Jak prawidłowo nitkować zęby? Poznaj metody skutecznego nitkowania.


jak-prawidlowo-nitkowac-zeby

Utrzymywanie higieny jamy ustnej jest niezwykle ważne, ponieważ ma ogromny wpływ na zdrowie. Jeżeli nie przestrzegamy zasad higieny to szybko namnożą się bakterie, które będą atakować płytkę nazębną.

Skuteczne używanie nici dentystycznej

Niestety same szczotkowanie zębów może nie wystarczyć, dlatego warto wiedzieć jak prawidłowo nitkować zęby. Przy samym myciu zębów bardzo ciężko jest dotrzeć do przestrzeni między zębami. Dlatego najlepszym sposobem na ochronę przed chorobą dziąseł jest kompleksowa higiena, czyli stosowanie nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej płynem dentystycznym. W miejscu, gdzie ząb styka się dziąsłem trudno jest usunąć bakterie. Dlatego używa się właśnie nici dentystycznej, która jest niezwykle skuteczna. Na rynku dostępne są także szczoteczki międzyzębowe, ale zdecydowanie lepiej użyć klasycznej nici dentystycznej.

Czasami przerwy między zębami są bardzo małe i nie da się tak łatwo wsunąć szczoteczki. Przewagą nici jest to, że może dotrzeć praktycznie wszędzie i nic jej nie ogranicza. Początkowo może pojawić się krwawienie z dziąseł, ale jest to naturalne i nie trzeba się obawiać.

Jak często należy nitkować zęby?

Najlepiej używać nici codziennie wieczorem. Niektórzy używają jej dwa razy dziennie, ale nie jest to potrzebne. Wystarczy, że rano umyjemy zęby, a wieczorem po myciu użyjemy dodatkowo nici dentystycznej do usunięcia zanieczyszczeń z ciężko dostępnych rejonów. Warto mieć na uwadze, że bardzo ważna jest prawidłowa technika nitkowania zębów. Trzeba być przede wszystkim delikatnym, ponieważ dziąsła są wrażliwe i łatwo można je uszkodzić. Najlepiej oderwać około 40 cm nici dentystycznej i jej końce owinąć wokół palca dłoni. Nić między zęby wsuwamy delikatnym kołyszącym ruchem. Nie jest to nic skomplikowanego, dlatego nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie z tym poradzić.

Należy też zwrócić szczególną uwagę na tylną stronę ostatnich zębów, ponieważ tam gromadzi się zazwyczaj najwięcej bakterii. Nie można też pominąć żadnego zęba, dlatego trzeba zachować regularny rytm. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dobrze nitkujesz zęby to zawsze możesz to skonsultować ze swoim stomatologiem. Dentysta powinien też przedstawić ci dokładny sposób nitkowania, tak żebyś nie miał żadnych wątpliwości.

Zalety nitkowania zębów

Zalety nitkowania zębów to przede wszystkich ochrona przed próchnicą oraz świeży oddech. Niestety wiele osób bagatelizuje higienę jamy ustnej i nie stosuje się nawet do podstawowych zasad. Zazwyczaj skutkuje to poważnymi problemami z zębami, które mogą zakończyć się nawet ekstrakcją, czyli usunięciem zęba. Żeby do tego nie dopuścić trzeba nitkować zęby codziennie i robić to dokładnie. Według niektórych specjalistów przestrzenie między zębami powinno się czyścić przed myciem zębów.

Opinie w tej kwestii są podzielone, dlatego można wybrać opcję, która lepiej pasuje do naszych preferencji. Jeśli krwawienie z dziąseł utrzymuje się dłużej niż kilka dni to należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu stomatologicznego. Może to być oznaka choroby dziąseł, która wymaga niestety długiego leczenia.