ustnej oraz zażywanie dobranych przez stomatologa preparatów.

W przypadku podejrzenia suchego zębodołu trzeba mieć świadomość, że wizyta u stomatologa powinna odbyć się jak najszybciej. Osoby zastanawiające się, jak leczyć suchodół zęba na własną rękę, powinny wiedzieć, że domowe sposoby nie są skuteczne. W pierwszej kolejności najważniejsze jest oczyszczenie rany. Zębodół zabezpieczany jest także specjalnym opatrunkiem, następnie należy go regularnie przepłukiwać, aż do czasu ustąpienia bólu.

Jak długo boli suchy zębodół?

Osoby zastanawiające się, jak leczyć suchodół zęba i jak długo może trwać taka dolegliwość, powinny wiedzieć, że proces leczenia może potrwać nawet dwa tygodnie. Pierwszą ulgę można odczuć już po kilku dniach – a zazwyczaj po tygodniu. Ważne jest to, by sam pacjent wykazywał zaangażowanie w proces leczenia, wtedy potrwa on znacznie krócej. W trakcie terapii koniecznie trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Aby w ogóle zapobiegać występowaniu suchego zębodołu trzeba pamiętać o stosowaniu się do zaleceń stomatologa, które ten przekazuje przy zabiegu usuwania zęba.

Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak leczyć suchodół zęba, nie jest skomplikowana – konieczna jest wizyta u lekarza, który dobierze sposób leczenia.