Jak wzmocnić szkliwo zęba? Dowiedz się!


Jak wzmocnić szkliwo zęba? Dowiedz się!

Osłabione i podatne na uszkodzenie szkliwo zębów to problem, który może dotyczyć nawet miliona Polaków. Należy bowiem pamiętać o tym, że wraz z upływem czasu szkliwo zębów traci swoje pierwotne właściwości oraz zaczyna się kruszyć. Ponadto zmienia ono swoją barwę, która wpływa na mało estetyczny wygląd jamy ustnej. Poza następstwem w postaci pogorszonego wyglądu uzębienia mogą również pojawiać się przykre dolegliwości, w tym na przykład ból, wrażliwość na skrają temperaturę czy trudności związane z komfortowym gryzieniem pokarmów. Warto zatem zastanowić się nad tym jak wzmocnić szkliwo zęba?

Szkliwo zębowe – charakterystyka

Szkliwo zębów to najtwardsza z tkanek budujących ludzki organizm. Zapewnia ona ochronę zębów przed uszkodzeniem mimo że, sama nie ma zdolności regeneracyjnych. Szkliwo nie jest zatem tkanką odnawialną i dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Szkliwo chroni zęby przed negatywnym wpływem czynników mechanicznych i termicznych, jak również przed niekorzystną działalnością bakterii.

W związku z tym wielu pacjentów zastanawia się nad tym jak wzmocnić szkliwo zęba. Ząb składa się z korony wystającej ponad powierzchnię dziąseł oraz umieszczonego w zębodole korzenia. Pomiędzy koroną a korzeniem znajduje się szyjka zębowa. Komora zęba znajdująca się w koronie wypełniona jest miazgą i przechodzi w kanał zębowy w korzeniu. Szkliwo okrywa zębinę znajdującą się na koronie, natomiast zębinę korzenia okrywa cement. Szkliwo cechuje się grubością około dwóch milimetrów.

Niemal w całości składa się ze składników nieorganicznych, a swoją twardość zawdzięcza głównie fosforanowi wapnia. W szkliwie znajdują się również niewielkie ilości substancji organicznych i wody. Szkliwo zębów kształtuje się przez wiele lat w procesie odontogenezy. Świeżo wyrżnięty ząb pokryty jest cienką warstwą szkliwa, które następnie przestaje się tworzyć oraz nie ma dalszej możliwości regeneracji. Zdrowe szkliwo jest bezbarwne i zapobiega ścieraniu się zębów czy powstawaniu przebarwień.

Co niszczy szkliwo zębów?

Z uwagi na ważną rolę struktury w ochronie zębów warto zastanowić się nad tym co powoduje jej uszkodzenie i jak wzmocnić szkliwo zęba. Należy bowiem pamiętać o tym, że brak podjęcia określonych działań może prowadzić do rozwoju próchnicy oraz stanów zapalnych czy krwawienia dziąseł. Brak odpowiedniego zabezpieczenia zębów w postaci szkliwa wpływa na ich osłabienie, nadwrażliwość oraz nieestetyczny wygląd. Wśród czynników osłabiających szkliwo wymienić należy nieprawidłową dietę, która bogata jest w cukry. Stanowi on pożywkę dla bakterii znajdujących się w jamie ustnej.

W wyniku przemian cukru dochodzi do powstawania szkodliwych kwasów, które osłabiają i rozpuszczają szkliwo. Szkliwo zębów może również ulegać uszkodzeniu na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, w tym na przykład stosowanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu lub pasty o dużym współczynniku ścieralności.

Jak chronić szkliwo zębów?

Ochrona szkliwa zębów powinna przede wszystkim obejmować regularne i staranne mycie zębów. W tym celu powinny być wybierane szczoteczki z włosiem o średniej twardości. Ponadto zęby powinny być myte przynajmniej trzy razy dziennie, choć wskazane jest ich szczotkowanie w zasadzie po każdym posiłku. Higiena jamy ustnej powinna również obejmować nitkowanie zębów oraz stosowanie płynów stomatologicznych do płukania.

Nie bez znaczenia jest również modyfikacja diety, w której ograniczone powinny zostać słodycze oraz napoje gazowane. Zawarty w tego typu produktach kwas fosforowy powoduje bowiem wypłukiwanie wapnia z kości. W zamian za to warto wybierać soki owocowe i spożywać je podczas posiłków. W takiej sytuacji kwasy mają możliwość szybszej neutralizacji. Na dobrą kondycję zębów wpływa również spożywanie produktów bogatych w wapń oraz suplementacja witaminą D. W trosce o zdrowie jamy ustnej stomatolodzy zalecają również regularne wizyty kontrolne.

Wzmacnianie szkliwa zębowego

Jak wzmocnić szkliwo zęba? Otóż, kluczem do sukcesu jest odpowiednia profilaktyka. Należy bowiem pamiętać o tym, że raz utracone szkliwo nie regeneruje się. Możliwa jest jego odbudowa za pomocą domowych sposobów, stosowanie odpowiedniej diety czy tak zwanego sztucznego płynnego szkliwa lecz skuteczność wszystkich tych działań jego ograniczona. Niemniej jednak warto stosować preparaty, które w swoim składzie zawierają bioaktywne mikrocząsteczki przypominające swoją budową szkliwo, które wnikają w jego głąb oraz odbudowują jego strukturę.

Tego typu produkty skutecznie znoszą bowiem nadwrażliwość zębów. Wzmacnianiu szkliwa sprzyja również podwyższone pH w jamie ustnej, które ułatwia skuteczną remineralizację. Utrzymanie wysokiego pH warunkuje choćby stosowanie gum bez cukru po posiłku. Na dobrą kondycję zębów wpływa również dieta bogata w wapń. Codzienny jadłospis powinien zatem obejmować białe sery, mleko czy jogurt. Wspomniane powyżej domowe sposoby na wzmocnienie szkliwa obejmują między innymi stosowanie past bogatych w związki fluory.

W tym wypadku jony fluoru efektywnie zastępują rozpuszczone jony wodorotlenowe szkliwa oraz tworzą odporny na próchnicę fluoroapatyt. Fluor hamuje również aktywność bakteryjną. Wzmacnianie szkliwa może również obejmować stosowanie preparatów z kompleksem fosfopeptydu kazeiny i fosforanu wapnia.