Co oznacza żółty nalot na języku?


Co oznacza żółty nalot na języku?

Odczytywanie sygnałów, które wysyła nasze ciało może być bardzo przydatne. Pozwoli na wczesne reagowanie na zachodzące w nim zmiany. Żółty nalot pojawiający się na języku przeważnie jest następstwem nieprawidłowych nawyków, które można łatwo poprawić np. w ramach codziennej higieny jamy ustnej lub diety. Czasami jednak, może być to sygnał, że w organizmie rozpoczął się poważniejszy proces chorobowy.

Przyczyny powstawania żółtego nalotu na języku

Zdrowy język jest wilgotny, sprężysty i ma jasnoróżowy kolor. Pojawiający się na nim nalot (biały, kremowy lub żółty) zazwyczaj jest wskaźnikiem, że powinniśmy wprowadzić zmiany w codziennej higienie jamy ustnej. Podstawą jest oczywiście czyszczenie języka podczas szczotkowania zębów. Żółty nalot na języku może pojawiać się również w związku z paleniem papierosów czy piciem dużych ilości kawy i herbaty. Kolor mogą zostawiać również niektóre przyprawy np. curry czy kurkuma oraz sztuczne barwniki dodawane do żywności, zwłaszcza tej mocno przetworzonej np. słodyczy.

Niepożądany nalot na języku może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza antybiotyków. Objaw ten często pojawia się podczas infekcji górnych dróg oddechowych, na skutek namnażających się tam bakterii. Dodatkowo, mając zatkany nos oddychamy przez usta, co powoduje przesychanie błony śluzowej i języka, a w następstwie prowadzi do jego zabarwienia.

Podobne skutki może mieć odwodnienie organizmu – suchość i zmieniony wygląd języka będzie jednym z pierwszych sygnałów, że dostarczamy organizmowi zbyt mało płynów. Warto dbać o nawodnienie również w sezonie jesienno-zimowym, kiedy ogrzewanie mieszkania zmniejsza poziom wilgotności powietrza i może prowadzić do przesuszenia górnych dróg oddechowych. Zaburza to funkcjonowanie błony śluzowej i zwiększa podatność na infekcje.

Wspomniane przyczyny występujących na języku osadów nie powinny wzbudzać zbytniego niepokoju. Zadbanie o odpowiednią higienę i dietę lub zakończenie farmakoterapii zazwyczaj przywraca językowi zdrowy wygląd. Co jeśli mimo wprowadzenia zmian, nie zauważymy poprawy?

Żółty język – objawy choroby

Żółty nalot na języku jest objawem niespecyficznym, może jednak być następstwem choroby układu trawiennego. Często pojawia się u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym, chorobami wątroby czy chorobą wrzodową żołądka. Może być również objawem zakażenia bakterią Helicobacter pylori. W takich przypadkach, osadowi na języku będą towarzyszyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak niestrawność, bóle w obrębie jamy brzusznej, pieczenie w żołądku, wzdęcia czy nudności. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.

Osad w jamie ustnej może pojawiać się w przebiegu kandydozy, czyli grzybicy. Łatwo go wtedy usunąć za pomocą szczoteczki i towarzyszą mu takie dolegliwości jak pieczenie, suchość w jamie ustnej i zaburzenia smaku.

Żółty nalot na języku jest również pierwszym objawem tzw. języka włochatego. Schorzenie to polega na nadmiernym rogowaceniu brodawek znajdujących się na języku. Ułatwia to namnażanie się bakterii i drożdżaków wytwarzających barwnik, po czasie język może przybrać brązowy a nawet czarny kolor. Język włochaty łatwo poddaje się leczeniu miejscowemu.

Żółty nalot na języku – jak usunąć?

Usuwanie nieprzyjemnego osadu zależy od przyczyny jego występowania. Pierwszym krokiem będzie dbałość o higienę jamy ustnej. Podczas szczotkowania zębów należy pamiętać o oczyszczaniu języka, najlepiej specjalną skrobaczką lub szczoteczką z gumowymi wypustkami. Warto również stosować nici dentystyczne lub specjalne szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych, by dokładnie usuwać płytkę nazębną i namnażające się na niej bakterie. W pozbyciu się nadmiaru bakterii pomocne będzie płukanie ust specjalnymi płynami higienicznymi, wodą z solą lub roztworem wody i wody utlenionej.

Jeśli zmiana nawyków higienicznych nie przynosi poprawy, a dodatkowo osadom na języku towarzyszą inne objawy, należy udać się do specjalisty. Może się okazać, że konieczne będzie wdrożenie leczenia lub pogłębienie diagnostyki pod kątem chorób układu trawiennego.

Żółty język – zapobieganie

W ramach zapobiegania powstawania osadów na języku warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w błonnik, owoce i warzywa. Odpowiednie nawodnienie i ograniczenie ilości wypijanej kawy i czarnej herbaty korzystnie wpłynie nie tylko na wygląd języka, ale również na ogólny stan zdrowia. Nie będzie również zaskoczeniem, że warto zrezygnować z palenia tytoniu. W połączeniu z odpowiednią higieną, powinno to zapewnić zdrową kondycję języka.